paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
ufukserin
ufukserin (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

teşekkür ederim arkadaşlar.inş sizinde yardımlarınızla daha da iyi fotoğraflar çekicem.

Tarih: 29 Mayıs 2013, 23:40 - İp: 85.***.**9.38
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Ufukçum eklediğin fotoların renklerini ve donukluğunu göz önünde bulundurunca büyük ihtimalle ya kompakt yada dslrlike makine kullanmış olmalısın diye düşündüm doğrumu? eğer öyleyse umarım o makineye çok para vermemişsindir

#tasviran' tarafından 30.05.2013 12:14:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2013, 12:13 - İp: 85.***.**0.64
ufukserin
ufukserin (üye)

valla ben daha yeni başladım bu işe 4 gün oluyor alalı nikon p510 makinem var.sizce bu makina nasıldır bilmiyorum.
daha iyisinide alıcam kendimi geliştirince.

Tarih: 30 Mayıs 2013, 19:24 - İp: 85.***.**0.240
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Ufukçum makineyi almadan önce buradan tavsiye alsaydın daha iyi olurdu o zaman hiç kimse sana like makine önermeyecekti çünkü aynı paralara dslrlerde var. foto kaliteyide düşününce bunlara verilen paraya hakkaten acıyorum neyse hevesini kırmayım dslr konusunda hiç acele etme bu makineyle enstantane, diyafram, iso kavramlarını, kadrajı ve ışığı nasıl kullanacağını öğren bol bol çekimler yap bunun için meraklı olduğun türlere göre netten usta fotoğrafçıların fotolarınıda incelemen faydalı olur. herşey tamam olduğunda güncel bi dslr alırsın

Tarih: 31 Mayıs 2013, 09:21 - İp: 85.***.**0.64
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

nbd ve mehmet38'in tespitleri yerinde - acikcasi benim ekleyecegim pek bir sey yok - daha dogrusu , cekim degerleri olmadan yok.Onlari gorsek, neyi bilincli, neyi tesadufi veya yanlis yaptiginizi soyleyebiliriz. Belirtildigi gibi, daha etkili kompozisyonlara calisin, degisik cekim acilarini deneyin. Alan sigligi da bu kadar uzerinde durmaniz gereken bir sey degil - sanki sirf o amacla fotograf cekilmis gibi.

HDR'yi, renk efektlerini de bosverin simdilik - taslar otursun bir once...

Tarih: 31 Mayıs 2013, 10:33 - İp: 96.***.**5.17
ufukserin
ufukserin (üye)

teşekkür ederim sağ olun zaten sürekli fotoğraf çekiyorum daha yeni başladım.biraz modları falan herşeyi tam anlamı ile öğreniyim.
ondan sonra daha ileri seviye makina alıcam.

Tarih: 31 Mayıs 2013, 20:08 - İp: 85.***.**3.197
hamitcolak
hamitcolak (üye)
Erzurum / Amatör

İyi akşamlar. 1/25 F/5.9 ISO-80

Bu fotoğraftaki hatalar konusunda yardımcı olur musunuz?
http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto_id=560871
#HamitColak' tarafından 31.05.2013 20:55:07 tarihinde düzenlendi.

#HamitColak' tarafından 31.05.2013 20:55:38 tarihinde düzenlendi.

#HamitColak' tarafından 31.05.2013 20:56:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2013, 20:53 - İp: 94.***.**0.211
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben ekleyeyim bari - sizinki gozukmuyor

Bence gayet guzel calisma - herhangi bir hata goremedim. Kucuk sensorlu bir makina olmasina ragmen , maximum tele sayesinde alan sigligi gayet basarili elde edilmis, bokeh olusturulmus. 580mm esdegeri telede 1/25 hizda titreme gormedigimize gore makina sabitlenmis olmali - ne yaptiginizi bildiginizi gosteriyor ( sabitlenmediyse de muthis bir ele sahip oldugunuzu )

Arkadaki beyazlar parlama limitinde olmasina ragmen rahatsiz etmiyor - pozlama da gayet iyi. Renkler cok dogal, guzel ama doygunluk/kontrast icin biraz pay var ...

Hata bulamayinca, konuyu saptirip nelerin guzel oldugunu yazmaya basladik

Tarih: 1 Haziran 2013, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Gerçektende elde çekmiştir, samsung wb 100 de Dual IS diye yeni ve çok başarılı bi görüntü sabitleme sistemi var testlerini izlemiştim. Birde fotoyu görseydik! hamit fotoyu kaldırdınmı nedir?

#tasviran' tarafından 01.06.2013 18:13:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2013, 17:58 - İp: 82.***.**0.109
hamitcolak
hamitcolak (üye)
Erzurum / Amatör

Öncelikle çok teşekkür ederim düşünceleriniz için. Tripodla çekim yapıyorum, yoksa nerde bende o meziyet Bir türlü görünmedi fotoğraf Kontrast biraz geniş bir konu ama fotoğrafı çekerken makinede mi yapmalıyım kontrast ayarını yoksa bilgisayarda işlerken düzeltmek daha mı iyi olur Uğur abi? Bir de bu fotoğrafı yorumlar mısınız

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=558682 Fotoğrafı üç yatay kareden oluşturdum ama sanki iki kare gibi olmuş. Bir de birleşme yeri çok belli oluyor, (gözümden kaçmış) birleştirme konusunda bayağı sıkıntı yaşıyorum fotoğrafları.

Tarih: 1 Haziran 2013, 19:27 - İp: 94.***.**0.211