paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
kaan_akman
kaan_akman (üye)
Manisa / Amatör

18mm'de 650d ile
Ens: 1/50
F: 22
ISO: 400

Sanırım ISO'yu 400 kullanmak yerine yüze alıp enstantaneyi ona göre ayarlamak gerekirdi. F değeri 11-16 arasında olsa daha iyi mi olurdu acaba?

Yorumlarınızı bekliyorum.
Bu arada yer: Selçuk/İzmir

#kaan_akman' tarafından 04.07.2013 23:27:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2013, 23:22 - İp: 78.***.**2.16
ferhatturna
ferhatturna (üye)
İstanbul / Amatör

@paperman

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler, fotoğraf makinemi ilk elime aldığımda dediğinizi uygulayacağım..

Tarih: 5 Temmuz 2013, 09:12 - İp: 141.***.**6.94
riskos
riskos (üye)
İstanbul / Amatör

İçerik anlamında değilde teknik anlamda hataları yüzümüze vurunuz lütfen .

f/7.1
8sn
ISO100
55mm

#riskos' tarafından 05.07.2013 21:21:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2013, 21:20 - İp: 78.***.**0.176
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafları burada paylaşmayı sürdürürsek, diğer üyelere de "galeriyi bırakın buraya gelin" demek gibi oluyor...

Tarih: 5 Temmuz 2013, 21:55 - İp: 176.***.**1.69
riskos
riskos (üye)
İstanbul / Amatör

Böyle bir zorunluluk varsa orayada koyalım tabikli. Galeriye konacaksa biraz seciçi olmak gerekmezmi. Her türlü alakalı alakasız tüm fotolar konursa galeri olmaktanda çıkar sanırım.

Tarih: 5 Temmuz 2013, 22:25 - İp: 78.***.**0.176
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@kaanakman,

Fotografta sorun yok ama cekim ayarlarinin daha iyi olabilecegini siz de belirtmissiniz.

ISO 400 - ISO 100'e inebilir = -2 stop azaltma demek
f22 - diffraksiyon sebebiyle kalite kaybi demektir, f8 ideal = + 3 stop demek
1/50 - titreme riski olabilecek bir hiz, 1/100 daha iyi = -1 stop demek

Sonucta ayni pozlamayi 1/100 f8 ISO 100 gibi ideal degerlerle yapmak mumkun. Bu arada fotografa yansimis bu boyda bir sorun yok. Yazdiklarim sadece buyuk boylarda belirginlesebilecek kusurlari onlemek icin.

@riskos, fotografini ilk actigimda goruyordum - simdi goremiyorum. Guzel, kusursuz bir uzun pozlamaydi diye hatirliyorum.

@kiev, galeride maalesef teknik yorum yapilmiyor. Yapan az sayida kisinin - ki bu konuda epey gayretim vardir - mesaisinin cogu bosa gidiyor. Cogu zaman teknik yorum istememis, hevesli olup olmadigini kestiremedigimiz kisilere yaziyoruz. Buraya eklendiginde ise nokta atisi oluyor - elestiri kaldiramayacak kisiye yazmamis oluyoruz.

Kaldi ki galeri, hatali fotograflarin degil, begendigimiz, sorunu olmadigini veya minimumda oldugunu sandigimiz fotograflari gosterme yeri.... Oraya hatalarini gormek icin kimse fotograf eklemiyor.

Tek sıkıntım, topikin bana aitmis/sadece ben yazarmisim gibi dusunulmesi - baskalarinin teknik yorum yapmaya yanasmamasi ...

Tarih: 6 Temmuz 2013, 02:19 - İp: 84.***.**3.130
riskos
riskos (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman ,

Post ettiğim foto sorunsuz görülüyor şuan. Sanırım geçici bir kesinti vs olmuş olabilir.

Evet galeri konusunda benimde ifade etmek istediğim aynen bu.

Tarih: 6 Temmuz 2013, 11:10 - İp: 78.***.**0.176
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

"güzel kare tebrikler selamlar" otomatiğe bağlanmış gibi değilmi? Ne kadar çok kişiye ulaşırsanız sizin fotoğraflarınızada bol bol müspet yorum gelir böylece galeriden silinme ihtimalide azalabilir!
Genel kanaat böyle olabilirmi?
Bilmem!..
Sadece tahminde bulundum

#m.levent' tarafından 07.07.2013 00:52:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2013, 00:49 - İp: 82.***.**1.20
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@riskos, simdi aciliyor fotogaf.

Hatirladigim gibi sorunsuz, kusursuz pozlanmis bir gece fotografi. Icerige bulasmiyorum ama sanki yakin plan dahil edilmese - ne alt ne sol - ortaya daha da hos bir goruntu cikarmis )

Tarih: 7 Temmuz 2013, 02:33 - İp: 84.***.**3.130
kaan_akman
kaan_akman (üye)
Manisa / Amatör

Teşekkürler paperman,
Bu söylediklerinizi göz önünde bulunduracağım hatta bulunduruyorum. Makinada aslında auto iso modunu 400 ile sınırladım. Ancak auto kullanınca makina nasıl bir eşleme yapıyor tam anlayamadım. Yani iso 100, f/2.8, 1/800 ile çekilebilecek dengeli bir fotoğrafta, autoyu seçince isoyu örneğin 200e veya 400e ayarlayabiliyor. Ona göre de f ayarlıyor. Ben ens. öncelikli çekim yapıyorum genelde. Çalışma prensibini anlamadım. Ya ben yanlış yapıyorum ya makina(650d)

Bir başka fotoğraf:

650d ile 11mm'de çekildi.
ISO: 100
f: 2.8
E: 1/800

Her yönden değerlendirildiğinde herhangi bir hata var mı acaba sizin tespit ettiğiniz?

Tarih: 7 Temmuz 2013, 03:09 - İp: 78.***.**3.55