paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
ferhatturna
ferhatturna (üye)
İstanbul / Amatör

Yorumunuz için teşekkürler, çekimi tripodla yaptım ve kumandam olmadığı için 2sn gecikmeli çekime alıyorum ve üstüste 2 poza ayarlayıp genellkile ikincisini kullanıyorum ki bu da zaten ikinci fotoğraf. O yüzden ben de çektiğimden beri düşünüyorum sıkıntı ne diye, dediğiniz pus etkisi olma ihtimali yüksek, çünkü hava tam kararmaya başladığı andan itibaren fotoğrafları çekmeye başladım, ilk başlarda AF ile netleme yapaibliyordum ama onlarda da netlik iyi değil. Bir de tabiki Doğu Karadeniz olduğundan dolayı nem inanılmaz yüksekti
F8 tavsiyenizi de muhakkak uygulayacağım bundan sonraki çekimlerde.
Biraz özel bir soru olacak ama siz bu karede nereyi netlemeyi tercih ederdiniz?

Tarih: 20 Ağustos 2013, 10:46 - İp: 141.***.**6.94
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sagdan 3. - 4. kayik uzerine . Isik sebebiyle tutmazsa, hemen uzerindeki kafe/cay bahcesi gibi yerin isiklarina ...

Tarih: 20 Ağustos 2013, 17:36 - İp: 96.***.**5.17
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Exif Bilgileri : Nikon D5100 55-200mm Dx Lens

1/250 - F/10.0 - İso 400

Manuel focus kullanarak çekim yaptım.

İlk DSLR makinem olduğu için alışmaya çalışıyorum Uğur abi selamlarımla.

#dogukan_07ant' tarafından 23.08.2013 02:12:57 tarihinde düzenlendi.

#dogukan_07ant' tarafından 23.08.2013 02:13:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2013, 02:12 - İp: 37.***.**2.33
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fokus tutmamis - objenin derinlemesine oldugu makro fotograflardan kacinmak lazim. Burada olsa olsa ancak yuzu/gozleri net olabilirmis - o da olmamis. Manuel fokusa niye gerek duydun bilmiyorum - AF ile yakalamasi cok daha kolay.

Yuksek hiza ragmen titremis olma ihtimali de var ...

Renkler / fon hos ...

Tarih: 23 Ağustos 2013, 07:13 - İp: 96.***.**5.17
3ddy
3ddy (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Ben Erdem, 1 ay once hediye gelen bir samsung EK-GC100 ile amator fotografciliga ilk adimimi attim, 1 ay icinde fotografcilik ile ilgili 5 kitap(1600 sayfa) okudum. 3000 tane foto cektim ve sonunda forumunuzu buldum. tecrubeli fotografcilarin yorumlari benim icin gercekten onemli. biraz tecrube ettikten sonra DSLR bir makina almak istiyorum. her gun cektigim bir iki fotografi koymak istiyorum ve yorumlarinizi merakla bekliyorum.

f/4.5
1/640
iso:100
odak uzakligi 31mm
saat: 17:30 gunesli
yer: Ayvalik Cunda Adasi

---------------------------------------------------------------
f/4.8
1/80
iso 320
saat: 19:00 Gunesli
yer: Burhaniye / oren

bu resimin arkasi cok kalabalikti nasil kapatirim diye dusundum ve gelen isigi arttirdim.

#3ddy' tarafından 23.08.2013 09:54:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2013, 09:50 - İp: 176.***.**5.168
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaslar, baskalari da fikir belirtir, katilirsa sevinirim. Bir tek benim goruslerime dayanmasin topik ...

Fotograflara gelirsek ... Gayet guzel gozukurler. Ilk fotografta model sagda olsa daha iyi olurmus. Bakis/hareket yonunu acik birakmak tercih edilir; burada bakis yonu yok ama vucut/omuzlar sola donuk olunca sanki biraz kadraj o tarafta daralmis.

2. fotografta ters isigin etkisi belirgin. Arka plani fazla pozlayarak yok etmissiniz ama model yuzunde ters isik sebebiyle kontrast eksikligi/kalite kaybi gozukuyor. Uzerinde biraz oynasaniz, goruntu daha iyi olacaktir,

Yine de gayet basarili fotograflar . Daha iyileri de gelecektir.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 04:15 - İp: 96.***.**5.17
emarti
emarti (üye)
Eskişehir / Amatör

1 Haftalık acemiyim. Makineyi keşfetmeye çalışıyorum.
Dikensi bir konu olduğu için dikenleri çektim. Hataları unutmamak için.

FujiFilm FinePix HS30 EXR makinem ile
Poz süresi: 1/450
F Durağı: F/5
Beyaz dengesi otomatik
Odak Uzunluğu: 43mm
ISO 100

Arka planın görüntüsünü az biraz daha belirgin yapmak için ne yapmalı acaba?

Tarih: 25 Ağustos 2013, 16:47 - İp: 94.***.**0.46
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Arka planı biraz daha belirgin yapmak için daha kısık bir diyafram değeri olmalı f8 ve üstü gibi. Aslında bu değerlerlede olabirdi ama konuya çok yaklaştığınız için arka taraf flu olmuş.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 19:16 - İp: 92.***.**1.193
foxtrot
foxtrot (üye)
Kayseri / Amatör

@emarti,
Fotoğrafında hata göremedim ama daha yaratıcı kompozisyonlar üzerinde çalışmanda fayda var.Arka plan daha belirgin olsun istiyorsan diyaframı 8,10 gibi daha kısık değerlere getirmelisin.Madem yeni başladın ilk olarak iso diyafram enstantane ilişkisini forumlardan okuyup öğrenmelisin.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 19:28 - İp: 62.***.**9.97
3ddy
3ddy (üye)
İstanbul / Amatör

bende bir acemiyim fakat emarti arkadasin fotosu hakkinda dusuncemi yazmak istedim. arka plan nesneyle ayni tonda oldugu icin sanki detaylari biraz kaybolmus dikenin. arka plan daha koyu veya daha acik olsaydi nesne daha cok on plana cikardi diye dusunuyorum. arka planini daha net yaparsa sanki nesne daha cok kaybolurmus gibi geldi, dedigim gibi bende acemiyim. tecrubeli arkadaslar daha teknik yorumlar yapacaktir.

bu arada benim fotolara yaptiginiz yorumlar icin tesekkurler, ilk resime yaptiginiz yorumda size katiliyorum. bende zaten oyle bir resim daha cekmistim fakat onu bulamamistim. simdi arastirdim ve buldum.

ikinci foto icin soylediklerinize bir sonraki fotolarda da dikkat edicem. arka fondan kurtulmak icin galiba kaliteden biraz odun vermisim.

bende hatali cektigim ve daha sonradan photoshopla duzelttigimi dusundugum bir fotoyu paylasmak istiyorum.

orjinal resim

Tarih: 25 Ağustos 2013, 19:32 - İp: 176.***.**5.168