sado34
sado34 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Fotografçı Bencilliği

Çektiği fotografın içindeki insanı, mekanı, doğayı bir obje olarak görmekten öteye gidemeyen, çektiği yeri bir başkasının çekmesini istemediği için yer bilgisi vermeyenlerin son zamanlarda daha da artması gerçekten üzücü.

Bu bencil davranışı en başta çektiği konuya, modele ve mekana saygısızlık olarak niteliyorum. İkinci olarak izleyenlere saygısızlıktır bu davranış. Çünkü fotografı izleyen kişi fotografın nerede çekildiğini bilmesi çok doğaldır.

Tarihi bir mekanda fotograf var açıklama yok, kaybolan bir meslek fotograflanmış, açıklamalar yanyana iki noktadan ibaret. Burası neresi, seni kırmayıp sana poz veren model kim?... Yok! . Açıklamalarda yazarsa, Tüm NF gider orada o adamı çeker ya, bencil fotografçımızın da fotografının orijinalliği bozulur. Vah ki, vahhh...

Aklıma ülkemizde gerçek yaşanmış bir öykü geldi. Çok kısaca, Bir grup doğa fotografçısı doğada fotograf çekmeye çıkarlar. Fotografçılardan birisi çok ender görülen bir çiçek bulur ve fotograflar. İşi bittikten sonra çiçeğin üzerine basıp iyice ezer ki, arkadan gelen arkadaşları aynı çiçeği fotograflamasınlar. Bilmem anlatabildim mi?

Bazısı da var ki ne çektiğini gerçekten bilmiyor. yüzlerce yıllık tarihi bir camiyi çekip açıklamalara "Cami" diyebiliyor. Fotografı paylaşmakta gösterdiği hassasiyeti ne yazık ki görüntülediği yerin neresi olduğunu öğrenmekte göstermiyor. Bu da işin başka acı yanı. Oysa ki, uzun uzadıya zahmetli açıklamalar gerekmiyor bu iş için.

Bu paylaşım platformunda sadece fotograflarımız için övgü dolu sözler duyma bencilliğine sahip olmamalıyız. Fotografı paylaştığımız kadar, izleyeni aydınlatacak statik ve teknik bilgileri de paylaşmalıyız.

Açıklamalar kısmına "Bunu bilmeye hakkınız yoktur, Bilgileri bende saklıdır" dercesine birkaç anlamsız noktayla geçiştirmek gerçekten fotografa ve izleyene sayısızlık olarak geliyor bana.
Bunun için çok beğendiğim bir fotograf bile olsa, açıklamalar kısmında bilgi vermeye "tenezzül" etmeyen kişilerin fotograflarına olumlu veya olumsuz yorum yazmama kararı aldım.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 01:54 - İp: 85.***.**6.64
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bilinç altımda yatan sessiz gerçekleri dile getirdin.
artı o gerçek hiyakedeki şahsı çok merak ettim. sanırsam piskolojik tedaviye ihtiyacı var.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 02:16 - İp: 85.***.**8.230
thankyou
thankyou (üye)
Antalya / Amatör

Sayın Üstat çok önemli Konulara
açıklık getirmişsiniz,
Benimde eklemek istediğim yorumlardaki
anlamsız sözler ve Türkçeyi kısaltmalar,
TEŞEKKÜRLER, [>:D :D :D<]

Tarih: 28 Temmuz 2010, 10:52 - İp: 81.***.**2.177
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu topikte sergilenen hassasiyete katılmamak elbette mümkün değil.
Hele o sözde doğa fotoğrafçısına söylenecek söz yok zaten
Sadık Bey'in ikazlarını hiç üzerime alınmam ama bu hassasiyeti her zaman gösterebildiğimi de iddia edemem açıkçası.
İyi bir uyarı oldu,daha dikkatli/hassas olmak lazım.
Teşekkürler Sadık Bey,
Selamlar

Tarih: 28 Temmuz 2010, 11:12 - İp: 87.***.**0.143
hcevikaslan
hcevikaslan (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

her ne durumda olursa olsun, eklediği fotoğrafa başlık yerine ...,++,--,&?,isimsiz, vb.yazmak, açıklamasında düşüncesini veya çektiği fotoğrafın tarihi ile mekan bilgisini belirtmemek, sahibi hususunda şüphe uyandıracağı gibi, ayrıca orjinal fotoğrafa model montajlaması yapmak, çalıntı fotoğraf eklemek, çekilen bir fotoğrafı görüp yaratıcılıktan ziyade, kopyasını çekmek izleyiciye saygısızlıktan öteye geçemez. bunu yapanlar kendini aldattkklarının farkındalığında oldukları gibi, itibarlarınıda zedeler. herhangi bir fotoğrafçı arkadaş tarafındanda, tesbit edildiğinde deşifreyide göze almalıdırlar.
sayın sado34 güzel bir konuya değinmiş. kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim. selamlarımla.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 11:17 - İp: 88.***.**5.232
ahfaruk
ahfaruk (üye)
Konya / Amatör

Noktasına kadar haklısınız Sadık Usta.
Bundan sonra daha dikkat etmeliyim dedim kendi kendime.
Elinize sağlık.
Selamlar...

Tarih: 28 Temmuz 2010, 18:12 - İp: 85.***.**4.49
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Sadık Bey ilk etapta serzenişinizde ki haklılığınızı " konuşacak " , tartışacak demiyorum konuşabilecek bir alt yapı bu siteye şart.
sahip değil içeriği ve kaliteyi değerlendirecek bir kadro şart. istenilen, bireylerin kalitesinden daha ziyade fotografın sanat anlamda ifadesi ise; ilk başta sizin gibi değerli sanatçıların ve akabinde az çok bu işe gönül vermiş değerli arkadaşlarımızın da artık farkedilip dinlenebiliyor olması.

Dile getirdiğiniz hususun naçizane; aynı bağlamda düşünülmesi gerektiği kanatindeyim.

tınnn edabiyatı, mahsuni edabiyatı ile yorumlayıp salak saçma yorumlamak bu sitede alışkanlık olmadan ; önyargılarınızdan kurtulun ve bu değerli sitede bir şeyleri artık fotograf ve en azından değerli insanların önünde sanatın en güzel hali ; ruhu ile yorumlayın temennilerimi de eklemek istiyorum.

şahsım adına teşekkür ederim.
sevgiler ve saygılar...

Ahmet YILMAZ...

#the_wall' tarafından 29.07.2010 19:56:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2010, 19:55 - İp: 212.***.**9.16
hamit54
hamit54 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ustam iyi dersin, güzel dersin dersin de,
bu platform sesinizi duyurucak kadar akustik değilki.

Düşündükleriniz, gördükleriniz ve rahatsızlıklarınız
benim de içinde olduğum bir kesim için uzun zamandır
rahatsızlıklarımız.

Bunca zamandır duyulmak istenmeyen seslere sizin sesinizin de
eklenmiş olması, dilerim bu defa değerlendirmeye alınır.

Selam ve sevgiler ustam...

Tarih: 29 Temmuz 2010, 21:51 - İp: 78.***.**4.179
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sen de modelin adını yazın diyorsun.. daha neler,
Sen şimdi Kültürel miraslarımız bölümüne Fotograf eklerken, altına bir satır açıklama bile yazmadan yollayanlara, yurt dışında çekilen alakasız fotografları ekleyenlere, kahve, lokum fotografı ekleyenlere de kızarsın maazallah.

Sen yok musun sen...

Tarih: 30 Temmuz 2010, 00:53 - İp: 78.***.**1.20
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Fotoğraf çekmek kadar onu sunmak da önemli ...
Çekerken ne kadar özeniyor , ölçüp biçiyorsak , altına yazacağımız kısa ve öz açıklamayla fotoğrafımızı bütünleştirmeliyiz ...
Bu sitede eksik olanlardan en önemlisine değinmişsiniz Hocam .
Umarım çabanız sonuç verir .

Tarih: 30 Temmuz 2010, 22:53 - İp: 78.***.**5.254
keeazim
keeazim (üye)
Bursa / Profesyonel Fotoğrafçı

Güzel bir konuya deginilmis.Bugünden itibaren tüm fotograflarımı gözde gecirecegim.
Tesekkürler Sadık bey...

Tarih: 4 Ağustos 2010, 12:21 - İp: 88.***.**1.114