paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

3ddy, düşündükleriniz doğru ana konuyla arka fon aynı olunca ister istemez konuya olan ilgi azalıyor.portre ve ters ışık çalışmalarınız gayet güzel modelin şapkası kesilmeseymiş daha iyi olurdu.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 19:41 - İp: 92.***.**1.193
3ddy
3ddy (üye)
İstanbul / Amatör

yorum icin tesekkurler atilla, bir fotoda senin dedigin gibi cekmeliydim, nasilsa sonradan photoshopla kesilebiliyor, benim fotoyu cekerken amacim modelin yuzunu ve gulusunu on plana cikarmakti, sapkayi kesersem yuzune daha cok odaklanilir diye dusunmustum. simdi sen soyleyince keske birde sapkayi butun cekip sonuca baksaydim dedim kendime.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 19:56 - İp: 176.***.**5.168
emarti
emarti (üye)
Eskişehir / Amatör

@atilla61 ve @mehmett38'in tavsiyelerine uyacağım, teşekkürler. ISO, Diyafram ve enstantane ilişkisini iyi kavramak gerekiyor dediler. Ayrıca 3ddy'de teşekkür ederim.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 01:00 - İp: 94.***.**0.46
3ddy
3ddy (üye)
İstanbul / Amatör

Kaz daglarinda cektigim bir foto, tecrubeli arkadaslarin yorumlarini bekliyorum, uzun pozlamayla bir deneme yapmak istedim. Ilk cektigimde begenmistim ama sonradan beni rahatsiz eden yerler oldu. Sizin yorumlarinizi merakla bekliyorum.

F 3,2
Iso 100
Poz suresi 6''
Yer: kaz dağları
Saat: 19:00

Tarih: 26 Ağustos 2013, 21:03 - İp: 92.***.**3.148
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

3ddy, ilk bakışta sorun yokmuş gibi görünüyor ama gündüz uzun pozlamalarda daha kısık bir diyafram değeri 8 veya 11, ışığın durumuna göre belki daha da üstü seçilmeliydi. Bu diyafram değeriyle alan derinliğinden biraz kaybettin gibi görünüyor kontrasttında biraz fazla olduğunu düşünüyorum.Yanlışım varsa uğur hocam düzeltir sanıyorum, bol fotoğraflı günler.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 23:04 - İp: 212.***.**6.105
emarti
emarti (üye)
Eskişehir / Amatör

@3ddy şimdi atilla abi gibi çok teknik yorum yapamayacağım ama; ben olsam kadrajı düşünürken akan suyun içine girerdim. Henüz düşük enstantaneli denemem yok ama güzel bir kompozisyon olmuş. Pozlama süresini uzatırken diyaframı kısmak iyi netice alınabilecek nokta diye teorik okudum. Tabii gelde pratiğe dök bunu.

Tarih: 27 Ağustos 2013, 00:19 - İp: 83.***.**4.24
3ddy
3ddy (üye)
İstanbul / Amatör

Yorumlariniz icin tesekkurler, soylediklerinizi dikkate alacagim , bu topik gercekten cok egitici oluyor. Ben simdiden bir suru sey ogrendim. Sadece benim fotolara yorum yapanlara degil ayrica burada bilgisini paylasan herkese cok tesekkurler. Daha bir suru fotom var.

Tarih: 27 Ağustos 2013, 19:35 - İp: 176.***.**1.210
fatihb.
fatihb. (üye)
Bolu / Meraklı

Tekrardan merhaba makinemi aldım yemek bile yemeden ilk iş çıktım çekime makinemin marifetlerini göreyim dedim buyurun ilk çekimlerim eleştirilerinizi bekliyorum.

f/5.6 1/80 iso 3200

#fatihb.' tarafından 01.09.2013 17:25:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2013, 17:21 - İp: 109.***.**3.206
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makinaniz hayirli olsun ...

Ilk heves ne bulursaniz cekeceksiniz, biliyorum. Daha en basindan zorlama kadrajlara girmeyin, kurgularla, abstract fotograflarla ugrasmayin. Makinanin tum ayarlarini, en basta Perde Hizi/Diyafram/ISO iliskisini ve mantigini basit fotograflarla ogrenin, kafaniza kaziyin. Oncelikle kolay bir fotografi kusursuz cekmeyi bilin . Tum ayarlari kavradiktan sonra buraya fotograf ekleyip "hatam nerede " deyin ki yazacagimiz teknik yorumlarin sebebini anlayabilin ( 3-5 gun surmez merak etmeyin ). Biz burada size fotograf cekim ayarlarini ogretmeye calismayalim.

Fotografa gelirsek - ilk basta ISO 3200 gibi bir degeri unutun. Ne kadar dusuk ISO - o kadar iyi goruntu kalitesi . Makinaniz flashla cekerken, ISO 3200'e cikmasini nasil onleyebileceginizi ( Auto ISO ayarlarindan ) kavrayin.

Bir de su tavsiyelere goz atin , Mesela #4, #12, #19, #20 bu fotograf icin gecerli ...

TIKLAYIN

#paperman' tarafından 01.09.2013 21:04:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2013, 21:02 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

dakikalar geçti sayfa açılmadı...

Tarih: 1 Eylül 2013, 21:25 - İp: 176.***.**1.69