paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
ferhatturna
ferhatturna (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili redne13 (profilinde ismin yazmadığı için böyle hitap etmek durumunda kaldım, özür),
Uğur Bey'in yönlendirdiği tavsiyeleri iyice okumak ve bol bol araştırma yapmak bu işin anahtarı aslında - tabi başında bir eğitmen yoksa..
Fotoğrafın temel unsuru ışık, senin çektiğin anın kadraja nasıl yansıyacağını da belirleyecek olan ışık. Mesela son fotoğrafının çekildiği gün gökyüzü fotoğrafçıların hiç sevmediği o gri parlak ve kadraja sokulmak istenmeyen gökyüzü. Sabah erken ve akşam gün batmadan önceki ışık fotoğraf için en ideal olandır. Gündüz bol ışıkta çekimde yardımcı olacak öğeler ise polarize filtre ve nd filtrelerdir. Bu filtreler objektiften giren ışığı bira olsun azaltıp daha güzel sonuçlar verebilir( bu aşamada enstantanenin de değişeceğini hesaba katmak gerekir)
En çok yapılan hata maalesef fotoğraf makinesini gözümüz gibi düşünmek oluyor, makineler gözümüz kadar iyi ışık dengelemesi yapabilecek kapasiteye sahip değiller. Sınırlarını da kullandıkça öğreneceksin.
Bir diğer konu ise "kadraj". Etkili ve doğru kadrajlama nasıl yapılır hakkında bol bol araştorma yapmalı ve en önemlisi bol bol fotoğraflara bakıp üzerinde düşünmelisin, nasıl çekilmiş diye.

Kısa bir tanımla sonlandırmak istiyorum:
Resim yapmak nasıl bir sayfa üzerine nesneleri eklemekse, fotoğraf çekmek de tam tersi olarak nesneleri/öğeleri çıkarma ve en sade şekilde kadrajlama sanatı..

Tarih: 1 Kasım 2013, 11:19 - İp: 31.***.**1.165
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

[/URL]http://]

Uploaded with ImageShack.us[/URL]

f/4,5
iso:100
1/100sn.

#redne13' tarafından 03.11.2013 20:12:03 tarihinde düzenlendi.

#redne13' tarafından 03.11.2013 20:12:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2013, 20:11 - İp: 85.***.**5.191
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alinmak yok Redne13 ama yine objeyi/objeleri oldugu gibi, tam karsidan, hic ugrasmadan, hic bir sey eklemeden cekmisiz .

Alan sigligi saglamak icin maximum diyaframda maximum tele'de cekmek, iyice yaklasmak, bir tek nazar boncugunu net yapip gerisini flu birakmak bu fotografta yapilabilecekler arasinda ... Kadrajiniz hep kalabalik. Insan gozu fotografta bir noktaya yonlendirilmeyi ister - tum kadraji dolasip , neler var neler yok tek tek ayiklamayi degil

Denemeye devam ....

Tarih: 4 Kasım 2013, 05:06 - İp: 96.***.**5.17
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

Yok üstadım alınma yok. Öğrenmek istiyorsak alınmak yok. Tam aksine eleştirler doğrultusunda geliştirmeye çalışıyorum kendimi. Lütfen yorumlarınızı benden esirgemeyiniz.

Tarih: 4 Kasım 2013, 10:04 - İp: 176.***.**3.214
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

Uploaded with ImageShack.us]*[/URL]

f:4
iso: 100
1/40sn.

#redne13' tarafından 14.11.2013 19:43:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2013, 19:40 - İp: 85.***.**8.130
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kadrajin, bakis acisinin one ciktigi, guzel bir sonbahar fotografi olmus. Kucuk boy bakildiginda sorun yok ama buyuk boy acilip incelendiginde dusuk perde hizina bagli hafif titreme belli oluyor.

Bazi fotograflarda alan sigligi istenir, bazilarinda ise - ozellikle manzara fotograflarinda - alan derinligi , her yerin net olmasi tercih edilir. Bu fotograf da onlardan biri . Sahsi fikrim gerci - mecburi degil. f8 gibi bir diyafram yakin plandan uzaga tum netligi saglamaya muhtemelen yetcektir.

Tarih: 15 Kasım 2013, 09:52 - İp: 96.***.**5.17
necros
necros (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Ben de fotoğraf çekmeye çok yeni başladım, ancak kısa sürede bu işten inanılmaz keyif aldım. Nikon D90'ım var. Kendimi geliştirmek, yaptığım hataları görmek ve tabii ki düzeltmek istiyorum. Fotoğraf çekme konusunda beni ilerletecek yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

ISO: 200
1/320
F: 11

#necros' tarafından 25.11.2013 20:31:56 tarihinde düzenlendi.

#necros' tarafından 25.11.2013 20:34:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2013, 20:31 - İp: 88.***.**9.13
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

necros, öncelikle hoş geldin fotoğrafında teknik olarak hata yok ama kompozisyon ve kadraj da sıkıntı var zamanla onuda aşarsın.Ufuk çizgisi ortalamışsın,Ben olsam bu fotoğrafta biraz daha zom yapıp gökyüzüne 3 te 1 oranında yer verirdim kadrajıda sağa kaydırıp köprünün tamamını alırdım.Ha diyeceksinki bulutlar muhteşem görünüyordu onlara vurgu yapmak istedim o zaman da kadrajın 3de 2 sini kullanmalıydın.Kadraj ve kompozisyon çalışmalısın bu sitede çok iyi fotoğrafçılar var onların fotoğraflarına bak nasıl çekmişler fikir edin.Birde şurdaki yazıyı oku ezberle

http://forum.netfotograf.com/cekim-teknikleri/yeni-fotografciya-agabey-tavsiyeleri-47799-1.html

#ATİLLA61' tarafından 26.11.2013 12:55:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2013, 12:41 - İp: 213.***.**4.223
necros
necros (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili atilla teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Ayrıca hoş da buldum.

Fotoğraf makinesini elime alıp fotoğraf çekmeye başlayalı 1,5 ay kadar oldu. Henüz kuralları ezbere uygulama konusunda çok çok zayıfım. Pozometreyi ayarlıyorum, kadrajı ayarlayamıyorum veya kadrajı ayarlıyorum bu sefer de spot metering yaparak ışığı ölçmem gerektiği yerde onu unutuyorum. Sanırım çektikçe, okudukça, yorumları okudukça, gördükçe öğreneceğim. 1/3 kuralını da gayet mantıklı bulmama rağmen dikkat etmemişim mesela. Buna benzer başka hataları da vardır eminim fotoğrafın. Zamanla olacak diye umuyorum.

Verdiğiniz link için de teşekkür ediyorum. Gayet değerli ve faydalı bir paylaşım. Yazılan tüm yorumları henüz okuma fırsatı bulamadım, ancak eğer yapılmamışsa bazı maddelerin açılmasını talep etmeyi planlıyorum.

Tekrardan teşekkürler.

#necros' tarafından 26.11.2013 23:24:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2013, 23:23 - İp: 88.***.**9.13
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

f:6,3
iso:100
1/100sn

Uploaded with ImageShack.us

#redne13' tarafından 15.12.2013 16:47:34 tarihinde düzenlendi.

#redne13' tarafından 15.12.2013 16:48:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2013, 16:46 - İp: 78.***.**6.139