paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

f:11
iso:100
1/13sn

Tarih: 19 Nisan 2014, 11:25 - İp: 5.***.**7.182
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel pozlama olmuş.Alt taraftaki çiti kadraja almasaymışsınız daha güzel olurdu.

#atilla61' tarafından 20.04.2014 00:52:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2014, 00:30 - İp: 92.***.**5.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Atiila61'e ben de katiliyorum - renkler,tonlar, pozlama gayet guzel ... 1/13 hiz tul perde etkisini yapmis gibi ama biraz daha yavas bir hiz da denenebilir. Daha iyi olurdu demiyorum; deneyip gormek lazim ...

Tahta cit gercekten hos tonlara sahip - o sebeple elemeye insanin eli gitmez ama bu haliyle kadrajda goze ters gelen bir seyler var. "Esas oglan" dere/selale iken goz tahta cite odaklaniyor, hatta takilip kaliyor.

Ne yapilabilirdi derseniz, orada olmadan neyin daha iyi olacagini soylemek zor . Degisik kadrajlar - belki yatay, belki daha genis aci denenebilir ... Selalenin soldan kesilmesi de mecburiyetten degilse/ kadraji kirleten bir seyler yoksa gereksiz.

#paperman' tarafından 20.04.2014 02:06:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2014, 02:04 - İp: 96.***.**5.17
redne13
redne13 (üye)
Karabük / Amatör

üstadlar tesekkür ederim.
Özellikle de size Uğur bey; öğrendiklerimin büyük çoğunluğu sizin yazılarınız\yönlendirmeniz sayesinde; keşke fotograflarımı pcde işleme konusunda sizden bire bir yardım alıcak imkan\şansım olsaydı saygı ve sevgilerimle....

Tarih: 20 Nisan 2014, 20:38 - İp: 85.***.**9.206
snipertr
snipertr (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony Slt A58 18-55 kit lensi ile çekmiş olduğum ilk fotoğraflarım.

Daha makinede değerleri atamayı dahi çözemediğimi özellikle belirtmek isterim. Yani acemiliğin dahi acemisiyim

Resimlerin iso ve enstantane değerlerini makine otomatik olarak atadı.

Enstantane: 1/100
Diyafram: F6.3
Iso: 100
Odak uzaklığı: 18mm

Bu fotoğrafta alan derinliği verebiliyor muyum diye deneme amaçlı çekildi. Malesef daha güzel bir manzarada deneme yapacak fırsatı henüz bulamadım.

Enstantane: 1/160
Diyafram: F5.6
Iso: 2000
Odak uzaklığı: 55mm

Tüm fotoğrafseverlere ve fotoğrafsever destekçilerine şükranlarımı sunarım.

#snipertr' tarafından 13.05.2014 00:23:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2014, 23:38 - İp: 62.***.**8.179
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ikinci fotografta istediginizi elde etmissiniz, sorun yok.

Ilk fotograf da acemilik icin gayet basarili; her ne kadar ayari makina yapmis olsa da ceken goz sizin.

Tek ekleyebilecegim, kadrajda simetrinin daha iyi kurulabilecegi ... Sag ve sol taraf daha iyi esitlenebilir, nehir ortalanabilirmis belki. Kesim noktasi da daha iyi secilebilir - tekneyi ortadan kesmeyecek sekilde .

Tarih: 14 Mayıs 2014, 09:39 - İp: 96.***.**5.17
snipertr
snipertr (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kıymetli yorumun için teşekkürler abicim.

Simetri olmasın diye böyle çekmiştim fakat arkadaşlarım da simetrik çekilseydi daha iyi olurdu diye söyleyince ve sizin de bu konunuzdaki diğer hatalı fotoğrafları inceleyince aynı köprüye giderek tekrar hem otomatik hem de manuel olarak farklı ayar ve kadrajlarla hem simetrik hemde farklı açılarla aynı manzarayı bayağı bi fotoğrafladım.

Birazdan da çektiğim fotoğrafları ayarlarıyla birlikte inceleyerek bir şeyler anlamaya çalışacağım.

Tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 14 Mayıs 2014, 21:18 - İp: 62.***.**8.179
suatyilmaz
suatyilmaz (üye)
Tekirdağ / Amatör

Bu Fotoğrafı benim için inceler ve yapıcı eleştiriler sunarsanız memnun olurum. kendimi ilerletmek istiyorum bu konuda.

#suatyilmaz' tarafından 28.05.2014 08:58:57 tarihinde düzenlendi.

exif : http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto_id=593233

#suatyilmaz' tarafından 28.05.2014 09:00:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2014, 08:57 - İp: 88.***.**3.53
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Kadraj ve kompozisyon olarak ben bir sıkıntı göremedim.Ancak netlikte sıkıntı var biraz.Burada netliği kahvenin köpüğüne yapsan daha güzel olacaktı çünkü göz ilk önce oraya odaklanıyor.Netlik fincanın üst tarafındaki dantelsi çizgilere denk gelmiş oda yüzde yüz net değil belki biraz fazla yaklaşmış olabilirsin.Denemeye devam ışığın bol olsun

Tarih: 28 Mayıs 2014, 11:56 - İp: 176.***.**1.39
mecnun92
mecnun92 (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle böyle bi konu açtığınız için çok teşekkür ederim
http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto_id=589189
Fotoğrafım
Canon 600d
18-55mm Lens
iso 100
Diyafram 7.1
Poz Süresi 30 sn Fotoğrafımdaki yanlışlıkları görmek istiyorum ve siz büyüklerime bu fotoğraf harici soru sormak istiyorum
1-) Güneş ışığında uzun pozlama hakkında ben bi akan şelale çekecem enstantene değerini düşürdükçe beyaz bir görüntü alıyorum bunun için ne yapmalıyım
2-) Sokak fotoğrafçılığında örneğin bir dilenci , esnaf , bir çocuk fotoğrafı çektiğimiz zaman bu fotoğrafta çektiğim kişinin haberi olmuyor bazen fotoğraf hakkında yasal sorumluluğu oluyor mu bu kişilerin örneğin bi yarışmaya yollayıp derece alıyorum bu kişiler benim haberim yoktu diyip dava vs. açabiliyorlar mı ..
Sorularım çok amötörce olabilir şimdiden özür diliyorum teşekkür ederim

Tarih: 28 Mayıs 2014, 20:50 - İp: 88.***.**6.23