paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hatali Fotograflar Topigi

Foruma biraz hareket gelmesi, biraz da klasik " hangi makinayi alsam/ bu Nikon'a hangi set " gibi binlerce konudan biraz uzaklasmak icin, daha yaratici/bilgilendirici bir topik baslatmak istedim.

Arasira "bu fotografta nerede hata yaptim" tarzi gelen sorulari tek bir konu altinda toplamak, yeni baslayanlarin da bolca "hatali fotograf" seyredip, hangi secimlerde en cok yanlis yapildigini gorebilmeleri acisindan bir " Hatali Fotograflar " topigi baslatiyorum.

Galeriye konup da istenilen elestirileri almamis veya bir seylerin yanlis oldugunu gorup de sebebini anlayamayanlar fotograflarini buraya eklerlerse, forumda teknik ayarlara hakim bir cok fotografci, hatalari belirtip yardimci olabilir diye dusundum. Buranin galeri olmadigini, sadece kusurlu fotograflari "cozmeye" calisacagimiz bir yer oldugunu unutmayalim.

Hani yeni katilanlar hep " niye kimse bizim fotograflarimizi elestirmiyor " diye yakinir ya - o yakinanlar gelsin bu topikte cozum arasin ....

Eklenen fotograflarin EXIF bilgilerinin yazilmasi sart. Cok detaya girilecekse belki buyuk boy yuklemek faydali olabilir ama cok gerek olacagini sanmam.

Baslangic teskil etmesi acisindan, bir tane kendi hatali fotografimi ( hic yoktur ama bulacagiz artik ) yukluyorum.

1/125 f5.6 ISO100 @ 26mm

Hata(lara) gelirsek....

Onemsiz olani kadraj egriligi - PC'de duzeltmesi 10 saniye. Ne var ki bir cok yeni baslamis amator fotografcinin gozunden kacan bir durum. Kural olarak ufuk cizgisi YATAY, kadraj ortasindaki dik detaylar da DIK olmak zorunda. Cekerken tutturulamamis olsa da , PCde mutlaka duzeltilmeli. Anlamanin en kolay yolu, fotografa zoomlayip yukari/asagi/saga/sola kaydirarak, ekrandaki kenar cercevelerin hizasina getirmek. Gerci bu fotografta geminin yokus asagi gidiyor olmasindan , goze batmamasi imkansiz.

Bu cozulmesi kolay olani idi. Asil yaptigim ve telafisi olmayan hata, polarize filtrenin denizde/yakin planda/ renklerde yaptiginin buyusune kapilarak, bu kadar genis kadraj/acida gokyuzunde ton farki olusturacagini gozden kacirmam. Bu belki yine affedilebilir ama hatanin daha buyugu, o sabah ( 2009 ) o kiyidaki TUM cekimleri polarize filtre ile yapmis olmam.

Kissadan hisse : Bir manzarayi renklerin/polarizasyonun buyusune kapilarak sadece Polarize filtre ile cekmeyin . Hem polarizasyonu biraz azaltarak bir kac degisik filtre pozisyonunda, hem de filtresiz olarak deneyin. Gozunuze guvenip, gerek yok demeyin...

------

Evet, yeni baslamis/hevesli/ogrenmeye merakli arkadaslardan, hatalarini gormek istedikleri fotograflari eklemelerini bekliyoruz. Katilim olmazsa, ben kendi fotograflarimdan orneklerle devam ederim - aynisini baskalari da yapabilir.

" Acaba hangi makina" sorularinin yaninda da bir tane devamli ogreten/ guncel ve teknik topigimiz olsun ....

#paperman' tarafından 14.12.2012 08:55:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 08:26 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bir diğer eksik bulduğum fotoğraf. Bunda da yine hatalarım var sanırım. Eleştrilerinizi bekliyorum.

Tiklayin

Nikon D5100 + 18-200mm VRII
18mm, 1/25, f3,5, ISO:1000, Elde çekim
Lİghtroom edit: Lens profil düzeltmesi

Teşekkürler

Tarih: 7 Ocak 2013, 19:23 - İp: 194.***.**6.48
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ilk fotografta kusur bulamadim. Iyi gorulmus ve kurulmus; kadraj/simetri her sey yerli yerinde gozukur .

Ikinci fotograf da keza oyle. Manzara, tonlar goz aliyor - derinlik harika. Elde cekim oldugu icin ISO ve yarattigi biraz gurultu konusunda yapacak bir sey yok. Makina yuksek ISOyu gayet iyi kaldirmis. Benim D300 bu sonucu vermeyeceginden, yanimda tripod yoksa mutlaka donup dolasip biraz yaraticilikla makinayi yaslayacak/oturtacak bir duvar, bank, trabzan, cop tenekesi, trafik levhasi, araba kaportasi , mont v.s. mutlaka bir seyler buluyorum.

Pozlama da kivaminda; aydinlik kisimlar kesinlikle rahatsiz etmiyor. Tek soylenebilecek, hafif saga yatik kilise PCde duzeltilse daha iyi olabilecegi.

Bir zorlama daha yapip ( gercekten zorlama ) , bu kare icin degil de ( tekne oldugundan ) bir sonraki kare icin fikir yurutup, kiliseyi ortaya degil de sag tarafa biraz kaydiracak ( ve kopruye daha fazla yer ayiracak ) bir kadrajin daha etkili olabilecegini - en azindan denenebilecegini soyleyebilirim ama biraz " abartmak " olacagindan susayim

Tarih: 8 Ocak 2013, 06:01 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Uğur Bey,
Ben aslında dediğinizi yapmıştım
Fotoğrafı çekerken etrafta dolaşıp farklı açılardan da çekmiştim. Aşağıda gönderiyorum. Sanırım esas doğru kadraj aşağıdaki oluyor o zaman

Ayrıca fotoğrafları yandaki bir direğe yaslanarak çektim nefesimi tutarak.

Tiklayin

D5100 + 18-200mm
18mm, 1/20, f3,5, ISO:800, elde çekim

Selamlar

#sedat_onat' tarafından 08.01.2013 08:19:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2013, 08:17 - İp: 195.***.**0.241
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Geceyi iyi degerlendirmissiniz anlasilan - cok guzel fotograf ...

Bu guzelim Moskova ( mimari acidan dunyanin en guzel sehirleri arasina sokacagim ) goruntulerini siteye eklememezlik etmeyin derim. Oldukca ilgi gorecegine eminim.

Tarih: 8 Ocak 2013, 16:58 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

10 sene aralıksız çalıştım ama ne yazık ki ayrıldıktan sonra DSLR aldım bu da benim en büyük pişmanlığımdır.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler
Selamlar

Tarih: 8 Ocak 2013, 19:21 - İp: 194.***.**6.48
lycaena
lycaena (üye)
İstanbul / Amatör

ilk kez tripod denemem bu fotoğraf. Bakarsanız sevinirim.

f Durağı : f/32
Poz Süresi: 30 sn
iso-3200
odak uzunluğu: 80 mm
Ölçüm modu: desen
Pozlandırma: Elle
Beyaz Dengesi: Oto

Tarih: 10 Ocak 2013, 12:55 - İp: 88.***.**6.18
lycaena
lycaena (üye)
İstanbul / Amatör

Bir de bu lütfen

f Durağı : f/4
Poz Süresi: 30 sn
iso-100
odak uzunluğu: 80 mm
Ölçüm modu: desen
Pozlandırma: Elle
Beyaz Dengesi: Oto

Tarih: 10 Ocak 2013, 12:57 - İp: 88.***.**6.18
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

lycaena;

Tripod kullanmak fotoğrafçıya en uygun diyafram ve iso değerlerini kullanabilme özgürlüğü sağlar. Oysa siz ilk fotoğrafta en olmayacak değerleri kullanmışsınız. Diyaframı f:32'ye kadar kısıp Iso'yu da 3200'e yükseltmek arabanın bir yandan el frenini çekip diğer yandan gaz pedalını köklemek gibi bir şey. Yüksek Iso'nun, aşırı kısık diyaframın fotoğrafa olumsuz etkileri konusunda tonlarca yazı var. Onun için burada tekrar yazmayacağım. Özetle; düşük ışık koşullarında tripod kullanıyorsanız hem diyaframın hem de isonun nimetlerinden faydalanmanız lazım. Yapmanız gereken diyaframı lensinizin en açık diyafram değerinden 2-3 stop kısmak, Iso'yu da en düşük değere almak.

Tarih: 10 Ocak 2013, 14:09 - İp: 213.***.**5.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aynen Bitpire'nin dedigi gibi, giren isigi f32 ile 4-5 stop kismis, ote yandan ISO 3200 ile isiga hassasiyeti ISO 100'un 5 stop uzerine cikarmissiniz. En yuksek ISO = en dusuk fotograf kalitesi olmasinin yanisira, f32'de cekilen bir fotograf optik kurallara ( diffraksiyon )gore , 1 Mpixel esdegeri kalitenin altinda - isterseniz 20Mpde cekmis olun.

Ideal gece fotograflari icin ( tripod varsa ) ISO 100, */- f8 ve bunlar secildiginde pozlama suresi ne gosterirse ...

2. fotografta diyafram haric bunlara uyulmus ama pozlama suresi cok fazla. Gecenin geceligi gidip, goruldugu gibi aydinlanmaya baslamis halbuki siyaha yakin olmali o saatte. Onun disinda, araba farlarinin asiri parlamasi da ayni sorunu isaret ediyor.

80mm gibi tele cekimleri gece fotograflarinda tavsiye etmiyorum - geceleri havada kat kat artan pus/nemin etkisinin tele cekimlerde katlanmasi sebebiyle. Nasil objeler birbirine yaklasiyorsa, pus/sis yogunlugu da artiyor ve goruntu kalitesini bozuyor.

Tarih: 10 Ocak 2013, 16:41 - İp: 96.***.**5.17
rusut
rusut (üye)
Tekirdağ / Amatör

Güzel bir konu olmuş, böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim. Benim gibi yeni başlayan arkadaşlara çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bende 3-4 gün önce makine aldım ve birkaç deneme yaptım. Makinem : 550D Lens : Sigma 17-70mm Enstantane: 25 sn. Diyafram 2.8 ISO 400 / Resim gösterilmiyor heralde Link : http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=543882

#rusut' tarafından 17.01.2013 16:48:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2013, 16:47 - İp: 78.***.**7.90