ossanica
ossanica (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Tüm Çıplaklığımla Sana Geliyorum...

fotoğrafımın siteden silinmesine çok üzüldüm...
gerçekten fotoğrafçı zihniyeti o fotoğrafı okuyabilmeliydi.......

ne bir saldırı... nede bir kasıt... belki de benim silinen bu fotoğrafım size bişeyler anlatmaya çalışıyordu...

tanrı ya saygısızlıkmı diye düşündünüz...
tanrı ya sadece dua mı edilir... sadece birşeyler dileyip kendiniz için iyi şeyler mi istersiniz...

siz sevginizi nasıl nasıl belli edersiniz.. yada karşılıksız sevgi nedir bilmezmisiniz...

siz tanrınızı cenneti içinmi seversiniz yada öyle görünürsünüz...

tanrı sevgisini basamak gibi kullanıp üzerine basıp cenneti isteyenler için diyorum...
siz tanrı sevgisi nasıl bişeydir bilirmisiniz...
karşılıksız.. ne cennetini ne de cehennemini uman...
vaad ettiği tüm güzellikleri red edip sadece sevgisini isteyen... cehennemin bile onun sevgisiyle cenneten daha da güzel düşleyen....

siz sevgi nedir bilirmisiniz...
tanrı'nın yarattığını tanrıdan gizlemeye çalışmak mantıklı bir davraşmıdır...
benim sevgim öyleki ne cehennemi ne de cenneti umurumda... ben tanrıyı tanrı olduğu için seviyorum, cenneti olduğu için değil...
ben tanrıyı öyle seviyorum ki, cehennemi beni bir an bile korkutmaya yetmez... aksine cehennemde bile oun sevgisiyle cennetten dahada iyi olacağım....

siz sevmek nedir bilirmisiniz...
çıkar gözetmeksizin... hiç bir şeyi gözünüz görmeyecek kadar....

....fotoğrafa ''saldırı'' diye takıştıranlar...
cennete gitmek için her fırsatı değerlendirdiğinizi tanrı bilmiyormu... o'u bu kadar küçük mü sanıyorsunuz....
siz ne kadar küçük olduğunuzun farkında bile olamayacak kadar küçük beyinlilersiniz...

siz sevgi nedir bilmezsiniz....

http://www.fotografim.com/modules.php?op=modload&name=My_eGallery&file=index&do=showpic&pid=45446

#ossanica' tarafından 02.03.2007 14:09:05 tarihinde düzenlendi.
tüm çıplaklığımla sana geliyorum

#ossanica' tarafından 02.03.2007 15:16:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2007, 13:55 - İp: 81.***.**0.221
ossanica
ossanica (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

tebrik ederim sana başarılar

Tarih: 6 Mart 2007, 14:05 - İp: 85.***.**0.117
mucahid-i
mucahid-i (üye)
Bursa / Amatör

Ha bide unutmadan Allah'ın(c.c) 99 ismi var iken neden hala TANRI derler onu anlamam.Ama burada anlaşılan şey iman kaybıdır.Minare üzerinde 'Allah'a serenat' yazmaya gözünüz yemez ama bunu yumuşatarak Tanrıya serenat dersiniz.Siz en baştan Allah'ın sıfatlarını öğrenmeniz gerek.Hristiyanlar gibi sadece God demek gibi bişey yani işin özü.Şarkılardada geçen genelde Tanrıdır.Uzaksınız çok uzak...Onu bunu okuyacağınıza çekeceğinize açında 6666 ayetten oluşan mukaddes kitabımızı okuyun.Hayatı anlayın..Yeri geldimi sanat denen kavramda boş olur özellikle bu tarz hassas konularda

Tarih: 11 Temmuz 2007, 17:30 - İp: 88.***.**0.77
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bumudur yani minarede anadan üryan vaziyette tanrıya serenat adı altında foto çekmek sanatmıdır.artıık oynamayaın insanların mukaddes duygularıyla!sana nie nü çekiosun dien yokki, bu sitede nü kategorisi var ve kimse şikayette etmior ama sen çıplak bir kadını minarede çekersen dünyayı başına yıkarlar?benim aklım almıo orda nasıl böle bi foto çekmene izin verdiler yada kim verdi düşündürücü.yazıkk yazık yaptığınız sanatsa ben bırakırım bu işi ark.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 18:00 - İp: 88.***.**2.30
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Sakin olunursa meseleyi bir kavga sebebi olmaktan çıkarabiliriz.
ossanica'nın içtenliğine inanıyorum.İnanın resmini hala görmedim ve görmem de çok gerekli değil.
Çıplaklık ve dinsel duyguların birlikteliği de yeni bir şey değil.Hatta seksi bir vecd hali gören dinsel inanışları da biliyoruz.
Pagan kültüründe bunlar dini inanışla son derece samimi bir şekilde bir araya gelebiliyor.
Dünyanın pek çok yerinde insanlar çıplaklık ve saflığı özdeşleştiriyorlar.
Aslında son derece kolay/kolaycı ve pratik bir benzeştirme:
Çıplaklık=saflık/sadelik...
Evet çıplak bir bebek resmi insanda yalnızca saflığı ve temizliği çağrıştırıyor.
Bu çağrışım nedeni ile eski Mekke'de Kabe çırılçıplak tavaf edilir insan üzerinde dünyanın kirine bulaşmış hiçbir şey bulunmasın istenirmiş.
Peki vücutlarımız neyi çağrıştırıyor?
Hıristiyanlıkta vücud/var olmak salt günah demek.
bir anlamda dünyada en çok kirlenen şey bizatihi varlığımız.Yani vücut!
Bu sebeple vücudun yalın ve gösterişsiz bir biçimde kapatılması da bir çok kültürde sadelik ve saflık anlamına geliyor.
Bizim kültürümüze gelince, ne varlığımız bir günahtan ibaret ne de çıplaklık bütünüyle saflık ve arınma...
Sanatçı,eserinde alabildiğine özgürdür (dediğim gibi resmi görmediğim için bunun bir sat eseri olup olmadığını tartışmıyorum)
Ancak bu özgürlük için de mutlak surette bir nirengi noktasına, bir kerterize ihtiyaç vardır.
Mevlana için bu kerteriz,Kutsal Kitaptır.
Nitekim Mesnevi 'de bunu bir pergel örneği ile açıklar.Bir ayağı Kur'anda olan bir ayağı ile de kainatı gezen birisi olduğunu bildirir.
Bu anlamda, tüm düşünürler ve sanatçılar bir fikre, ideolojiye, değere, dine veya herhangi bir felsefeye olan nisbetlerini/bağıntısını belirlemişlerdir. Yine de alabildiğine hür ve bağımsızdırlar...
İsyan da sanatçının hakkı ve yeri geldiğinde yöntemidir.
İsyan ederken, kendisini nisbet ettiği (bağıntıladığı) değere değil ama bu değerin yorumlanışına, yaşanma şekline, dayatılan biçimlerine karşı çıkar.
Bir tek nihilistler hiç bir değer tanımadan isyan etmişlerdir, ama onların isyanı da bir değer bir felsefe haline gelmiştir.

Dogma konusuna gelince,
Kavram olarak dogmaya karşı çıkmak isyanın en ucuz ve "Kitsch"şeklidir. Çünkü dogmaya savaş açmak bile şimdilerde bir tastamam bir dogma halini almıştır.
İnsanların hakikat algısının bir dogmaya dönüşmesi kaçınılmazdır.
Bu anlamda demokratik anayasamızda bile değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükümler vardır!
Aslında dogma konusu, modern olanın geleneksel olana karşı bir iki yüzlülüğünden ibarettir.
Tarihte hiçbir din modernizm ve onun yansımaları kadar dogmalar içine batmamıştır. Üstelik modernizmin dogmaları hür düşünce kılıfı ile koruma altına alınmıştır.

Konumuza dönecek olursak, sanatçının özgürlüğünü savunmak kadar sanatçının sorumluluğunun da altını çizmek gereklidir bana göre.

Minarede çıplaklığın sanat adına hoşgörülmesi isteniyorsa o zaman bu düşüncenin sağlamasının da yapılması gerekmektedir:
Benzer bir aykırılık,bir kilisede veya havrada da yapılabilir mi?yapılabilmeli mi?
Yahut Anıtkabir’de yapılacak bir aykırılık sanat adına hemen savunulabilecek midir?
Yahut dogmalara karşı savaş açmakta bu kadar istekli arkadaşlarımız (ossanice'yı kastetmiyorum) müesses nizama (satükoya veya statükoyu temsil eden güçlere karşı da aynı savaşımı verebilecek midir?

Bu ve benzer düşünceleri daha da uzun olarak sıralayabiliriz.
Ancak burasının bir fotoğraf sitesi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Ortamın gerildiğini de dikkate alarak bir fıkra nakledeyim:
Heteredoks Tarikatlerden birisinin mensubu cami içinde zina halinde basılır. Cemaat bu zata dayak atarken , o bağırmaktadır:
"yahu ne döğüyorsunuz, benimki dinsizlikten değil yersizlikten"!

ossanica'nın denemesinin de yersizlikten olduğunu farzedip bu konuyu kapatalım.
ve kendisine şöyle bir tavsiyede bulunalım, lütfen başkalarının da samimiyetini göz önünde bulundurun ve bunu sınamayın,

Tarih: 11 Temmuz 2007, 19:26 - İp: 88.***.**0.169
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

fipar

Yorumun tek kelime ile 4/4 lük...

Tarih: 11 Temmuz 2007, 19:42 - İp: 88.***.**2.14
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

yavas gel...

Tarih: 11 Temmuz 2007, 20:38 - İp: 81.***.**7.8
hilalimu
hilalimu (üye)
İstanbul / Meraklı

bende fotoyu görmedm ama yazılanları okudum..
Demek sapkınlık gerçekten buymuş..
Büyük beyinli ossanica Allahı sevmek bu değildir..
Birini seviyorsan onun istediğini yaparsın ve onu üzecek herhangii bir davranışta bulunmassın..
Allah örtünmeyi farz kıldı..
Farz Allahın emir ettiğidir..
Allahı seversin ama onun istediklerini yaparak ibadet ederek şükrederek yaparsın..
Allah kendisine sürekli dua edilmesini ister ondan birşeyler istememizi ister..
Sen Allaha olan sevgini onun haram kıldığı biçimde ve kutsal yerde bunu yapacağını sanıyosan Rabbim sana akıl versin .
Doğru yoldan ayırmasın..
Sevgi nedir hele hele Allah sevgisi nedir çok şükür biliyorum..Bunu senin yazdıklarını okurken bir kere daha anladım..
Doğru ve yanllışlar herkese göre deişir ama tek bir GERÇEK vardır..Bunu hiç kimse değiştiremez..
Bunu yapmaya çalışan Ancak kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan bir köpek kadar acizliğe ve cahilliğe düşer..
Allah seni affetsin dilerim..
İnşallah gerçeği değiştirmeye çalışmadan kabullenirsin..

Tarih: 11 Temmuz 2007, 22:02 - İp: 85.***.**6.210
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

ossanica sen luzumsuz bir insansın dönem dönem siteye girip mide bulandırıyorsun.böle geleceksen siteye bence sen hiç bulaşma buraya..

Tarih: 19 Temmuz 2007, 05:28 - İp: 88.***.**3.190
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

efecan gereksiz konuştuğunun farkındasındır umarım.mücahidi ile ilgil görüşlerne bişiy diyemem ama her isteyen her istediği şekilde her istediği yerde fotoğraf çekemez.çok serbestlikde tutsaklığı getirir bilesin.toplumun ortak değerlerine saygılı olacaksın.herşeyin uç noktası zarardır. bu fotoğrafda bi uç noktadır.

Tarih: 1 Ağustos 2007, 10:28 - İp: 88.***.**3.95
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

bu zat-ı mehterem neden bir kilise yada havrada çekmemiş de o fotoğrafı özellikle minarede çekiyor bunlar gereksiz insanlar toplumda çıban gibi yetişen masum gösterip fitne fesat tohumları eken kişiler. utanmadan bi de Sultan Ahmet de aile fotosu çekecekmiş diyecem şimdi o tripodunu da fotonu da al ....
bunun neresi masumiyet. efecan sözlerine de katılmıyorum bazı klavye alışkanlıklarını burada mazur görmeni isterim. konumuz mücahidin yazdıkları değil arkadaşın çektiği resimdir. içinde bulunduğun toplumda sanatçı geçinebilmen için o toplumun değer yargılarına dikkat etmen lazım. sanatçı topluma aittir şahsına değil topluma ait olabilmesi için de o toplum tarafından benimsenmesi lazımdır yoksa kendince sanatçı geçinen her kişiciklere sanatçı denmez

Tarih: 1 Ağustos 2007, 11:30 - İp: 81.***.**7.150