muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben sana söyleyim var (bariz var ) orjinalini elimde.ama bu buyuklukteki fotodan anlamak imkansız .

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:55 - İp: 85.***.**6.12
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ buzlucam

Ezbere yorum yapma arkadaşım. Zahmet olacak ama önce bir oku. muzocan mp kalitesini sormuş ben de ona göre fikir belirttim. Back focusla ilgili bir yorumda bulunmadım. Hangi alemde yaşıyorsun anlamadım gitti

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:57 - İp: 144.***.**0.145
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bende sizlere teşekkur edrim ama bu bilgilendirmelerdeki tek amacım var, benim düştÜğüm duruma düşmeyin. sizi memnun etmeyecek bir ürün olabilir bu kadar fiyata daha iyisi olmalıydı. 60d nin fotolarını kit lensle inceledimarakadaşımla beraber çektik şu an kendime kızıyotrum bilmem anlatabildimmi. Bu arada inatla canon a karşı olan biriyimdir.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:59 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

arkadaşım tekrar yazıyorum usluba gerek yok sana teşekkur edrim..

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:00 - İp: 85.***.**6.12
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

" Bu arada ben zaten D90 ımı değiştirmekten zaten vazgeçtim"

Hayırlı olsun. Doğru karar. Zaten kafayı donanıma takmaktan fotoğrafçılık ikinci plana itiliyor. D90 la gelinebilecek en üst seviyeye ulaştığınızı hissettğinizde düşünürsünüz gövde değiştirmeyi.

#najdorf' tarafından 13.05.2011 15:27:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:01 - İp: 144.***.**0.145
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

muzaffer bey madem Manisa dasınız bende size izmirdeki nikon servisine hiç işiniz düştümü intenetten araştırdım biraz sıkıntılı gibi belki gelecek hafta manisa ya gelme ihtimalim var izmir servisine uğrasammı gibi bir düşünce kafamda var ne dersiniz...?

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:23 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Daha evvel aramıştım bir kez yakın ve ilgili insanlardı. Ben ilk DSLR aldığımda shutter ömrüne takılmıştım onu sormak için aramıştım. Cüzi bir ücrete değişebileceğini belirtmişti. İyi bir servis olduğunu sanıyorum. Zaten başında olursanız ekstra bir müdahale yapmasını engellersiniz.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:31 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sağolun teşekkur ederim... bir düşüneyim... bu arada d7000 shutter ömrü 150000.... merak eden olursa ama zaten internette bilgi var...

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:34 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Buzlucam hocam gündüz işyerinde verdiğin örnek foto linkine bakamamıştım çünkü flickr orada bloklu. Aza evvel aklıma geldi ve baktım ama backfocus sorununu göremedim. Resimde ön planda kız çocuğu var. Tamamiyle net, arka plan doğal olarak flu, fotoğrafa yukarıdan aşağıya baktığımda bölgesel bir netlik kaybı da göremedim. Dolayısıyla siz bariz var dediğinize göre bir bildiğiniz vardır ama ben çekmiş olsaydım o kareyi back focus falan aklıma bile gelmezdi. Bir de siz bu konuda detaycı ve titizsiniz anladığım kadarıyla. Sakın çok fazla ve gereksiz bir kaygınız olmasın bu konuda? Yanlış anlamayın ben de birşeyi takınca takarım. Sonra olmayan bir sıkıntıyı da var mı acaba diye abartırım. Bence linkini verdiğiniz fotoğrafta bariz bir sorun yok gibi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 22:16 - İp: 88.***.**8.183
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

hocam o örneği küçük pixel de anlaşılmayacağını anlatmak için vermiştim yani internetteki örneklere güvenmenin yanlış olacağını anlatmak için o fotoğrafın 16 mega pixelliğinde yuz net değil kulaklar daha net ben sadece kucuk işlemden geçmiş fotoğraflara guveneceğimizi anlatmak istedim o fotoğrafı yüzden koydum o fotoğrafı ben çektim un sharp mask uygulayınca ve kucultunce sanki herşey çok net gibi oluyor. bir o fotoğrafı bir miktar objektifi eksi duzeltmeye açektim ama buyugunu size göndersem yuzun netsizliğini kulaklara doğru daha net olduğunu hemen fark edersiniz. yani o fotoğrafın çok net göründüğünün bende farkındayım....

Tarih: 14 Mayıs 2011, 11:56 - İp: 88.***.**2.49