muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yani sizin herşeyi o fotoğrafta net görmeniz doğru ama orjinalinde öyle değil...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:01 - İp: 88.***.**2.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

şu aşagıdaki aynı croplu fotoğraf bile yuzde 20 kucultulup kroplanmışı istersen birde ona bak... ayrıca bu fotoğraf -3 back focus duzeltmeyle çekildi...
BU FOTOGRAFA TIKLA

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:28 - İp: 88.***.**2.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

BENCE -3 DUZELTME YETMEMİŞ... tabii butununu gorebilseydiniz sizin de fikirlerinizi almak isterdim ama şu an mumkun değil...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:30 - İp: 88.***.**2.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

örnek tam iyi olmayabilir ama fikir verir...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:32 - İp: 88.***.**2.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

daha hızlı çekilmiş sıfır ayardayken ornekler var... hele sıfır ayarda durum oldukça bariz...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:36 - İp: 88.***.**2.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu akşama focus chart orneklerini koyayım hocam o zaman konuyu tam görürsünüz...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 13:00 - İp: 88.***.**2.49
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ buzlucam

Her cümleyi yeni yanıt şeklinde göndermektense önceki yanıtlarınızın altına eklemeyi deneyin. Okunabilirliği artırmakla kalmayıp gereksiz yere sayfa sayısının da artmasını engellemiş olursunuz

Tarih: 14 Mayıs 2011, 14:10 - İp: 78.***.**8.134
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

muzaffer bey bunlar focus chart ornekleri değişik mm de 18-105 ve 70-300 ile çekilmiş aslında daha iyileride vardı ama şimdilik bunlara bir bakın backfocus konusunda ne demek istediğimi anlarsınız. flickr dan exif bilgilerinede sonra bakarsınız.
1.ornek 66mm 18-105
2.ornek 52mm 18-105
3.ornek sigma 70-300
4.ornek sigma 70-300

#buzlucam' tarafından 14.05.2011 20:44:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2011, 16:27 - İp: 88.***.**2.49
umudakosu
umudakosu (üye)
Van / Amatör

dün sipariş vermiştim, bu sayfayı okuduktan sonra şiparişimi bugün iptal ettim. bilmiyorum doğru mu yaptım? ya şimdi ben ne alacağım?...

Tarih: 17 Mayıs 2011, 17:47 - İp: 88.***.**1.190
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bazi makinalarda Back yada Front focus problemleri olduguna katiliyorum ancak bunlarin kalibrasyon meselesi D7000 de verilen ozellikler ile bildigim kadari ile 12 tane lense kadar mevcut.Yani siz ya ayar yapmaya useniyorsunuz,ya 12 den fazla lensiniz var, yada nasil yapildigini bilmiyorsunuz bu olayi.AF Fine-tune ozelligi makinanda var sende bunu biliyorsun mesajlarindan anladigim kadariyla ama bildigin halde yine sorunlarin(ne bileyim -40 larada yada +40 larada gitsende sorun degismisyor ise) var ise senin makinan gercekten baska bir problem yasiyor ve servis gormesi gerekli diyebiliriz.

Japonyada oldugum icin buradaki sorunlardan derleme yaparsam,bu sorunu yasayanlar genelde AF-Fine tune ile bu olayi hallettiklerini soyluyorlar ki bu ust seviye nikonlar icin zaten bilinen ve her zaman uygulanan bir olay.Bazilarida ellerindeki lenslerde bazi sorunlar oldugunu itiraf ediyorlar ve bu sorunlu lensleri bile makina ayarlari ile hallettikleri icin memnun olduklarini belirtiyorlar.

Bazilarida var makinalarini servise gondermisler.Bunlar genelde -30-40 lara kadar gidip bayagi bir AF-Tune a yuklenen kisiler ve hakli sebepleri var.Ama genelde -10 +10 sinirlari icindekilerin makinalarini servise goturmeye gerek yok.Her lense ayari atiyacaksiniz,AF-Tune ozelliginizi acik burakarak ,lensleri degistirsenizde tum ayarlariniz o lense gore otomatik olarak degisecek.
Yani bu ozellige sukredeceginize olayi bilmeden yada tam yapmadan ayari hemen D7000 soyle boyle demek biraz tembellik oluyor...

Ayrica Olympus E-510 dan bahsetmissiniz.Yoktu onda sorun diye.Olympus tabiki bu konuda X2 crop faktoru olan daha kucuk sensoru ile alan derinligi acisindan daha cok alani kaplayacagi icin sorun yasamasida daha az ihtimal.Bu yuzden zaten sig alan derinligi hosuna gitmeyen ve daha cok alani net olarak gormek isteyen tipteki kullanicilara tavsiye edilir yuksek crop carpanli makinalar.

#ozansan' tarafından 18.05.2011 03:49:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2011, 03:27 - İp: 221.***.**3.132