muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

o eczacı galiba adanadamıydı neydi o makine 2 aydır satılık iyi bakmadan alma sahibindende falan ilanları vardı.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:55 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

çözünürlük bence 12 mp le 16 arasında fazla birşey ifade etmiyor, arkadaşımdaki 12mplik canon 5d le sürekli karşılaştırıyorum, mp tek başına hikaye bence. 5d 18 mp lik yeni seri 60 d den daha fazla ayrıntı içeriyor .

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:57 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben ankaradaki esrvise internette sürekli böyle sikayetlerin olduğunu söyledim yok kardeşim ben ilk defa duyuyorum makinenin böyle bir sorunumu varmış gibi ifade kullandı yani en şanssız ben miyim yabancı siteler aynı şikayetle dolu. Bence sorun 2. aynanın konumu ve yeni focus sisteminde.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 13:01 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

makine kesinlikle stabil değil . ben bunu bilir bunu söylerim. arka arkaya 10 çekim aynı yer aynı tripod aynı ışık sonuç e-510 hepsi aynı d7000 3 tanesi aynı 3 tanesi daha farklı 3 tanesi daha farklı. Evet çok iyi olanıda var fotoların ama ..........

Tarih: 13 Mayıs 2011, 13:03 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu akşam flick a croplu örnekler de koyayım ancak kesin söz vermiyorum vaktim olursa sizin için koyacağım, eski örneklerle karşılaştırırsınız kararınızı ona göre verin ama size tavsiyem d7000 alsanız dahi makineyi denemeden almayın mutlaka deneyin bence en iyi kriterlerden biri 2.5 mtre civarı mesafeden insan teni ve yüzü ama sakın arka ekrandan bakıp karar vermeyin mutlaka bilgisayarda bakın.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 13:06 - İp: 85.***.**6.12
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"o linkteki örneklerin çoğu küçültülmüş küçük fotoğraftan kalite anlamak imkansız"

İmkansız olan ne? Siz anlayamıyor olabilirsiniz ama emin olun anlayan anlar. Kaldı ki o linkleri D90 ile karşılaştırma maksatlı verdim salt D7000 in fotoğraf kalitesini göstermek için değil. İsteyen cropsuz resim de bulur. Öyle ya da böyle kalite farkı anlaşılır. Yok yine de fark anlaşılamıyorsa D7000 e verilen paraya yazık.

#najdorf' tarafından 13.05.2011 14:31:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:27 - İp: 144.***.**0.145
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

öncelikle saldırgan bir yazı uslubuna gerek yok. GOOGLE I AÇ VE YAZ BAKALIM NIKON D7000 BACK FOCUS EN AZ 250 TANE SİTE KARŞINA ÇIKACAK BİRDE YAZ BAKALIM NIKON D7000 FOCUS PROBLEM FLİCKR İNSANLAR FLICKR DA VERYANSIN EDİYOR . Benim bu işlerden ne kadar anladığımı yada anlamadığı yazmam gerek olduğunu sanmıyorum. 1024 LUK PİXELDE BACK FOCUSUN NESİNİ ANLAYACAKSIN.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:35 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

BİZİM BURADA uğraştığımız konu kişiler değil. Ben örnek verdiğiniz fotoğraflar için yazdım.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:38 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

buradaki örnek benim çektiğim bak bakalım bu fotoğrafta back focus varmı...
ORNEK FOTO D7000

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:53 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Dostlar beni tümüyle soğuttunuz D7000 den Şaka bir yana farklı bir başlıkta başlayan konu farklı noktalara geldi ve iyi de oldu. İnsanlar bu konuyu okuyor takip ediyorlarsa hem bir ürünün olası sorunları hem de bu sorunların detayları hakkında ciddi bilgiler edindiler sanırım (bende)

Ama herşeyi Sn.paperman başlattı, o açtı bu Backfocus konusunu Şaka bir yana iyi oldu. Sn buzlucam sizin sizin sıkıntınıza ortak olmuş olduk üzüldük belki ama ben dahil bir çok insanın bu sorunları yaşamamasına vesile oldunuz belkide.

Çözünürlükle ilgili olarak kendi sorduğum soruyu kendim mantıksız buldum sonradan. Zaten önceki sayfalarda belirtmiştim, bugün emin olmak için tekrar baktım bir çok sitede sadece D7000 için değil bir çok yüksek çözünürlüklü makine için şöyle diyor; bu çözünürlüğün hakkını verebilmek için yani çektiğiniz fotoğraflara layığıyla yansıyabilmesi için çok kaliteli lensler kullanılmalı. D7000 in ucuz bir lens ile (kit lensi örnekse) üreteceği fotoğrafların çözünürlük anlamında D90 dan çok üstün olmayacağını belirtiyor. Kaldı ki ben zaten 14.1 MP lik D3100 den D90 a geçtim. D90 daha az çözünürlüklü gibi görünse de kesin olarak D3100 den daha iyi sonuçlar veriyor (bence)

Bilgi hakikaten paylaştıkça çoğalan birşey. Konuya katkı yapan tepki veren herkese teşekkürler. Bu arada ben zaten D90 ımı değiştirmekten zaten vazgeçtim

Tarih: 13 Mayıs 2011, 14:55 - İp: 62.***.**2.1