muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

DSLR'nizi aynı sınıf içinde bir makinayla üzerine neredeyse %50 daha vererek yeniliyorsunuz. Üstelik bildiğim kadarıyla da D90'ı alalı da sadece 2-3 ay oldu. Göremeyeceğiniz bir teknik fark ve aynı ergonomi için pek değecek bir hareket değil . Mantıklı olan D90'ı tepe tepe kullandıktan sonra ilerde bir üst sınıf gövde almak.

Bu arada , elbet iyi makina ama D7000'in de hala tam oturduğunu, D90'ın "hatasızlığına" eriştiğini söylemek zor. Evvelce değindiğimiz pixel problemi artık kalmamıştır ama back focus problemleri 1-2 ay önceye kadar gündemdeydi . Google'da " d7000 back focus " diye yazarsanız problemin boyutunu görürsünüz. Eminim yeni üretimlerde bu sorun da halledilecektir ama şu an alınanlarda problemli gövdelere toslama ihtimaliniz var.

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:59 - İp: 96.***.**4.180
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Uğur hocam vallahi sizin fotoğrafçılık konusundaki kültürünüze hayranım. Evet gerçekten de backfocus problemi yaşandığından bahsediyor. Bu makinenin AF modunda normal bir sahnede önde olan objelere odaklanması gerekirken geri planda kalan objelere odaklandığı anlamına mı gelir? Yada ben fikir yürütmeyeyim sizin söyleme şansınız var mı backfocus problemi tam olarak nedir?

Ayrıca bilmek istediğim şu aslında, D7000 almakla D90 da sahip olduğumdan çok daha iyi bir fotoğraf kalitesine kavuşacak mıyım? Yoksa elbette dediğiniz gibi %10 luk bir fark için %50 fiyat farkına değmez ki D7000 in asıl üstün olduğu alan beni pek ilgilendirmeyen video alanı.

Dediğiniz gibi D90 ımı tepe tepe mi kullansam

Tarih: 10 Mayıs 2011, 15:53 - İp: 62.***.**2.1
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tahmin ettiğiniz gibi , makinanın obje üzerine değil daha arkasında bir noktaya fokus yapması "back focus" . Tersi duruma da "front focus" deniyor .

D7000'de aslında bunu her lense göre düzeltmek için menüde kalibrasyon seçeneği var fakat söylendiğine göre 1-20 arasındaki bu ayar , 20'ye getirildiğinde bile yetersiz kalıp fokusu düzeltmiyormuş.

Her makina veya her lenste olacak demek değil . Bazıları bu problemi yaşamazken , sahip olduğu 5 lensin de D7000 üzerinde back focus yaptığını görenler ve servise geri yollayanlar da var .

"D7000 almakla D90 da sahip olduğumdan çok daha iyi bir fotoğraf kalitesine kavuşacak mıyım? Yoksa elbette dediğiniz gibi %10 luk bir fark için %50 fiyat farkına değmez"

Arada gözle göreceğiniz bir fark yoktur derim - %10 olsa iyi

Tarih: 10 Mayıs 2011, 19:05 - İp: 96.***.**4.180
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

O halde D90 a devam ki makinemi de çok seviyorum. Bu arada moda fotoğrafçı Mehmet turgut şöyle buyurmuş; fotoğraf makinesi ile arasında duygusal bağ kuran insanları hiç anlamıyorum, makine sadece bir araçtır, ben her duruma ihtiyaca göre uygun bir mnakineyi kullanırım, orta seviye bir DSLR ile mükemmel işler yapılabilir.

Katılalım o zaman. D90 ım canım benim

Tarih: 10 Mayıs 2011, 22:53 - İp: 81.***.**6.200
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Benim icin back yada front focus olaylari sorun degil ayarini kendim yapabiliyorum ama D90 i daha 15000 shutterda iken degistirmem sanirim hata olur.D700 um 45000 lere dayandi ve o bile daha haketmiyor degistirilmeyi acikcasi.
Benim dusuncem paperman hoca gibi,yani bir makinayi alinca burakin yenisi cikmis,su olmus bu olmusu.elinizdeki urunun hakkini bir verin once derim.

DSLR larda tam alismisken ve kontrolu ele gecirmisken yapilan degisiklikler(gereksiz olanlari yani herseyiyle mukemmel calisan bir makinanin degisimi gibi)bence pek mantikli bir davranis degil.
Kompak makinalarda evet her gecen sene muhtesem yenilikler cikiyor yok back-lit,yok saniyede 300 kare,yok full hd panorama zirt pirt ve degisime karsi degilim ama DSLR da bu olay biraz yavas ve sindire sindire olmali...

Tarih: 11 Mayıs 2011, 03:17 - İp: 61.***.**5.2
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Teşekkürler Ozansan, kaldı ki benim makinem henüz 5.000 shutter civarında. Son kararım D90 ile devam etmek oldu.

Tarih: 11 Mayıs 2011, 09:58 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ben 25 gün önce Nikon d7000 aldım malesef back focus sorunu var (-8 )civarı ayarla kullanıyorum. Faturalı ama karfo ithal etmediği için garanti bir işe yaramıyor. oZANSAN IN SÖYLEDİĞİ back front focus olayını kendin yapmak hikayesi d90 da iki vidayla geçerli ama d7000 deki auto focus mekanizması tamamen farklı ve kendin yapmak mümkün değil sadece elektronik olarak focusu ayarlaya bilirsin menuden . manuel ayarları bende bilmeme rağmen bu makinede uygulamak mümkün değil karfo sevisede şimdilik götürmedim 2 servisini aradım telefonla aradım konuştuğum yetkili ve bilgili denen teknik servisteki insanlar malesef konuyla alakası olan insanlar değil back focus kelimesini bile hayatlarında ilk defa duyuyormuş, gibi bir halleri var focus chart diye birşey hiç duymamışlar. YANİ UZUN LAFIN KISASI ALDIĞIMA PİŞMANIM BU KADAR PARAYA YAZIK OLDU KEŞKE HİÇKİMSENİN LAFINI DİNLEMEYİP OLYMPUS E-510 MAKİNEMDEN SONRA E-5 İLE DEVAM ETSEYDİM KULAKTAN DOLMA NİKON CANON LAFLARI GERÇEĞİ yansıtmıyor olympus objektif olarak netlik olarak ve body olarak çok daha kaliteli bir makine bence...

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:33 - İp: 85.***.**6.12
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

bu yorumdan sonra d7000'nden vazçgeçmiş durumdayım...2010 yılının istikrar ödlünü alan bir makina gerçekten yazık

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:36 - İp: 88.***.**1.157
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Saniyede 6 kare çekip net olamasınsdansa 3 kare çekip hepsinin net olmasını yeğlerim. BU MAKİNEDE en iyi özellik video ve dynamic range yüksek olması meselesi oldukça iyi. renk doygunluğu ve derinliğide iyi.Özellikle D-lighting doğru kullanıldığında çok iyi iş çıkarıyor ama bu focus meselesi insanın sinirini bozuyor. Herkesin en çok övdüğü noise Meselesinin yuksek isoda az olmasına gelince ben benim e-510 (ki çarpanı 2dir)A GÖRE ÇOK BÜYÜK FARK GÖRMEDİM BELLİ BELİRSİZ bir fark. ve Artık şuna kanaat getirdim bu işler reklam işi... Birde elime e-510 kadar iyi oturmuyor her dakika makinayı düşereceğim endişe oluyor bende.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:43 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Değerli arkadaşlar ben uluslararası sitelerde nikon yetkili servislerinde yapılan Kalibrasyon denen ve yaklaşık 10 dk süren bir işlem ile sorunun tamamen çözülebildiğini öğrendim. Sn buzlucam bence Backfocus terimlerine falan girmeden servise direkt olarak kalibrasyon yapılması diye sorsanız daha kolay sonuç alınabilir sanırım. Amerikada bu işlem için (garantisiz makineler için) 100 USD bir bedel istiyorlarmış. Sonuçta en azından 2.500 TL verdiğiniz bir makineden böyle mutsuz olmaktansa 100 USD daha verebilirsiniz diye düşünüyorum ama tabi yapabilecek servisi bulmak önemli. Üstelik bu kalibrasyon işlemi tamamen yazılımsal bir işlemmiş fiziki bir tamir söz konusu değilmiş yani.

Diğer taraftan D7000 modelinde yayngın olan bu sorunu Nikon yetkililerinin bilmemesi olası değil. Yine uluslararası sitelerde sorunun çözümü için yeni bir firmware çıkacağından bahsediyor. Ayrıca şuanda Nikon sitesinde bir Fw güncellemesi de mevcut 25 Nisan tarihli, bir yorumcu o güncellemeden sonra sorunun azaldığı belirtmiş. Hoş güncellemenin ayrıntılarında (ekinde neleri düzelteceği yazıyor) focus konusundan hiç bahsedilmemiş ama.

Dün enteresan şekilde belki de şansıma sıfır kutusunda hiç açılmamış bir D7000 18-105 kit buldum 2.250 TL ye ama bu konulardan dolayı cesaret edip alamadım. Şuana kadar D90 ımda 2 si kendime ait 5-6 farklı lens kullandım ve asla fokus sorunu yaşamadım. Canım D90 ım. Sayın Paperman (Uğur bey) sayesinde bu sıkıntıları öğrendikten araştırdıktan sonra daha çok sevdim D90 ımı

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:45 - İp: 62.***.**2.1