muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu yorumları yazıyorum çünki ben almadan önce böyle doğru düzgün kullanıpda tarafsız yorum yapan görmemiştim. 25-30 tane yabancı dergi göklere çıkarıyordu. Alacak olanlar bilip alsın ekim ayında back focustan şikayet edilen makina ben mayısta aldım yeni seri hala aynı hikaye devam ediyor. NIKON un bu kadar duyarsız bir üretim şekli olmasına hayret ediyorum. ALACAK OLANLAR BİLİP ALSIN.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:47 - İp: 85.***.**6.12
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

bende bir kaç makina arasında kaldım 2 ay sonra alıcam inş d90 d5100 ve d7000 ama d7000'i eledim sizin görüşlerinizden sonra ş bazı kişilerde back focus sorunu çıkmamış ama şans işte bede cıkar kesin

d5100 18-105 vr ile satın alsam nasıl olur acaba 1800tl'ye!!!

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:49 - İp: 88.***.**1.157
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bEN SERVİSE kalibrasyon için para vermekten çekinmiyorum ama 10 dakika boyunca olayı anlatmaya çalışmama rağmen anlammakta ısrar ediyorlar. FOcusun değişmesinden bahsediyorlar ben bu konularda çok titizimdir. Makinanın orasının burasının oynanması hoşuma gitmiyor. yoksa 100 dolar para önemli değil. Şikayet varda karfonun nir servisine bir d7000 in aynı şikayetle gidip serviste mikrofonunun flaşının bozulup auto focusun tammen kullanılmaz hale geldiğini ve tammen içini değiştireceğiz deyip 750 tl istediklerini duyunca SErvise iyice şüpheyle bakmaya başladım.. Yani göndermeye korkuyorum...

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:53 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Çok yazdım ama son olarak güncellemeyi bende indirdim 1.02 nolu yükledim focusla ilgili hiçbir yenilik yok o güncellemede zaten sitesindede öyle anlatıyor...

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:57 - İp: 85.***.**6.12
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

biraz önce d7000 kullanıcısından bir msj aldım o hiç bir sorun yaşamamış ne back focus ne hot pixel tamamen sorunsuzmuş makinası şans işi birazda sanırım

Tarih: 12 Mayıs 2011, 11:59 - İp: 88.***.**1.157
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

hot pixel yok ben bu sorunu görmedim.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 12:02 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Ayrıca enteresan bir bilgi daha anlatayım şu iso başarımı ile ilgili, şimdi tam hatırlamadığım bir pro.test inceledim internette. d90 ve d7000 ile birebir karşılaştırma yapılmış ve %100 crop alınarak yapılmış klasik olarak. 3200 isoya kadar performansları %95 aynı. Yalnız 3.200 ISO dan sonra D7000 bariz üstün. Fakat hangi 3.200 üzeri ISO ile çekilmiş resim kullanılabilir ki? Muhtemelen cep telefonu ile çekilmiş hissi veren kareler olacak ve bizim DSLR sahibi olmamıza neden olan ihtiyaçtan tamamen uzaklaştıracaktır. Evet 16.2 mp çözünürlüğü var ancak bir çok sitede DPREVİEW dahil, bu çözünürlükleri yakalayabilmek için çok keskin lensler kullanmak gerektiğini söylüyor. Aksi halde kitle gelen 18-105 ile harikalar yaratmak en azından D90 dan çok büyük fark yaratmak pek olası değil gibi. Sürekli D90 ı referans almamın sebebi bu başlığı açarken D90 dan D7000 e geçme niyetiyle hareket etmiş olmam.

D7000 in bu şartlarda (video kısmını saymaz isek) D90 a karşı kesin üstün olduğu en önemli olan daha fazla AF noktası olması ki onda da malum sorunlar var. Enteresandır ölçüm sistemi çok geliştirilmiş kağıt üzerinde, 2.016 noktadan ölçüm yapar hale gelmiş ama tüm yorumlarda daha fazla overexpose yaptığı belirtiliyor. Bazı kullanıcılar makinelerini sürekli -1 ve hatta -1.3 gibi EV değerlerinde kullanmak zorunda kalmışlar. Bu durum D90 da ve hatta bir çok Nikon da var ama bu kadar abartılı değil en azından. Her duruma uyacağını söyleyemeyiz ama ben D90 ımı sürekli -0.7 ev de kullanıyorum örnekse.

Son olarak magnezyum gövde konusunda da pazarlama taktiği varmış. Gövdenin ön kısmının üst tarafı ile arkası Magnezyum. Geri kalan kısımları yine plastik. Yorumlara göre tamamı magnezyum olan üst sınıf body ler ile aynı güvenliği dayanıklılığı vermesi mümkün değilmiş. Üstelik üst sınıf body lerde gerçek ısı ve su koruması var. Örneğin 7D ciddi ölçüde waterresistant bir makine. Burada kastedilen havuza sokmak değilse de en azından yağmurlu ortamlarda çok gerekliyse kullanabilmek mesela. D7000 magnezyum gövdesine rağmen böyle bir imkan sunmuyor. Bir incelemede aynen şöylşe söylüyor; Nikon D7000 i Semi-Pro level (yarı profesyonel) bir makine olarak tanımlasa da aslında o bir orta segment makine.

Benim amacım kesinlikle D7000 i kötülemek değil. Taşıdığı özellikler ve fiyatı ile 2010 yılında dünyada bir çok ödül almış bir aletten bahsediyoruz. Hiç makinem olmasa ve şu Backfocus sorunu giderilmiş olsa yine almak isterdim. Ancak D90 dan geçmek için bir sürü fark vermek mantıklı değil onu anladım.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 12:02 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

over expose çok bariz değil abartıldığı kadar bence sorun yok denecek kadar az. bu makinanın tek ciddi sorunu back focus.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 12:08 - İp: 85.***.**6.12
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

size katılıyorum back focus sorunu olmasa 7 ayda alacagım bir makinaydı ama şimdi yeniden bir makina araşturması yapmam lazım offfff offfffff Nikon yaktın beni

Tarih: 12 Mayıs 2011, 12:09 - İp: 88.***.**1.157
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Servisle ilgili söylediklerinizi okuyunca dehşete düştüm. Olabilir mi öyle birşey ya? Bir de benim anlamadığım (bilgi eksikliği olabilir) Neden bir makinede her lense göre AF fine tuning yapmak gereksin ki? Deniyor ki D7000 çok yüksek çözünürlüklü bir makine olduğu için lens hatalarını (back-front focus) daha çok gösteriyor. Çok merak ediyorum sitede bir çok Canon 7d, 550d, 60d kullanan değerli üyeler var. Bu makinelerin hepsi 18 MP. onlar da sürekli makinelerini Finetune yapıyorlar mı lens değiştirdikçe?

Ancak okuduğum onlarca yorum sonucunda yine de D7000 de bulunan Backfocus sorununun yazılımsal bir çözümü olabileceği yönünde.

Buzlucam aklıma gelen diğer bir çözüm de sonuçta aldığınız makinenin geldiği ülkede garantisi vardır. 45-50 USD gibi kargo maliyetleri ile oraya göndermek mümkün olamaz mı? Bazı satıcılar bunu önceden taahhüt etmiş oluyorlar. O opsiyonu da bir değerlendirseniz.

Bir enteresan bilgi daha, ilk çıktığı dönemde D7000 örneğindeki kadar yoğun olmasa da D90 da Back focus sorunu yaşayan insanlar olmuş nette okuduğuma göre.

Sanırım Uğur Hocamın en başta söylediği çok doğru. Bir model üretildikçe sonraki partiler sorunları giderilerek üretiliyor. Yani belli bir süre sonra üretilen makineler artık tümüyle sorunsuz olmaya başlıyorlar. Ama yine de Nikon gibi sorunsuzluğu ile ün yapmış bir markanın böyle iddialı satış rekorları kırmasını beklediği modelinde bu hataya düşmemesi gerekirdi. Bana Toyotanın fren sorunları yüzünden kaybettiği prestiji hatırlattı. Nikon da Toyota gibi hatasını kabul etmeli ve tüm D7000 leri geri çağırıp ücretsiz onarmalı bence.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 12:18 - İp: 62.***.**2.1