muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sorunlu makinayı niye alcaksınız ki.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 21:41 - İp: 78.***.**8.178
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

pentax ilk seri sensörlü k5 makinaları ocak ayında geri çağırdı şu anda böyle bir durum yok fakat yinede şüpheyle bakmak lazım tabiki... off bıktım bu inceleme işlerinden focus ayar hikayelerinden. bir gün -8 gözüme iyi geliyor 2. gün -9 fotoğraf sevgimi kaybetmeye başladım bu iş çok can sıkıcı atacağım makineyi bir kenara 6 ay fotoğraftan uzak duracağım bu kazık bana ders olsun.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 21:44 - İp: 88.***.**4.169
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Back focus lenste olur makinada değil"

"yanılıyorsun malesef back focusbody dede olabilir lenstede her ikisindede olma ihtimali var.."

D7000'in durumunda , lensten gelen mesafe bilgisini MAKİNA doğru algılayamıyor . D90 üzerinde normal çalışan lensler , D7000'de back focus yapabiliyor .

Bir lens her 2 gövdede de fokus yapamasaydı ,o zaman lens kaynaklı fokus problemi düşünülebilirdi .

O "fotoğraf ekipmanı işiyle uğraşan " kişinin , biraz okuyup kendini geliştirmesinde yarar var.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 21:47 - İp: 96.***.**4.180
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

bunu ileticem paperman

Tarih: 12 Mayıs 2011, 22:15 - İp: 94.***.**9.29
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fokus problemi hem makina hemde objektif kaynaklı olabilmekte.
Hatta firmaların makinalarda Türkiyeye giriş aşamasında kontrol makinaları bulundurmaları zorunlu.
Pentaks k20 de bu problemi giderme için özel ayar vardı. 5-10 tane lens programlanabilmekte idi. Bazı nikonlardada varmış.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 22:19 - İp: 88.***.**5.222
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nikon D7000 de de var 12 ayrı lens için ama stabil çalışmıyor bence... ne kadar ayarlasamda kaçıklık oluyor.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:25 - İp: 85.***.**6.12
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sn Buzlucam öyle ikilemde kaldım ki, bir eczacı Honkong dan yanında getirmiş Bir D7000. Ve şimdi bana 18-105 kitiyle 2.250 TL ye veriyor. Asla kullanılmadığını istediğim gibi istediğim yere kontrol ettirebileceğimi belirtiyor. Ancak farklı şehirde, şimdi ben oradan birilerini bulup kontrol ettiririm ama emin olamıyorum ki bu Backfocus olayını farkedeceklerinden. Siz yetkili servis bile bilmiyor derken oradaki sıradan bir fotoğrafçı nasıl anlayabilsin değil mi?

Fiyatın uygun olması da ısrarla kafamı karıştırıyor, şu back focus işi olmasa ciddi anlamda güzel bir makine olduğunu düşünüyorum aslında. Size sormak istediğim özellikle çözünürlük anlamında Nikon'un 12.3 MP modellerine göre (D5000, D90, D300S vb) ciddi bir fark var mı? Tabi daha önce bunlardan birini kullandı iseniz? Özellikle takıldığım konu çözünürlük benim. Çünkü herhangi bir kareden aldığım crop un kaliteli olmasını istiyorum. Daha büyük ebatlarda bastırma noktasında tatminkar olsun istiyorum. Dynamic range vs elbette çok önemli ama bir çoğu yazılım ile halledilebilen şeyler. Çözünürlük konusundaki deneyimlerinizi paylaşma şansınız var mı?

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:32 - İp: 62.***.**2.1
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bence önce linkteki fotoğrafları inceleyin. Bir kişinin fikrindense birçok kişinin çektiği fotoğrafları kendi gözünüzle incelemek daha çok yardımcı olacaktır. Sonraki aşamada da bu ya da bunun gibi sitelerden hem D90 hem de D7000 ile fotoğraf çekmiş üyelerin fotoğraflarını inceleyerek nihai sonuca ulaşabilirsiniz.

http://www.flickr.com/search/?w=all&q=d7000+18-105mm&m=text
http://www.flickr.com/search/?w=all&q=d7000+50mm&m=text
http://www.flickr.com/search/?w=all&q=d7000+35mm&m=text

#najdorf' tarafından 13.05.2011 12:43:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:42 - İp: 78.***.**7.131
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

valla işin çözünürlük kısmına gelemedim daha diyebilirim öbür sorunu aşıp. back focus sorununu yanlış anlamayın ama herkes anlayamaz ben konyada 30 senedir bu işlerle uğraşan makine tamirinde uzman biriyle bu konuyu konuşmaya gittim adamla birlikte 8-10 fotoğraf çektik adam plakanın altındaki yazılar okunuyor ya daha ne olacak yetmezmi gibi bir yaklaşım sergiledi . yani ortama compack bir makine kullanan biri için benim makinanın çektiği fotoğraflar onu çok fazlasıyla tatmin edebilir hiç ayar yapmadanda. Ama benim referans kriterim olympus e-510 ve daha onu yakalyamadım malesef. daha öncede slr like hp 450 im vardı o makinede iyiydi. aynı yerin görüntüsünü e-510 umla çekiyorum birde bununla yani ne diyeyim işte anla. portrede bence tendeki gözenekler dahi gözükmeli basit bir boy fotoğrafında dahi. nikonda daha bunu tam yakalayamadım birde makine stabil değil bir bakıyorsun daha iyi çekiyor 1 dakika sonra aynı ışık aynı yer sonuç çok farklı. yani kafam almıyor bunu.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:48 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

o linkteki örneklerin çoğu küçültülmüş küçük fotoğraftan kalite anlamak imkansız. ben büyük umutlarla almıştım. makineyi kötülemek benim de işime gelmez belki bendeki üretim hatasıdır bilemem ama istatistikler genel bir sorun işaret ediyor bence. OLYMPUS uda kimse önermemsine rağmen almıştım ama yani ne diyeyim herzaman memnun kaldığım bir makine ve objektiflerdi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:53 - İp: 85.***.**6.12