jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

İki Aydır Burayı Takip Ediyorum.

İki aydır burayı takip ediyorum. Makina seçimi yapmak üzereyim. Sonuç olarak bir çok makina üzerinde durdum en sonunda üç makina (aynı düzeyde olmasalarda) arasında kaldım.
1. Nikon D70s
2. Canon Eos 20D
3. Fuji S3Pro
Fotoğraf için ölüyorum diyeyim özetle. Lütfen bu makinaları bilenler yardımcı olsun bana. Bir süre slr-like makinaların araştırmasıyla zaman geçirdim. Sonunda Canon S2 aldım kitapçığını makinayı da karıştırarak (bilmediğim bir şey çıkabilir belki diyerek) sabaha kadar bitirdim. Bir hafta boyunca her çeşit çekimin yüzlercesini yaptım ve büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Çok komik bir makina idi. Çektiklerine fotoğraf diyesim gelmedi. Bu makinanın bu parayı hakettiğine kesinlikle inanmıyorum. Bir hafta sonra makinayı büyük zararla hemen sattım görecek gözüm kalmadı. Bir oyuncak o. S9500 ü gidip inceledim makyajına rağmen o da aynı belli. Sonunda şimdi büyük ümitlerle dslr ye bakıyorum. Hayal kırıklığı istemiyorum. Alacağım makinaya grip takılabilmesi, bilgisayar kontrollü çekim yapabilmesi, gelişmiş bir teleskopla (plütonu görebilen bir teleskop diyeyim kısaca) kullanılabilir olması aradığım özellikler. Bu konularda tam bilgi toplayamadım. Bayilere sordum cevap veremediler hepsine.
Bir kere fotoğraf fotoğraf olmalı. Renkler ve ışık gölgedeki doğallık çok önemli. Bunu nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Rüyalarımda görüyorum ve tatmin oluyorum. Bazı fotoğraflar da beni büyülüyor. Fotoğrafı çektiğim zaman iki saat karşısında zevkle çayımı içebilmeliyim; sanırım kendimi ifade edebiliyorumdur. Ben ressamım. Yıllar önce üniversitede fotoğrafçılık ve temel optik dersi almıştım bir yıl. Karanlık oda çalışmalarına kadar yaptık her tür çekim yaptık. Analog slr kullanıyorduk o zamanlar. Yıllardır çekmedim ve içimde kaldı gitti. Sonra artık patladı. Madem dedim fotoğraf rüyalarıma kadar giriyor madem benim için bu kadar önemli ve çekici; niçin benim iyi bir makinem yok? Zaten hayat başka türlü nasıl bir şey olurdu ki? Sanat felsefesi konusunda olağanüstü birikimim var. Makina alıpta çekmeye başladığımda foto yorumlarına sanat odaklı (salt teknik hatta belki hiç değil) bir orjin kazandırmak ta istiyorum. Ama dediğim gibi tekniği kapmam gerekiyor.
DSLR konusunda tecrübeli arkadaşlardan çok rica ediyorum lütfen biraz benim için yorulun ve bana yardımcı olun.
Temel meselelerden biri canon - nikon meselesi çünkü lensler yüzünden ileride de birine mahkum olacağım. Gireceğimiz yol ilerleyeceğimiz yoldur sonra başka yola sapamayacağız.Maddi imkanlarım keşke ikisi konusunda da serbestlik sağlayabilseydi ama değil tabi. Biri üzerinde ekipmanı büyütme çizgisini takip edeceğim mecburen.
Uzattıysam kızmayın n'olur ve bana lütfen tecrübenizle yol gösterin. Bu yabancıya yolun doğrusunu gösterin.
Teşekkür eder fotoğraf çekiyor ve bunu seviyor olmanız yüzünden gönül yakınlığı duyduğum sizlere ayrı ayrı teşekkür ederim şimdiden.
Saygılar...

Tarih: 22 Mart 2006, 23:59 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D200 ü nasıl buluyorsun.Üzerinde 18-200mm lens ile iyi olduğunu duymuştum.Canon da sanırım eos 30D modelini çıkardı.

 

Tarih: 23 Mart 2006, 00:12 - İp: 85.***.**0.99
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Patlama noktasında bulunmam nedeniyle birden yazdım ve yolladım cümle hataları için özür dilerim. Kontrol etmeden gönder butonuna basmış bulundum gayri ihtiyari...
Nikon D70s ile D50 nin benzer olduğu söyleniyor ya hep, işte bu konuda bir şey daha söylemek istiyorum:
Nikon bayisi aynı zamanda büyük bir fotoğrafçı. Otel fotoğrafçılığından gelme yılların fotoğrafçıları bunlar. Vesikalık için Nikon D2x kullanıyorlar kendileri...
Bana D50'nin fotoğraflarını gösterdiler onlar da pek iyi değildi. Tabi hiç işlenmemiş ki zaten böyle olması lazımdı benim için. Fakat acaba ayarlarını yapamamalarından olabilir mi diye düşünüyorum çünkü bir çoğu bariz hatalı ayarlarla çekilmişti. Extrem çekim göremedim hiç.
Buradan hareketle; nikon D70s de böyleyse belki iyi değil ne dersiniz? Yoksa ben mi çok şey bekliyorum acaba? Ama benim beklentim, sizlerin çekmiş olduğu fotoğrafların da içinde bulunduğu fotoğraf kitapları, dergileri v.s. de görmüş olduğum fotoğraflarla şekillenmiştir.
Alacağım makinayı yapabildikleri başta olmak üzere her şeyiyle aşkla sevebilmek istiyorum.
Saygılar sunuyorum hepinize...

 

Tarih: 23 Mart 2006, 00:17 - İp: 212.***.**2.136
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Sevgili Osmanlı,
d200'ün fotoğrafları yüksek piksel değeri dışında d70s'ten çok ta farklı değil gibi geldi bana. Emin değilim ama yabancı bir sitede araştırmalarım sırasında d200 ün canon karşısında yüksek isolarda yenilgiye uğradığını görmüştüm galiba... Bir ölçüt mü bilemiyorum ama Nikon'un Canon Eos 1ds Mark II yi karşılayabilen bir makinasının hala olmaması da beni biraz düşündürüyor.D200'ün hemen 2. ele düşmesi de beni paranoyaya sürüklüyor.
Kısıtlı bilgimle konuşuyorum yanılıyorsam beni düzeltin diye.
Bir mesele de şu ki; sonuçta 100.000 perde ömrü olan olan bir nesne (bir bakış açısıyla) sözkonusu olduğunda, bilgi eksikliği ve tecrübesizlikten kaynaklanan emin olamamak duygusuyla, Nikon D200'ün gereksindiği maddi karşılık düzeyine çıkıvermenin isabet derecesinin de tartışılabilir olduğunu düşünüyorum. S3 pro da buna dahil tabi üstelik S3'ün açık hava çekimlerinde iyi olmadığı da söyleniyor.
Biraz da ileriye yönelik düşünmek gerekiyor olabilir; şöyle ki Canon ya da Nikon'un hangisi geleceğe yönelik fiyat-performans-kalite bazında daha iyi olacağı konusunda sinyaller veriyor acaba? Bu tarz sinyaller var mıdır ve eğer varsa bunları okuyabilen var mıdır?
Saygılarımla...

 

Tarih: 23 Mart 2006, 00:34 - İp: 212.***.**2.163
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Canon Eos30'un Türkiyedeki fiyatı henüz belli değil sanırım. Bayisine geçtiğimiz Cumartesi uğradığımda bir sonraki gün (pazar) tanıtımının yapılacağını fiyatının nabız kontrolünden sonra açıklanacağını söylemişlerdi bana. Karfo'dan fiyat alamamıştık bayisi vasıtasıyla. D20 ya da D30 sonuçta lcd dedi büyük değişimden başka sanırım dişe dokunur bir farkı yok.
Etradecenter'e sordum henüz getiremiyoruz 30D'yi dediler. Digitalmakine'de aynı.(zaten bu iki site aynı kişiler tarafındanmı yürütülmekte nedir herşey aynı)
Saygılar...

 

Tarih: 23 Mart 2006, 00:45 - İp: 212.***.**2.150
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

bu professionel makineleri almaya karar verecek kadar professionel isen....
bu makinelerden birini almak isteyen birisi muhakkak fotoğrafçılıktan ve fotoğraf makinelerinden birşeyler anlıyordur demekki.
eğer anlamıyorsa; onca para verip almak gibi bir kerizliğe kalkışmaz. kalkışmamalı.
eğer anlıyorsa; zaten bunlar arasındakifarkı,avantajlarını ve dezavantajları biliyordur ve bilmeli.


 

Tarih: 23 Mart 2006, 00:57 - İp: 81.***.**9.176
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

jeyon siz harbiden çok ciddisiniz.Aynı zamanda tecrübelisiniz de.Ama lütfen beni hoş görün:Bir fotgrafda makinenin rolü tartışılır ama bence %50 dir.Hadi %60 dır.O çok beğendiğiniz fotoları araştırın bakın hangi makine ile çekmişler.Hangisi ile çekmişlerse onu alın.Ama hemen hemen her makine ile çok güzel fotolar çekilebilmiştir.Bir s2 ile ışıksal ortam, havadaki nem oranı ve sizin çekim kabiliyetiniz uygunsa çok iyi fotolar yakalayabilirsiniz.Bazı işler şip şakla olmuyor.Ben s2 kullanıcısıyım..Bir dslr gibi olamaz ama beni mutlu eden çekimler yapıyorum.Ha sütüdyo ışığım, filtrelerim ve diğer fotografçılık malzemelerim olsa daha iyi fotolar çekebileceğime inanıyorum..
Saygı ve selamlarımla

 

Tarih: 23 Mart 2006, 01:00 - İp: 85.***.**7.217
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar lütfen terbiye sınırlarını aşmayalım.Birbirimizin zevkleri farklı olabilir.Benim yaptığım size,sizin yaptığınız da bana doğru gelmeyebilir.
Bunu 'ben olsam şöyle yapardım' ya da 'Şunu yaparsan daha doğru olur' şeklinde yorumlayabiliriz.
Ancak bu makinaları bilen alsın,amatör kullanıcılar bunu almasın,alırsa kerizlik eder gibi saçma sapan,hiçbir akla,mantığa ve saygıya sığmayan hareketlerde bulunmayalım.
Seviyemizi koruyalım,etrafımızı kırmadan ağzımızdan çıkanları ölçerek konuşalım.
''Söz gümüş ise sükut altındır''
SAYGILAR!

 

Tarih: 23 Mart 2006, 01:45 - İp: 85.***.**0.99
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn jeyon,
Saat şimdi biraz geç oldu, size daha sonra detaylı olarak yazacağım.

 

Tarih: 23 Mart 2006, 02:53 - İp: 81.***.**8.142
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba jeyon:sana cevap olarak en iyi açıklamayı orhan bey in yaptığını düşünüyorum.
senin durumun bendede mutaahsıldı, bir zamanlarama şunu bilmeni isterim lazut61 in dediği gibi, şahsım fotoğrafçılık içinde şunu öğrendi kesinikle güzel fotoğrafçılıkta makinenin önemi ½50 dir. o alanı derinliği fotoğraflarında kendin sağlayabilirsen o zaman eminimki sen fotoğraflarını seviceksindir.

makine konusuna gelince:inan bana leica sana allah yapısı göz gibi bir lensli makine verse(haşa tabi)aynı şekilde fotoğraf çeksen yinede beyenicegini sanmıyorum.

sana makine önermıyecegim ama s2 için beklentilerin çok büyük ama s9500 le bir tutmamalısın s9500 sıkı makinedir.

 

Tarih: 23 Mart 2006, 09:29 - İp: 81.***.**9.180
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bahsettiğiniz makinelerin hepsi iyidir.
yani... bilmem söyleyen oldu mu. eğer bulunduğunuz yerde, makineleri bulabileceğiniz bir yer varsa, gidin elinize alın bakın. hangisi içinize sinerse onu alın.

fazla ekonomik maliyetli olmasın isterseniz nikon d50 + iyi lens de iyi olabilir. nikonun türkiyede uygun fiyata bulunabilmesi de bir artı olarak değerlendirilebilir.

iyi makine ile başlamak istemek kerizlik değildir. ama lüzumsuzca ukalalık yapmak terbiyesizlik olarak nitelendirilebilir.

sevgiler.

 

Tarih: 23 Mart 2006, 12:44 - İp: 85.***.**0.244