pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vahdet-i Vücut Çu Yaşar Nuri

Habertürkte biraz önce seyrettim .Beyefendinin son icadı bu olmalı. Allahı n kainattın veya dönen sürecen kendisi olduğunu söyledi. Yani büyüyen , genişleyen zaman içinde yüzüp giden kainat Allahın ta kendisi imiş.
Monistler veya vahdeti vücutçular ehli sünnet inancında sapık olarak gürülmüşlerdir. Zİra Allah hariç herşey yaratılmıştır. Allah yaratık değildir. Bizler veya kaanat Haşa Alllahın bir parçası değiliz.
Bu adam niye böyle şeyleri ortaya atıyor anlamıyorum. Ancak bu son ortaya attığı şey kesinlikle İslam inincı dışı. Geçi geçende evrimi İslam alimleri ile tasdike kalkmıştır. İsam alimi derken müslüman görünen diyelim.

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:11 - İp: 78.***.**0.40
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:05 - İp: 78.***.**0.40
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Evrime karşı çıkan devrimcidir.

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:13 - İp: 78.***.**8.86
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:16 - İp: 78.***.**0.40
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Bilim ortada olduğuna göre, bilimin de sadece kısıtlı şeyler bildiğini ve sürekli geliştiğini genişlediğini bildimize göre;

HAKİKAT:

"Tahtta oturan kral misali bir Tanrı imajı (esas bu kişiselleştirme ve inanç dışı bence), sihirbaz gibi HOKUS POKUSLA insanları yaratıyor, biri bizi gözetliyor gibi insanlara tepeden bakıyor..."

kadar basit olmamalı değil mi??

Örneğin ilkokul çocuğunun gördüğü ders yalan değil, doğru.. ama bir de üniversite bilgisi var.. Bu da onun gibi olamaz mı? olamazsa o zaman alimlerin ve ermişlerin farkı ne??

Bak Einstein 1900lerin başında zamanın göreceli olduğunu buldu.. Sadece bu bile olayların bizim ufak aklımızın anlayacağından ne kadar uzak olduğunu gösterir..

Bu durum Allah'ın varlığını tek başına kanıtlayamaz ama,

İnananlar için yeni bir yorum gerekli ama elbette bu Kur'an dışına asla ve asla çıkmamalı..

Burda bahsedilen bir yorum, çünkü her çağa uygun olacak Kur'an olayları mecazi anlatıyor demektir ve sonsuza kadar yoruma açıktır..
Aynı anda 500 yılındaki ve 5000 yılındaki insan için gelen ve "geçerli olan" bir kitap 500 yılının anlayışıyla okunmamalı..

Ama öyle insanlar var ki belli bir çağa ait değil.. Mevlana'lar Yunus Emre'ler gibi.. Belki biliyosunuzdur İran Mollaları Mevlana için:
"Hayat hikayesi olarak okunabilir, ama asla din için okunmamalı çünkü insanı sapıtır din dışı yazılar var" demiş..

Yani inanan biri için çok çok daha geniş ve karışık şeyler olmalı olaylar..

"Uzayı ilkokul çocuğu da, bir gökbilimci de bilir ama hangisinin bilgisi ve ufku daha geniştir??"

Bİz allahmızı kardeşim. Dünya, taş toprak Allah mı kardeşim. Töbe töbe. Ya adam bunu diyor.

O zaman herşey Allah değil, Allah bir bulut gibi bişey tahtında oturuyo insan gibi geziyo tozuyo cisim gibi belli bir sınırı var...

Ben de hiçbişey bildiğimi iddia edemem ama bir kere mekan ne? taş toprak ne? gerçek mi? bizim gördüğümüz halisünasyon mu ("Tüm insanlar rüyadadırlar ölünce uyanırlar") nedir?? mekan(yani konum) mutlak mı göreceli mi?? ne??

Tek düşündüğüm hiçbir şeyin bu kadar basit düşünülemeyeceği o kadar..

#sercan85' tarafından 29.04.2009 00:50:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:39 - İp: 78.***.**3.38
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ben karşı değilim evrime, tekrarlayayım :

şahinin tamponlarını değiştir, sis farı tak, direksiyon simidini değiştir, jantları çelik yap, camları filtrele simsyah... alsana doğan görünümlü şahin arkadaş.... evrim dediğin budur...

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:44 - İp: 78.***.**1.31
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Neden bilim adamı değil de alim...
Neden bilim değil de ilim...
'İlim Yayma Cemiyeti'nin kaç tane bilimsel araştırması vardır merak ederim.
Ya da kaç tane laboratuvarı vardır.
Varsa yoksa içi abaza kaynayan erkek öğrenci yurtları...
Buralarda şişe dibi gözlüklü bilim adamları mı çalışır yoksa badem bıyıklı ilim adamları mı...
Her ne kadar eş anlamlı gibi görünse de bu kelimeler arasında bile derin ayrımlar söz konusu.

Tarih: 29 Nisan 2009, 00:57 - İp: 78.***.**8.232
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Emmiler çiğ et,çiğ sucuk çok yerseniz şeyinizden solucan [şerit] çıkar..
Lakin şeritte bir hayvan mı acep,, ..

Yoksa ailecek gelen bir genetik sorun mu..?

Şerit dedik ,eskiden Ferit Şerit vardı, rahmetli ..

Tarih: 29 Nisan 2009, 01:03 - İp: 88.***.**4.176
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Ah lazut hocam ah. Çok merak ettiysen söyleyeyim. Neredeyse istisnasız günde birkaç saatimi bu işe ayırıyorum. KUR'AN ı özgün diliyle telaffuz etmeyi bilmiyorum ama ALLAH izin verirse sadece telaffuz etmeyi değil, arap dilini herşeyinle öğrenmek istiyorum. Hayırlısı bakalım.. Hem hocam bak ben o reankarne olma olayını çoktan geçtim. Bilmediğim için ardına düşmedim. Araştırayım, söz senle bu konuyu enine boyuna konuşalım.

Ayrıca hocam, Yaşar Nuriniyi yine bak zan altında bırakıyorsun. Şimdi de yeni yeni ibadet şekilleri ortaya koydu diyorsun. Nedir bu kin anlamış değilim. Ben bu kin'in aslında sana ait olmadığını düşünüyorum. Adamın biri internette bir kuyuya taş atmış sen de arkasından gidiyorsun. Halbuki o kadar hakikat de varken. Hakikatın yanında yalan beyanlarının olduğunu da söyledim ama ille sırf Yaşar Nuri dedi diye aykırı ve yanlış buluyorsun. Gözünü seveyim etme eyleme..

Tarih: 29 Nisan 2009, 01:15 - İp: 88.***.**3.181
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

nayn
ben yeni bir ekol peşinde değilim lazut
araştırdım taraştırdım ve darwinin 'atalarımız maymundu' sözünün doğru olduğunu farkettim
bir gün kuran okurken allahın, yahudilerin balıkçılıkla uğraşan bir kesimini maymun ve domuza çevirdiğini okudum.
sonracığıma darwinin de yahudi kökenli olduğunu öğrenince trinkk!
adam meğerse doğru diyormuş ama biz doğrulardan kaçmışız.
belkide korkudan. belkide ispatlayamamaktan korktuk. yada kendimize güvenemedik
çünkü insanlarda bir hastalık var
'kuranla kurtulmak yerine kuranı kurtarmak' hastalığı

Tarih: 29 Nisan 2009, 05:52 - İp: 85.***.**3.237
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 29 Nisan 2009, 08:02 - İp: 212.***.**5.18