pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vahdet-i Vücut Çu Yaşar Nuri

Habertürkte biraz önce seyrettim .Beyefendinin son icadı bu olmalı. Allahı n kainattın veya dönen sürecen kendisi olduğunu söyledi. Yani büyüyen , genişleyen zaman içinde yüzüp giden kainat Allahın ta kendisi imiş.
Monistler veya vahdeti vücutçular ehli sünnet inancında sapık olarak gürülmüşlerdir. Zİra Allah hariç herşey yaratılmıştır. Allah yaratık değildir. Bizler veya kaanat Haşa Alllahın bir parçası değiliz.
Bu adam niye böyle şeyleri ortaya atıyor anlamıyorum. Ancak bu son ortaya attığı şey kesinlikle İslam inincı dışı. Geçi geçende evrimi İslam alimleri ile tasdike kalkmıştır. İsam alimi derken müslüman görünen diyelim.

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:11 - İp: 78.***.**0.40
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Randevu alıp kendisi ile yüz yüze bir görüşsene, sevinir tartışırda zat..He emmi..

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:17 - İp: 85.***.**8.167
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Yaşar Nuri bir nevi mezhep kurma yarışında..Önüne çıkan her konuda ictihat sahibi olarak görüyor kendini..

Ve korkarım bundan 20-30 yıl sonra insanlar Yaşari diye bir mezhep içinde bulacaklar kendini..

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:35 - İp: 88.***.**0.20
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

aman abi ne tartışcem onnan.
Lazut hocam haklısın sanırım. Lakin pekte iyi hatarlamıcek millet onu.
okyanusun müvekkili olcek sanırım.

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:56 - İp: 78.***.**0.40
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

vahdeti vücutçu olmak sapıklıksa
mevlana celalettin rumisinden tut
muhyiddin arabisinie cüneyd bağdadisine bir çok tasavvuf büyüğü sapık olur
ne diyelim şimdi bu amcalara
siz sapıksınız mı diyek ?

Tarih: 27 Nisan 2009, 22:41 - İp: 85.***.**9.201
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Yaşar Nuri Öztürk geçenlerde hakkında yazılıp çizilen asılsız yada çarpıtma haberlere cevap veriyordu. Kendisinin bir insan olduğunu ve hatalar yapabileceğini ama hakkında yazılıp çizilenlerin ve karalamaya yönelik yazıların asılsız olduğunu söylüyor, ispata davet ediyor ve keşke gerçekten hatalarımı yazsalar diyordu.

Darwinle ilgili de Yaşar Nuri Öztürk bu teoriyi ilk ortaya atanın müslüman bir bilim adamı olduğunu söylüyor. Yoksa kendisi darwin teorisine katıldığını beyan etmiyor ama KUR'AN da yaradılış evrelerinin olduğunu söylüyor. Bunu birtek o değil, ilk aklıma gelen Mustafa İslamoğlu ve Süleyman Ateş de söylüyordu. Tabi bunu KUR'AN dan ayetlere dayandırarak yapıyorlar.

Lazut hocam, seninkisi çok çok büyük bir iddia. Dayanakların nedir merak ettim doğrusu. Sağdan soldan duyma dedikodularla mı bu kanıya vardın yoksa gerçekten bildiğin birşey mi var? Sanki öyle yazmışsınız ki Yaşar Nuri Öztürk'ün islama aykırı pekçok düşünceleri var. Ben çok merak ettim doğrusu dayanaklarınız nedir? Pazarbey ve lazut hocamdan iyi bir açıklama bekliyorum ki aydınlanalım

Tarih: 27 Nisan 2009, 23:34 - İp: 88.***.**7.75
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bunada bişey demiycem artık
da darwin falan demişsin,evrim yalanmı peki onu sorayım ben?
insanın maymundan geldigi gibi yalan yanlış carpıtmalardan bahsetmiyorum,darwinin gercekte bahsettigi evrimden bahsediyorum?
en basit tanımıyla güçlü olan yasar, kosullara ayak uyduracak değişim kacınılmazdır diyen evrimden bahsediyorum...
----------------------------------------------
müslüman gorunen okadar adamın (adamda lafın gelişi) peşine takılıp,tek kelime laf soyletmeyıpte,işe gelmeyeni "müslüman görünenler" diye eleştirmekde pek kolaycılık geldi bana...
kimler neler diyor din iman diye diye, toz kondurtmuyorsunuz, gözyasıyla yüzünüzü yıkıyorsunuz, azda onlara kulak kabartmak lazım...
yazıktır gunahtır yaa

Tarih: 28 Nisan 2009, 05:14 - İp: 78.***.**3.146
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili Mustafa internette birisi benim için güzel bir özet yapmış..Kelimesine dokunmadan kopyalayarak buraya koyuyorum..

İşte Yaşar Nuri Öztürk'ün "aykırı fikirleri"

"Kur’an’daki İslâm" (Onun kitabı)

1- Ebrehe'nin ordusunu helak eden siccin taşları, veba mikroplarıdır. (s. 45)

2- Mirac ruhani bir olaydır. (s. 58

3- Ayın ikiye ayrılma mucizesi, fiili değildir. Resulullah, böyle görüntü meydana getirdi. (s. 90)

4- Kur'anda kadere iman diye bir şey yoktur. (s. 93,95)

5- Davud Peygamber günah işlemiştir. Peygamberler günahtan beri değildir. (s. 101)

6- Kur'anı anlamadan okumak hatim sayılmaz. (s. 102)

7- Yolculukta bakımsız mescitlerde namaz kılmamalı, namazları cem etmelidir. (s. 104)

8- Cennette Allah görülmeyecektir. (s. 108)

9- Hazret-i Peygamber, ümmî değildi. (s. 110,334)

10- Cihazdan dinlemekle hatim olur. (s. 117)

11- Ölüler için Kur'an okunmaz. (s. 118-317)

12- Camilerdeki Muhammed v.s.nin ismi yazılı tablolar tevhid inancına ters düşer. (s. 120)

13- Resulullah, tek bir hadisin bile yazılmasına izin vermemiştir. (s. 127)

14- Hazret-i İbrahimin babası putperest idi. (s. 55)

15- Kur'anın hiçbir âyeti nesh edilmemiştir. (s. 157)

16- İslamiyette tenasüh (reenkarnasyon) vardır. (s. 161,249,257,283,312,320)

17- Kur'ana abdestsiz, gusülsüz el sürülür ve okunur. (s. 162,163,288)

18- Hazret-i Musa, günah işlemiştir. Bir kıbtiyi öldürmüştür. (s. 165)

19- Namazda her millet kendi lisanı ile okuyabilir. (s. 295)

20- Allaha ve ahirete inanan ve barışa yönelik hizmetler sergileyen herkes, ister yahudi, ister hıristiyan olsun cennete girecektir. (s. 367,493,511)

21- Namaz kılarken kıbleye yönelme şartı yoktur. (s. 580)

22- Mezhebi dörtte sınırlamak, İslama yapılabilecek en büyük kötülüktür. (s. 399)

23- Oruç kefareti diye bir şey yoktur. (s. 415)

24- Dinden dönen, mürted olan öldürülmez. (s. 424)

25- Müslüman kadın, kitap ehli kâfirlerle evlenebilir. (s. 425)

26- Kadın hayz halinde, namaz kılar, oruç tutar, Kur'an okur, tavaf eder. (s. 429)

27- Şahitlikte iki kadının bir erkeğe eşitliği yanlıştır. (s. 453,452)

28- Kadınlara da cuma namazı farzdır. Cuma namazı iki rekattır, diğerleri bid’attir. (s. 515)

29- Eskiden, köle kadınlardan ayırt edilmesi için, hür kadınlar örtünürdü. Bugün için böyle bir şeye ihtiyaç olmadığı için, kadınların örtünmesi farz değildir. (s. 529, 615)

Tarih: 28 Nisan 2009, 09:08 - İp: 88.***.**9.172
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bİz allahmızı kardeşim. Dünya, taş toprak Allah mı kardeşim. Töbe töbe. Ya adam bunu diyor. MEvlana kim diyor vahdeti vücutçu diye. BEn bilmiyorum. Eğer biliyorsan varsa vahdeti vücutçu olduğuna dair birşey koy ortaya makara. Vahdeti vücutçuluk sapıklığın ta kendisidir.
Geçenlerde bir ayet mealinde görmüştüm. İnsan gözünün Alahı idrak edemeyecek biçimde yaradıldığına dair. Aklınında keza. Aklımızın Allahı idraki mümkün değildir. HErşeyin sınırı var.
Monistler veya eski tabirle vahdeti vücutçular ise kıt akılları ile Allıhıda cisim olarak görmek istemişlerdir ve onun kainat olduğunu iddia etmişlerdir.
Yaşar Nuri Akşam açıkça bunu söyledi. Hatta Allahın tek olmadığına veya kainatın kendisi olduğuna tüm varlıkların kendisin olduğuna delil olarak Kuranda kendisinden BİZ olarak bahsetmesini delil gösterdi. Yuhhh.
Allah BİZ demekle sadece kendisinin olduğunu söylüyormuş. Allah akıl fikir versin.
Bİz Ehli Sünnet Akidesine göre Zamana ve mekana bağlı olmayan zira bunları zaten yaratan tek, eşi benzeri olmayan, doğmamış, doğurmamış Allaha inanıyoruz. Bir ilahiyat Profesörünün bunu bilmemesi mümkün değildir. Buna ben zer pekçok sapık anlayış İslam inancı içinde gelişmiş ve sönüp gitmiştir.
MEsele Evrim meselesi değildir. MEsele Allahın birliği meselesidir.

Tarih: 28 Nisan 2009, 09:13 - İp: 88.***.**1.183
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 28 Nisan 2009, 10:08 - İp: 212.***.**5.4
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

El cezeri tırnak içerisinde yazdım "aykırı fikirleri"

Tarih: 28 Nisan 2009, 11:05 - İp: 88.***.**9.172