pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vahdet-i Vücut Çu Yaşar Nuri

Habertürkte biraz önce seyrettim .Beyefendinin son icadı bu olmalı. Allahı n kainattın veya dönen sürecen kendisi olduğunu söyledi. Yani büyüyen , genişleyen zaman içinde yüzüp giden kainat Allahın ta kendisi imiş.
Monistler veya vahdeti vücutçular ehli sünnet inancında sapık olarak gürülmüşlerdir. Zİra Allah hariç herşey yaratılmıştır. Allah yaratık değildir. Bizler veya kaanat Haşa Alllahın bir parçası değiliz.
Bu adam niye böyle şeyleri ortaya atıyor anlamıyorum. Ancak bu son ortaya attığı şey kesinlikle İslam inincı dışı. Geçi geçende evrimi İslam alimleri ile tasdike kalkmıştır. İsam alimi derken müslüman görünen diyelim.

Tarih: 27 Nisan 2009, 21:11 - İp: 78.***.**0.40
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

eveeet bu da farklı ve güzel bir yaklaşım
mukallit olanlar maymun sınıfı

Tarih: 29 Nisan 2009, 09:01 - İp: 85.***.**3.237
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 29 Nisan 2009, 09:08 - İp: 212.***.**5.14
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

ahhh ahhh roko, kont tatar olcaktıki bu konu nerelere geldiydi çoktan...

Tarih: 29 Nisan 2009, 09:46 - İp: 81.***.**3.185
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Mustafa hocam tamam bir çok şeyi internetten öğreniyoruz ama benim Yaşar Nuriye senin deyimin ile "kinim" -ama yoktur böyle bir şey..Sadece islama zarar verdiğini düşünüyorum- istanbuldaki öğrencilik günlerimden başlar..Malum İstanbulÜniversitesinin bulunduğu kısım neşriyetın göbeği idi..Bir çok basım ve yayın evleri oradadır..y.Nuri yi oralardan tanırım.

Neyse bilmediğimiz şeyleri öğrenelim derim bence.. Yaşar Nurininn size yukarıda verdiğim ayetlerdeki yorum farkını arayın tarayın ve Arapçayı ço iyi bilen bir yakınınız falan varsa ona sorun..Ya da başka kaynaklardaki Kuran tercümelrine bakın hocam..Emin olun ki çok farklı şeylerle karşılaşacaksınız..

Bilmediğimzi şeyleri öğrenelim dedim..Mesela en son Stephen Havking in Tanrı yı es geçen düşüncelerine yoğunlaşmıştım.Adam o kadar çok şey anlatıyordu ki..Ama sonuçta şunu gördüm bu kadar karmaşık ve dengeli bir evreni görüp gözeten dizayn eden mutlaka Büyük Bi Güç olmalı..Bu işte bizim Allahımız..Einstein ın dediği gibi "Tanrı zar atmaz".stephene buevreni denklemlerin kurduğuna ve denklemlerinn yönettiğine inanıyordu.:Ama bu denklerin doğuşunu açıklayamıyordu..Bir bakıma tesadüfen oluşmuştu bu denklemler..

Ben bugün bilimin geldiği noktanın gelebileceği noktanın ancak %10 una geldiğini düşünüyorum.Ve emin olun ki evimci arkadaşlar da dahil bilim dönüp dolşıp o sizin akıl sır erdiremediğiniz olayları bizzat tasdik edecektir..

Bundan 1400 yıl önce inen Kurandaki atomun parçalanması hadisesi o zamn ki insanlar için affedrsiniz absürd bir şey gibiydi.:Ama bugün bu ayetlerde zikrolunan parçalanmları bilim tasdik eder hale geldi..

Yani o zaman inanmak için 1400 yıl mı beklemeliydik..

tecrüblerden ders almak lazım..

Tarih: 29 Nisan 2009, 09:58 - İp: 212.***.**2.185
makara
makara (üye)

atakan sen tek başınada olsan mücadele etmelisin

Tarih: 29 Nisan 2009, 10:13 - İp: 85.***.**3.237
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

tek başınalıktan değil de makara hocam
forumdan uzak kalmaya gaydet ediyorum. böyle daha iyi
eskidendi o eskidostun postunu sermeler, konulara su serpmeler ....
bıraktık o işleri, makara yapmıyoruz artık...

Tarih: 29 Nisan 2009, 10:22 - İp: 81.***.**3.185
makara
makara (üye)

evdeki bebekler büyüdü galiba

Tarih: 29 Nisan 2009, 10:47 - İp: 85.***.**3.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

aslında bi bakıma haklısın elcezeri. zira Vahdeti vücutçuluğun sapıkça olmayan kısmı bir kısım arkadaşların çekince olarak ileri sürdüğü görüşlere sahip. Yani mecazi bir birlikten bahsedenler ile gerçek maddi bir birliktelik farklı şiyler. ikisini bir tutmamak lazım.

Tarih: 29 Nisan 2009, 10:59 - İp: 88.***.**3.191
makara
makara (üye)

olay şöle gelişti
müslümanlar feth ederken uzak doğu topraklarına kadar gitmişler (çindeki çinli müslümanların sayısı turkiye nüfuzundna fazladır ve bu sayı o zamanki fethlerin mahsulüdür) neyse işte ordaki dinlerle karşılaşan bizimkiler
'aa ne kadar ilginç inanışları var haydi bizde ithal edelim' demişler
sonra biraz budizm biraz hinduizm daha sonra tercüme edilen grek felsefe kitapları da karışmış işin içine...
ister vücutçuluk olsun ister başka bişe. islama uymayanlarına eccük değişik tanımlamalar kazandırılmış ama bu onları hala 'bize ait' yapmaz, kimisi islama tamamen aykırı hali ile kabul edilmiş ve mutasyona uğratılmamış.
derken bu günlere geldik işte
ayrıca anot civardagezer eridi gitti eskidendi onun forsu
şimdi win dizel var

Tarih: 29 Nisan 2009, 11:19 - İp: 85.***.**3.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

alevilikte şamanizm ve müslümanlığın birleşmiş hali gibidir zaten.

Tarih: 29 Nisan 2009, 12:03 - İp: 88.***.**3.191