as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 İlk İzlenimler 1. Bölüm.

Arkadaşlar merhaba.
Bu hafta içinde almış olduğum Sony dsc-r1 için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Orijinal kutusunun içinden Şarj adaptörü,power kablosu,NP-FM50 model şarj edilebilir pil,objektif kapağı (lens hood),lens camını koruma başlığı,usb kablosu,video kablosu,omuz askılığı,türkçe kullanma kılavuzu ve 2 adet yazılım cd leri çıkıyor.Ayrıca makinenin yanında birde deri çanta veriliyor.R1 almayı düşünenlere tavsiyem bu deri çantayı pazarlık sırasında 50-60 ytl. fiyattan indirim yapabilirlerse almasınlar.Kullanımı hiç rahat değil onun yerine kullanımı daha rahat bir çantayı 10-15 ytl.ye dışarıdan alabilirler.
Yaklaşık 926 g. ağırlığı olan makinenin daha önce compact sınıfı makine kullananlara ağır geleceğini belirtmeliyim.
Benim şuan slr sınıfı bir makinamda olduğu için ağırlık konusunda bir sıkıntım olmadı.
Dış yapısı oldukça kaliteli siyah plastikten yapılmış olup tuşların yerinde ve kullanımında bir kaç günlük alışmadan sonra bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Elektronik vizörü (EVF) LCD ekrandaki tüm bilgileri gösteriyor.Geniş ve parlak evf de görüntüde piksel noktacıkları oluşmuyor.235.000 pixel ile görüntü kalitesi DSLR in optik vizör kalitesini aratmıyacak derecede iyi.Sony bu konu üzerinde bayağı çalışmış.
Serbest açılı LCD ekran 2" olup makinanın üst tarafında bulunuyor.Makinayı ilk defa görenlerin en çok şaşıracağı nokta burası.Kullanımı oldukça rahat ama 2.5" gibi olsaydı çok daha iyi olabilirdi.Çünkü insanlar bu makinaları live preview yüzünden alıyor.
LCD de isteğe bağlı olarak ekran 9 a bölünüp kılavuz cizgileri çıkartılabiliyor.Bu özellikle ufuk çizgisini tutturmakta zorlananların ve çektiği objeyi foto üzerinde istediği yere yerleştirmede kullanacakları yararlı bir özellik.
Ayrıca LCD ve EVF de yine isteğe bağlı olarak ışık histogramı,3 renk histogramı (kırmızı,yeşil,mavi)ayrı ayrı renkler için,birde zebra deseni çekim bilgileri ile birlikte gösterilebilmekte.Bu zebra fonksiyonu çekilecek fotoğraftaki aşırı parlak yerleri yatay çizgiler halinde gösterip çekim öncesi ışık patlamalarını uyararak aşırı pozlamalar için ayar imkanı sağlıyor.
R1 de tek tuşla bas çek ten başka tüm ayarlar manuel olarakta yapılabiliyor.24mm. 120mm.lik 5* Carlzeis T* sınıfı lensi ve DSLR makinalarda bulunan APS-C boyutlu sensörü (21.5-14.4mm.) R1 i diğer dslr-like sınıfı makinalardan ayıran en büyük özelliği.Kaliteli lensi renk kaymalarını ve fotoğrafın köşelerinde ki bozulmaları en aza indirirken keskin görüntüler de verebilmekte.CMOS sensörlü R1 büyük sensörü ile dslr kalitesinde noise performansı sunabilmekte.
Manuel focus ve zoom objektifin üzerindeki ,üzeri kabartmalı plastikle çevrili iki geniş bilezikle yapılabilmekte.
R1 profesyonel dslr e göre en büyük zaafı olan seri çekim ve raw formatlı çekimlerdeki yavaşlığını 2 ay kadar önce piyasaya çıkan msx serisi memory stick pro hafıza kartları ile gidermiş görünüyor.
Diğer memory stick kartlarına göre yazım hızı iki kat arttırılmış bu kart makine alımında tercihiniz olsun.Yaptığım testlerde 24 mb. lık raw +10mp.fine jpeg görüntüsünü 1.5 saniyede,seri çekim modunda deklanşöre tek basışta 3 adet 10mp.fıne jpeg görüntüyü 2sn. de çekip tekrar çekime hazır hale geldiğini gördüm.
Bu değerler R1 in piyasaya ilk çıktığında yapılan testlerine göre yaklaşık iki misli daha hızlı olduğunu gösteriyor.İlerde daha hızlı hafıza kartları ile bu performansın artacağı aşikar.
MSX serisi kartlar şuan için extrem111 cf kartlarından daha hızlı, alacakların dikkatine.
0.68.sn açılış süresi 0.0075 sn. deklanşör gecikme süresi ile R1 açılır açılmaz aynı saniye içinde çekime başlıyabiliyor.
Etkili 8-9 metre flaş menzili olan R1 1/2000 e kadar flaş senkronunu sağlıyor.Bu özelliğin bir çok dslr de olmdığını ve gece çekimlerinde ki en büyük artısı olduğunu görüyoruz.Karanlık ortamlarda auto focus flaşın hemen yanında bulunan ve turuncu renk te ışık veren bir lamba sayesinde yapılıyor.Bu ışığın 5-6 metre ye kadar hızlı bir focus daha uzağında ise focus ta gecikme ve zorlanma söz k

Tarih: 10 Mart 2006, 06:28 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili as çekimlerini ilgiyle izledim.Evini de çok beğendim.makina gökyüzünü belirgin bir şekilde kendi içindeki programla koyulaştırıp,vurguyu güçlendirmiş.Filtre efekti vermiş.Makro için 20 cm demişsin.Herhalde telede çekimyaptın,çünkü çiçek yakından çekilmiş izlenimi verdi bana...
Kalem piller için söyleyecek sözüm yok.Çok başarılı ve herkesin anlayacağı biçimde çekim yapmışsın.Makina da joistik ile kendide seçilen bölgeyi otomatik netliyordur.Sen mi manuel olarak ring üzerinden pilleri ayrı ayrı netledin yoksa makinamı?
Resimlerinin ve R1 testinin devamını bekliyoruz.Hoşçakal...

 

Tarih: 15 Mart 2006, 16:35 - İp: 88.***.**4.113
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

as upload ettiğin fotoğraflar gerçekten çok yararlı oldu makina hakkında fikir sahibi olmamda, resmen canım r1 çekti
zahmet olmazsa senden aynı yerin 24mm ile çekilmiş 120mm ile çekilmiş ve daha sonra (tam adını bilmiyorum olayın) bu sensorde kullanılan alanı küçülterek yapılan zoomla çekilmiş biriki foto rica edicektim, çekipte yayınlarsan çok sevinirim
teşekkürler..

 

Tarih: 16 Mart 2006, 01:10 - İp: 85.***.**5.184
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Osmanlı merhaba
Evet R1 deki AGCS sistemi etkili çalışıyor,özellikle gökyüzü çekimlerinde ve ters ışıkta objelerin karanlık ta kalan yüzlerinde detay istendiği zaman.
Macro çekimler 20cm.den çekildi,evet daha fazla yaklaşıldığında görüntüde netlik kayboluyor ama optik zoom 120mm.ye alınarak çekildiğinde obje 5 kat daha fazla büyütüldüğü için fotolar daha fazla detay içeriyor.
Pil fotoğrafları ise joystik ile otomatik netleme yapılarak çekildi,yani birer santim aralıklı arka arkaya dizili pillere sırasıyla netleme noktası joystik ile tek tek seçilerek otamatik netleme modu ile çekildi.Burada benim hoşuma giden özellik netleme noktasının hemen bir santim önünde ve arkasında alan derinliğini görebilmemiz.

 

Tarih: 16 Mart 2006, 01:20 - İp: 85.***.**9.15
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Vallahi harika.Bundan sonra sen herhalde SLR a geçmeyi düşünmüyorsundur.Bu işten para kazanmayanlara rahatlıkla yetecek bir makina.Ayrıca bir an önce tele objektifide alırsan,bizde senden dinleriz neticeleri...
Sağlıcakla kal arkadaşım

 

Tarih: 16 Mart 2006, 01:32 - İp: 88.***.**4.113
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Tele objektifinin fiyatı bana biraz fazla geldi. Fazlaca da büyük.. R1 gibi IS sahip olmayan bir makinede ne kadar iyi sonuç verir bilemyorum. Sanki almak çok mantıkl değil gibi ama sizin bileceğiniz iş tabi..

PS: Fotoğraflar cidden çok güzel..

 

Tarih: 16 Mart 2006, 01:59 - İp: 81.***.**1.129
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

bmadran tripod ile tele kullanım sorun olmayacaktır.Zaten R1 in manzara fotoğraflarında başarılı olduğu bilinmekte. 1kg ağırlığa sahip bir cihazı uzun süre elde tutmak yorucu olacağından tripod kullanımı gerekli olacaktır.

 

Tarih: 16 Mart 2006, 02:07 - İp: 88.***.**4.113
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Manzaa için wide-end converter almak
sanki daha iyi olur gibi geliyor bana. DSLR larda ki 12mm ye karşılık gelen bir değer sağlıyormuş.

Teleconveter ve Wide-End Converter dan bu linkte sınırlı da olsa bahsediliyor..

 

Tarih: 16 Mart 2006, 02:20 - İp: 81.***.**1.129
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar söylediğiniz şeylerin alınması tabiiki iyi olurda,ama ben henüz dışarıda gündüz manzara fotoğrafı dahi çekemedim,fırsatım olmadı.
Öncelikle macro için close-up lens almayı düşünüyordum fakat R1 in macro çekimleri harika çıktı.Sizde linkteki macro ları gördünüz sizce gerek varmı macro lens almaya.
24mm.lik geniş açıda şuan için bence yeterli.
Ayrıca şunuda belirteyim ben Nikon D70S ve KM Z3 ile yüzlerce çekim yaptım gökyüzünün R1 deki maviliğini her iki makinada da göremedim.
Yakında çekeceğim manzara fotolarınıda aynı linke yükleyeceğim onlar hakkındaki düşünceleriniz bakalım nasıl olacak.

 

Tarih: 16 Mart 2006, 21:05 - İp: 85.***.**3.24
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

r1 in akıllı zoom çekimlerini çok merak ediyorum onlarıda bi ara çekip eklersen çok sevinicem teşekkurler

 

Tarih: 16 Mart 2006, 21:24 - İp: 85.***.**4.113
pablo
pablo (üye)
Sinop / Meraklı

Dostum Selamlar olsun II.
Yanlışlıkla yarım metni gönderdim özür. Sony DSC-R1 hk. yazmış olduğunuz bilgi için çok çok teşekkürler. Olası bir R-1 Fan Clup faaliyeti yada, makinayı tanıtan bir seminer vb. faaliyetler olursa lütfen bir mesajla bildirirseniz çok memnun olurum. Çalışmalarınızı inceleme fırsatı olmadı halihazırda, gerçek esasında eşimin bu konuya merak sarmasıdır ve R-1 sahibide O.. Selamlar Olsun

Pablo

 

Tarih: 19 Mart 2006, 21:20 - İp: yok