as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 İlk İzlenimler 1. Bölüm.

Arkadaşlar merhaba.
Bu hafta içinde almış olduğum Sony dsc-r1 için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Orijinal kutusunun içinden Şarj adaptörü,power kablosu,NP-FM50 model şarj edilebilir pil,objektif kapağı (lens hood),lens camını koruma başlığı,usb kablosu,video kablosu,omuz askılığı,türkçe kullanma kılavuzu ve 2 adet yazılım cd leri çıkıyor.Ayrıca makinenin yanında birde deri çanta veriliyor.R1 almayı düşünenlere tavsiyem bu deri çantayı pazarlık sırasında 50-60 ytl. fiyattan indirim yapabilirlerse almasınlar.Kullanımı hiç rahat değil onun yerine kullanımı daha rahat bir çantayı 10-15 ytl.ye dışarıdan alabilirler.
Yaklaşık 926 g. ağırlığı olan makinenin daha önce compact sınıfı makine kullananlara ağır geleceğini belirtmeliyim.
Benim şuan slr sınıfı bir makinamda olduğu için ağırlık konusunda bir sıkıntım olmadı.
Dış yapısı oldukça kaliteli siyah plastikten yapılmış olup tuşların yerinde ve kullanımında bir kaç günlük alışmadan sonra bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Elektronik vizörü (EVF) LCD ekrandaki tüm bilgileri gösteriyor.Geniş ve parlak evf de görüntüde piksel noktacıkları oluşmuyor.235.000 pixel ile görüntü kalitesi DSLR in optik vizör kalitesini aratmıyacak derecede iyi.Sony bu konu üzerinde bayağı çalışmış.
Serbest açılı LCD ekran 2" olup makinanın üst tarafında bulunuyor.Makinayı ilk defa görenlerin en çok şaşıracağı nokta burası.Kullanımı oldukça rahat ama 2.5" gibi olsaydı çok daha iyi olabilirdi.Çünkü insanlar bu makinaları live preview yüzünden alıyor.
LCD de isteğe bağlı olarak ekran 9 a bölünüp kılavuz cizgileri çıkartılabiliyor.Bu özellikle ufuk çizgisini tutturmakta zorlananların ve çektiği objeyi foto üzerinde istediği yere yerleştirmede kullanacakları yararlı bir özellik.
Ayrıca LCD ve EVF de yine isteğe bağlı olarak ışık histogramı,3 renk histogramı (kırmızı,yeşil,mavi)ayrı ayrı renkler için,birde zebra deseni çekim bilgileri ile birlikte gösterilebilmekte.Bu zebra fonksiyonu çekilecek fotoğraftaki aşırı parlak yerleri yatay çizgiler halinde gösterip çekim öncesi ışık patlamalarını uyararak aşırı pozlamalar için ayar imkanı sağlıyor.
R1 de tek tuşla bas çek ten başka tüm ayarlar manuel olarakta yapılabiliyor.24mm. 120mm.lik 5* Carlzeis T* sınıfı lensi ve DSLR makinalarda bulunan APS-C boyutlu sensörü (21.5-14.4mm.) R1 i diğer dslr-like sınıfı makinalardan ayıran en büyük özelliği.Kaliteli lensi renk kaymalarını ve fotoğrafın köşelerinde ki bozulmaları en aza indirirken keskin görüntüler de verebilmekte.CMOS sensörlü R1 büyük sensörü ile dslr kalitesinde noise performansı sunabilmekte.
Manuel focus ve zoom objektifin üzerindeki ,üzeri kabartmalı plastikle çevrili iki geniş bilezikle yapılabilmekte.
R1 profesyonel dslr e göre en büyük zaafı olan seri çekim ve raw formatlı çekimlerdeki yavaşlığını 2 ay kadar önce piyasaya çıkan msx serisi memory stick pro hafıza kartları ile gidermiş görünüyor.
Diğer memory stick kartlarına göre yazım hızı iki kat arttırılmış bu kart makine alımında tercihiniz olsun.Yaptığım testlerde 24 mb. lık raw +10mp.fine jpeg görüntüsünü 1.5 saniyede,seri çekim modunda deklanşöre tek basışta 3 adet 10mp.fıne jpeg görüntüyü 2sn. de çekip tekrar çekime hazır hale geldiğini gördüm.
Bu değerler R1 in piyasaya ilk çıktığında yapılan testlerine göre yaklaşık iki misli daha hızlı olduğunu gösteriyor.İlerde daha hızlı hafıza kartları ile bu performansın artacağı aşikar.
MSX serisi kartlar şuan için extrem111 cf kartlarından daha hızlı, alacakların dikkatine.
0.68.sn açılış süresi 0.0075 sn. deklanşör gecikme süresi ile R1 açılır açılmaz aynı saniye içinde çekime başlıyabiliyor.
Etkili 8-9 metre flaş menzili olan R1 1/2000 e kadar flaş senkronunu sağlıyor.Bu özelliğin bir çok dslr de olmdığını ve gece çekimlerinde ki en büyük artısı olduğunu görüyoruz.Karanlık ortamlarda auto focus flaşın hemen yanında bulunan ve turuncu renk te ışık veren bir lamba sayesinde yapılıyor.Bu ışığın 5-6 metre ye kadar hızlı bir focus daha uzağında ise focus ta gecikme ve zorlanma söz k

Tarih: 10 Mart 2006, 06:28 - İp: yok
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Arkadaşlar selam. Açıklamalar çok güzel. Hepinizin parmaklarına sağlık. R1 siparişi verdim 2 gün içinde elimde olur sanırım. İlker ve adnan beye teşekkürler yardımları için. As efes fotosunda filtre var sanırım. Bende bir polarize filtre ve close up lens siparişide verdim. Close up inşallah işimi görür. Yeniden açıklamalarınızdaki üstün sabrınız için teşekkürler.
Dada ve as foto deneyimlerinizi bilemem ama baya vardır.
Az yada çok.Ben sizleri üstat gibi görüyorum. Saygılar

 

Tarih: 27 Mart 2006, 18:04 - İp: 81.***.**2.162
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili dtcan
Yeni makinan hayırlı uğurlu olsun.

Galeriye yüklediğim Efes fotosunda filtre yok, AGCS sistem on yapılmış durumda idi.

Önceki sayfalarda bu sistemin çekilen fotolara polarize filtre varmış gibi etki ettiğini yazmıştım.Bu özelliği sende çok seveceksin.

 

Tarih: 27 Mart 2006, 20:00 - İp: 81.***.**1.197
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sevgili as
Fotoda renkler güzel çıkmış.Filtre kullandın zannettim. Makro lensin geldimi. Geldiyse performansından memnunmusun.Ben performansını merak ediyorum. Birde close up lenslerde büyütme oranına göre numaralanıyolar sanırım. Orjinal lensin numarası yada büyütme oranı nedir acaba biliyormusun. Ben B&W nin sitesinde 1,2,3,4, hatta 10 gördüm.Bu konuda bilgin varmi acaba.

 

Tarih: 27 Mart 2006, 20:36 - İp: 81.***.**0.153
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sevgili Dada ve As arkadaşlar...Yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ederim....gerçekten tekrar söylemek istiyorum....bu site olmasaydı yanmıştık valla...Dünyanın bilgisini edindik, ve hala bilgi edinmeye devam ediyoruz....

ÇOK TEŞEKKÜRLER FDİKER BEY......Diğer siteler gibi bir yapınız yok, yani onların yaprıtımları gibi şeyler demek istiyorum...

....ve en iyisi siz'siniz inanın buna....

buradaki herkes böyle söylüyorsa gerçekler ortadadır...


saygılar.....

 

Tarih: 27 Mart 2006, 21:04 - İp: 85.***.**3.87
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dtcan
Macro lensim henüz gelmedi,yalnış gelen (f828 in lensi 0.4) idi yani senin yazdığın sıralamadaki 4.
Orijinal lensin Macro daki büyütme oranını bilmiyorum,bunu Sony e sormak lazım,ben yarın sorup cevabını buraya yazarım.
Ayrıca Mimarca galeriye R1 macro adında bir macro fotoğraf yüklemiş ama macro yu çekememiş,ben buraya bir macro fotoğraf koyuyorum istiyenler tam boyutunu aşağıdaki linkten larger i tuşlayarak görebilirler.

http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=4245030#as' tarafyndan 28.03.2006 00:06:32 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 28 Mart 2006, 00:00 - İp: 81.***.**1.197
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Biraz geç gelmiş oldu cevabım,yardımların için teşekkür ederim sevgili as.Sen bayağ bayağ makineni efes de kullanmışsın.Ben daha en fazla konak-karşıyaka arası vapur seferine çıkabildim.Bir de fototrek adında yanlış hatırlamıyorsam bir klüp var.Geçtiğimiz pazar,Şirince'ye fotoğrafçılar ile çekime gideceklerdi.Aklınızda bulunsun,aktivite isteyenler buradan programları öğrenebilirler!

 

Tarih: 28 Mart 2006, 00:37 - İp: 85.***.**0.74
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Osmanlı
Patikatrek e bende üyeyim ancak onlarla doğa yı keşfe çıkma fırsatı henüz bulamadım.
Seninde güzel İzmir fotoğraflarını galeriye bekliyoruz.

 

Tarih: 28 Mart 2006, 09:47 - İp: 81.***.**1.197
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

As
Bu makro çekimde Smart Zoom da var mı? Verdiğin adreste "Larger" butonuna basınca resim baya büyüyor ancak sanki bozuluyor. Sanki dijital zoom varmış gibi. Yanılıyormuyum?

 

Tarih: 28 Mart 2006, 10:42 - İp: 85.***.**7.85
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

bmadran merhaba
Gördüğün macro da smart zoom olması lazım ,o kadar çok fotoğraf çektip isteyen arkadaşların mail adresine gönderdim ki artık bende karıştırır oldum.

 

Tarih: 28 Mart 2006, 23:37 - İp: 81.***.**4.57
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar Efes antik şehrinde bir başka fotoğraf galeriye ve aşağıdaki link e yüklenmiştir incelemek istiyenler için.

http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=4269219


 

Tarih: 28 Mart 2006, 23:48 - İp: 81.***.**4.57