as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 İlk İzlenimler 1. Bölüm.

Arkadaşlar merhaba.
Bu hafta içinde almış olduğum Sony dsc-r1 için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Orijinal kutusunun içinden Şarj adaptörü,power kablosu,NP-FM50 model şarj edilebilir pil,objektif kapağı (lens hood),lens camını koruma başlığı,usb kablosu,video kablosu,omuz askılığı,türkçe kullanma kılavuzu ve 2 adet yazılım cd leri çıkıyor.Ayrıca makinenin yanında birde deri çanta veriliyor.R1 almayı düşünenlere tavsiyem bu deri çantayı pazarlık sırasında 50-60 ytl. fiyattan indirim yapabilirlerse almasınlar.Kullanımı hiç rahat değil onun yerine kullanımı daha rahat bir çantayı 10-15 ytl.ye dışarıdan alabilirler.
Yaklaşık 926 g. ağırlığı olan makinenin daha önce compact sınıfı makine kullananlara ağır geleceğini belirtmeliyim.
Benim şuan slr sınıfı bir makinamda olduğu için ağırlık konusunda bir sıkıntım olmadı.
Dış yapısı oldukça kaliteli siyah plastikten yapılmış olup tuşların yerinde ve kullanımında bir kaç günlük alışmadan sonra bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Elektronik vizörü (EVF) LCD ekrandaki tüm bilgileri gösteriyor.Geniş ve parlak evf de görüntüde piksel noktacıkları oluşmuyor.235.000 pixel ile görüntü kalitesi DSLR in optik vizör kalitesini aratmıyacak derecede iyi.Sony bu konu üzerinde bayağı çalışmış.
Serbest açılı LCD ekran 2" olup makinanın üst tarafında bulunuyor.Makinayı ilk defa görenlerin en çok şaşıracağı nokta burası.Kullanımı oldukça rahat ama 2.5" gibi olsaydı çok daha iyi olabilirdi.Çünkü insanlar bu makinaları live preview yüzünden alıyor.
LCD de isteğe bağlı olarak ekran 9 a bölünüp kılavuz cizgileri çıkartılabiliyor.Bu özellikle ufuk çizgisini tutturmakta zorlananların ve çektiği objeyi foto üzerinde istediği yere yerleştirmede kullanacakları yararlı bir özellik.
Ayrıca LCD ve EVF de yine isteğe bağlı olarak ışık histogramı,3 renk histogramı (kırmızı,yeşil,mavi)ayrı ayrı renkler için,birde zebra deseni çekim bilgileri ile birlikte gösterilebilmekte.Bu zebra fonksiyonu çekilecek fotoğraftaki aşırı parlak yerleri yatay çizgiler halinde gösterip çekim öncesi ışık patlamalarını uyararak aşırı pozlamalar için ayar imkanı sağlıyor.
R1 de tek tuşla bas çek ten başka tüm ayarlar manuel olarakta yapılabiliyor.24mm. 120mm.lik 5* Carlzeis T* sınıfı lensi ve DSLR makinalarda bulunan APS-C boyutlu sensörü (21.5-14.4mm.) R1 i diğer dslr-like sınıfı makinalardan ayıran en büyük özelliği.Kaliteli lensi renk kaymalarını ve fotoğrafın köşelerinde ki bozulmaları en aza indirirken keskin görüntüler de verebilmekte.CMOS sensörlü R1 büyük sensörü ile dslr kalitesinde noise performansı sunabilmekte.
Manuel focus ve zoom objektifin üzerindeki ,üzeri kabartmalı plastikle çevrili iki geniş bilezikle yapılabilmekte.
R1 profesyonel dslr e göre en büyük zaafı olan seri çekim ve raw formatlı çekimlerdeki yavaşlığını 2 ay kadar önce piyasaya çıkan msx serisi memory stick pro hafıza kartları ile gidermiş görünüyor.
Diğer memory stick kartlarına göre yazım hızı iki kat arttırılmış bu kart makine alımında tercihiniz olsun.Yaptığım testlerde 24 mb. lık raw +10mp.fine jpeg görüntüsünü 1.5 saniyede,seri çekim modunda deklanşöre tek basışta 3 adet 10mp.fıne jpeg görüntüyü 2sn. de çekip tekrar çekime hazır hale geldiğini gördüm.
Bu değerler R1 in piyasaya ilk çıktığında yapılan testlerine göre yaklaşık iki misli daha hızlı olduğunu gösteriyor.İlerde daha hızlı hafıza kartları ile bu performansın artacağı aşikar.
MSX serisi kartlar şuan için extrem111 cf kartlarından daha hızlı, alacakların dikkatine.
0.68.sn açılış süresi 0.0075 sn. deklanşör gecikme süresi ile R1 açılır açılmaz aynı saniye içinde çekime başlıyabiliyor.
Etkili 8-9 metre flaş menzili olan R1 1/2000 e kadar flaş senkronunu sağlıyor.Bu özelliğin bir çok dslr de olmdığını ve gece çekimlerinde ki en büyük artısı olduğunu görüyoruz.Karanlık ortamlarda auto focus flaşın hemen yanında bulunan ve turuncu renk te ışık veren bir lamba sayesinde yapılıyor.Bu ışığın 5-6 metre ye kadar hızlı bir focus daha uzağında ise focus ta gecikme ve zorlanma söz k

Tarih: 10 Mart 2006, 06:28 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Elimden geldiği kadar yükleyeceğim as.Bu son efes fotoğrafın herhalde yokuş üzerindeydi.Bana bu kalıntılar kayıp şehirleri hatırlattı.Eline sağlık,iyi bir açı ile çekimini yapmışsın.Herşey olması gerektiği gibi...

 

Tarih: 29 Mart 2006, 00:45 - İp: 85.***.**9.224
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Osmanlı galeriye girip as diye aratırsan bugün yüklediğim 4 fotoğraf var bir tanesi fotoshop lu (anfi tiyatro) bakalım beğenicekmisin.

 

Tarih: 29 Mart 2006, 01:00 - İp: 81.***.**4.57
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili as,fotoğrafların için yorumlarımı yaptım.Vaktin olur ise,üzerinde oynama yapmadan şehirde bilindik meydanları,binaları,heykelleri,denizi,manzarayı vb. şehirden kesitler sunarsan makinan ile ilgili daha sağlıklı yorumlar yapmaya çalışırım.Şimdiye kadarki resimlerin güzeldi fakat photoshop'un etkileyicilik gücünü,vurgulama ve çarpıcılık gücünü arttırdığını tahmin ediyorum.Çalışmalarında kolay gelsin...

 

Tarih: 29 Mart 2006, 01:17 - İp: 85.***.**9.224
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sevgili As
R1 im geldi. R1 almama neden olan katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bir süre sonra R1 e alışırım sanırım. Close up lensimde geldi. Dudak çeperlerini kadraja alabiliyorum. Sanırım makro problem olmayacak.Birde polarize filtre aldım. Makina ile ilgili yardıma ihtiyacım olabilir. Her sıkıştığımda sorarım artık.
Teşekkürler.

 

Tarih: 29 Mart 2006, 17:19 - İp: 81.***.**2.162
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gule gule kullan makineni dtcan..

 

Tarih: 29 Mart 2006, 19:35 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili dtcan
Makinan hayırlı uğurlu olsun,güle güle kullan.Makinanı tanıyıncaya kadar yani 4-5 gün farklı mod larda deneme çekimleri yap.TR kataloğunu iyice oku makinanı çok seveceğine eminim,macro çekimlerin R1 için başarılı close-up lensle çok daha başarılı olacağını zaten sana söylemiştim,kullanımla ilgili bir şey sormak istersen her zaman sorabilirsin,güzel fotoğraflarını galeriye bekliyoruz,galeriye foto yüklediğinde buradan haber ver,ışığın bol olsun.

 

Tarih: 29 Mart 2006, 20:31 - İp: 85.***.**1.26
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sevgili Dadanagast ve As
İkinizede teşekkür ederim. İnşallah enkısa zamanda foto gönderebilirim. Görüşmek dileğiyle

 

Tarih: 30 Mart 2006, 10:55 - İp: 81.***.**2.162
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili İlker aşağıdaki linkte (imaging resource) foto renk chart ve ıso resolution chart karşılaştırmaları var.İstediğin her iki makinanın karşılaştırmasını yan yana yapabiliyorsun bunu zaten biliyorsundur.Aşağıda testi olan makinalar ve testte kullanılan lensler görülmekte. "test box" ta ki Sony DSC-R1 ile aşağıdaki makinaların karşılaştırmasını yaptıktan sonra yorumlamanı rica edeceğim.Bence R1 in test box taki karşılaştırma sonuçları oldukça şaşırtıcı.

(Bir tarafa R1 i açın diğer tarafta sırasıyla diğer makinaları tek tek "test box"ı tuşlayarak karşılaştırın.)Canon EOS20D de kullanılan lens Canon Zoom EF 16-35mm 1:2.8L USM
Canon EOS350D de kullanılan lens Canon 18-55 mm "kit" lens
Nikon D50 de kullanılan lens Nikon 18-55mm "kit" lens
Nikon D70S de kullanılan lens Nikon 18-70mm "Kit" lens
Nikon D2x de kullanılan lens Nikon Micro-Nikkor 105mm f/2.8 macro lens at f/8


Karşılaştırma linki:

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

 

Tarih: 31 Mart 2006, 03:35 - İp: 81.***.**9.149
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

as oldukça şaşırtıcıdan kastın nedir?
anlayamadım söylemek istediğin birşey mi var?

 

Tarih: 31 Mart 2006, 14:01 - İp: 85.***.**9.165
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben sevgili as'ın dediği sitede incelenen resimleri indirip acdsee programında tek tek karşılaştırdım.R1,S9500 den daha keskin sonuçlar vermiş ve renkler daha canlı.Yanlız eskiden öve öve bitirilemiyen Canon Pro 1,S9500 kadar başarılı gelmedi gözüme.Zaten o siklet olarak ne kompakt ne de Dslr-Like değil.İki grubun arasında kalmış,geliştirilmiş S2 Is gibi.Neyse konuya dönersek ben 8-10Mp de bilgisayarıma indiriyorum ancak açıldığında benim ekranda hepsini sıkıştırıp gösteriyor.Ben tam boyuta nasıl getireceğim ki bu resimleri?Birde merak ediyorum başlığa uygun değil ama bir sorayım dedim:olympus E500,Canon eos 350D yada Nikon D50 kadar iyi bir cihazmıdır?CCD boyutu daha küçük geldi bana ama siz daha iyi bilirsiniz...

 

Tarih: 31 Mart 2006, 16:03 - İp: 85.***.**4.255