as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 İlk İzlenimler 1. Bölüm.

Arkadaşlar merhaba.
Bu hafta içinde almış olduğum Sony dsc-r1 için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Orijinal kutusunun içinden Şarj adaptörü,power kablosu,NP-FM50 model şarj edilebilir pil,objektif kapağı (lens hood),lens camını koruma başlığı,usb kablosu,video kablosu,omuz askılığı,türkçe kullanma kılavuzu ve 2 adet yazılım cd leri çıkıyor.Ayrıca makinenin yanında birde deri çanta veriliyor.R1 almayı düşünenlere tavsiyem bu deri çantayı pazarlık sırasında 50-60 ytl. fiyattan indirim yapabilirlerse almasınlar.Kullanımı hiç rahat değil onun yerine kullanımı daha rahat bir çantayı 10-15 ytl.ye dışarıdan alabilirler.
Yaklaşık 926 g. ağırlığı olan makinenin daha önce compact sınıfı makine kullananlara ağır geleceğini belirtmeliyim.
Benim şuan slr sınıfı bir makinamda olduğu için ağırlık konusunda bir sıkıntım olmadı.
Dış yapısı oldukça kaliteli siyah plastikten yapılmış olup tuşların yerinde ve kullanımında bir kaç günlük alışmadan sonra bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Elektronik vizörü (EVF) LCD ekrandaki tüm bilgileri gösteriyor.Geniş ve parlak evf de görüntüde piksel noktacıkları oluşmuyor.235.000 pixel ile görüntü kalitesi DSLR in optik vizör kalitesini aratmıyacak derecede iyi.Sony bu konu üzerinde bayağı çalışmış.
Serbest açılı LCD ekran 2" olup makinanın üst tarafında bulunuyor.Makinayı ilk defa görenlerin en çok şaşıracağı nokta burası.Kullanımı oldukça rahat ama 2.5" gibi olsaydı çok daha iyi olabilirdi.Çünkü insanlar bu makinaları live preview yüzünden alıyor.
LCD de isteğe bağlı olarak ekran 9 a bölünüp kılavuz cizgileri çıkartılabiliyor.Bu özellikle ufuk çizgisini tutturmakta zorlananların ve çektiği objeyi foto üzerinde istediği yere yerleştirmede kullanacakları yararlı bir özellik.
Ayrıca LCD ve EVF de yine isteğe bağlı olarak ışık histogramı,3 renk histogramı (kırmızı,yeşil,mavi)ayrı ayrı renkler için,birde zebra deseni çekim bilgileri ile birlikte gösterilebilmekte.Bu zebra fonksiyonu çekilecek fotoğraftaki aşırı parlak yerleri yatay çizgiler halinde gösterip çekim öncesi ışık patlamalarını uyararak aşırı pozlamalar için ayar imkanı sağlıyor.
R1 de tek tuşla bas çek ten başka tüm ayarlar manuel olarakta yapılabiliyor.24mm. 120mm.lik 5* Carlzeis T* sınıfı lensi ve DSLR makinalarda bulunan APS-C boyutlu sensörü (21.5-14.4mm.) R1 i diğer dslr-like sınıfı makinalardan ayıran en büyük özelliği.Kaliteli lensi renk kaymalarını ve fotoğrafın köşelerinde ki bozulmaları en aza indirirken keskin görüntüler de verebilmekte.CMOS sensörlü R1 büyük sensörü ile dslr kalitesinde noise performansı sunabilmekte.
Manuel focus ve zoom objektifin üzerindeki ,üzeri kabartmalı plastikle çevrili iki geniş bilezikle yapılabilmekte.
R1 profesyonel dslr e göre en büyük zaafı olan seri çekim ve raw formatlı çekimlerdeki yavaşlığını 2 ay kadar önce piyasaya çıkan msx serisi memory stick pro hafıza kartları ile gidermiş görünüyor.
Diğer memory stick kartlarına göre yazım hızı iki kat arttırılmış bu kart makine alımında tercihiniz olsun.Yaptığım testlerde 24 mb. lık raw +10mp.fine jpeg görüntüsünü 1.5 saniyede,seri çekim modunda deklanşöre tek basışta 3 adet 10mp.fıne jpeg görüntüyü 2sn. de çekip tekrar çekime hazır hale geldiğini gördüm.
Bu değerler R1 in piyasaya ilk çıktığında yapılan testlerine göre yaklaşık iki misli daha hızlı olduğunu gösteriyor.İlerde daha hızlı hafıza kartları ile bu performansın artacağı aşikar.
MSX serisi kartlar şuan için extrem111 cf kartlarından daha hızlı, alacakların dikkatine.
0.68.sn açılış süresi 0.0075 sn. deklanşör gecikme süresi ile R1 açılır açılmaz aynı saniye içinde çekime başlıyabiliyor.
Etkili 8-9 metre flaş menzili olan R1 1/2000 e kadar flaş senkronunu sağlıyor.Bu özelliğin bir çok dslr de olmdığını ve gece çekimlerinde ki en büyük artısı olduğunu görüyoruz.Karanlık ortamlarda auto focus flaşın hemen yanında bulunan ve turuncu renk te ışık veren bir lamba sayesinde yapılıyor.Bu ışığın 5-6 metre ye kadar hızlı bir focus daha uzağında ise focus ta gecikme ve zorlanma söz k

Tarih: 10 Mart 2006, 06:28 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

As teşekkür ederim ben zaten Sony H1 alacağım.H1 de fark olmaz 3-5 kuruş ancak.Ben mağaza izmirde ise bakmak için sordum.Eksik olma sağol yardımın için.

Tarih: 10 Mart 2006, 15:59 - İp: 85.***.**3.181
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Çok yararlı bir inceleme olmuş. Devamını bekliyoruz.
Teşekkürler...

Tarih: 10 Mart 2006, 16:25 - İp: 85.***.**8.233
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

-none-

#magnat' tarafyndan 10.03.2006 19:14:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2006, 16:28 - İp: 85.***.**0.184
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

-none2-

#magnat' tarafyndan 10.03.2006 19:15:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2006, 16:31 - İp: 85.***.**0.184
as
as (Üye)

magnat merhaba
Hocam koyduğun fotoğraflar pek karşılaştırma amaçlı olmamış.
Herhangi bir fotoğrafı bu şunun, buda şunun diye koymak yerine linklerini verseydinde oradan baksaydık daha iyi olmazmıydı.Ben Dpreview de o fotoğrafları aradım ama keşke aramaz olaydım.Karşılaştırma için hangi makinaya ait olup olmadığı belli olmıyan fotoğraf yerine ben link lerini vereyimde diğer arkadaşlar oradan baksınlar.Özellikle A 200 ün iso 400 lük performansı ile R1 in iso 1600 daki performansını karşılaştırmanız R1 için adil bir karşılaştırma olmasada ilginizi çekeceğini sanıyorum.

http://www.dpreview.com/reviews/konicaminoltaa200/page10.asp

http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/page25.asp

Tarih: 10 Mart 2006, 18:19 - İp: 85.***.**8.23
aybss
aybss (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba As,
Öncelikle güle güle kullan, bende dün aldım bu makineden ama sanırım senden çok şey öğrenmem gerecek, şimdiden saol

Tarih: 10 Mart 2006, 18:53 - İp: 85.***.**1.219
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

www.dpreview.com a girin r1 ve a200 ün reviewlarına tıklayın,orda bu koyduğum fotoğraflar var.
linkte vereyim.
bu a200 ün:http://www.dpreview.com/reviews/konicaminoltaa200/page8.asp

buda r1 in:http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/page23.asp

karşılaştırma amacıyla fotoğraf koymuştum sen diyorsunki hangi makinenin olduğu belli değil beni töhmet altında bırakıyorsun,sanki kendi makinam yerine nikon d200 ün fotoğrafını koydum neyse makinen hayırlı olsun güle güle kullan,fotoğraflarıda siliyorum.

#magnat' tarafyndan 10.03.2006 19:13:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2006, 19:09 - İp: 85.***.**0.184
as
as (Üye)

Magnat yanlış anlama iki fotoğraf koymuşsun birinin üzerine R1 diğerine A200 yazmışsın,birisi jpeg çekilmiş diyorsun diğerine Raw bence karşılaştırma usulü yanlış olmuş.Sende biliyorsunki Raw formatlı fotoğraflar işlenmesi gereken fotolar,işlemden geçirme işide kişiye göre değişir o yüzden karşılaştırma yanlış olmuş dedim.Sende farkındasındır ki dpreview de iso karşılaştırmaları aynı iso değerindeki farklı makinaların fotolarının yan yana getirilmesi ile yapılıyor.

aybss seninde makinen hayırlı olsun güle güle kullan.
Sende çabuk öğrenirsin öncelikle TR kullanma kılavuzunu iyice okuman gerekiyor.R1 in fotoları çok güzel benim siteye koyduğum fotolar makinenin limitlerini zorluyarak olumsuz şartlarda çektiğim fotolar.Onlar olabilecek en kötü şartlarda çekildi örnek flaşlı olanlarda flaş 60 metrekarelik odayı aydınlattı diğer iso test fotoları ise oldukça loş bir ortamda çekildi.Havalar biraz düzelsin gece dışarıda tamamen karanlıkta da R1 i test etmeyi düşünüyorum.
Sormak istediğin bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

Işığın bol olsun.

Tarih: 10 Mart 2006, 20:51 - İp: 85.***.**5.208
as
as (Üye)

Arkadaşlar ilk konuya girişte 9.paragrafta bahsettiğim AGCS sistemini bugün test ettim test fotorafı yine açılış yazımın altındaki linkte.
Bu sistemin yaptığı iş objektiflerin önüne sonradan takılan polarize filtrelerin yaptığı işe benziyor,gökyüzündeki bulut ve mavilik arasındaki veya birbirine yakın tonlardaki renk keskinliğini düzenliyor gibi.Faydalı bir eser.

Tarih: 10 Mart 2006, 20:59 - İp: 85.***.**5.208
as
as (Üye)

Arkadaşlar merhaba
Bazı arkadaşlar Sony R1 in macro çekimlerini istemişti.
Örnek fotoları aşağıdaki linkten görebilirsiniz.Fotonun altındaki large butononda büyük boyları var.

http://www.photo.net/photodb/folder?folder_id=579786

Tarih: 15 Mart 2006, 16:22 - İp: 85.***.**9.15