pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

kapak yoksa, çalışmaz... istanbulda, sanırım hayyam çarşısında, tamir yapan yerler varmış, oralara gitmeni öneririm...

Tarih: 6 Ekim 2008, 15:39 - İp: 78.***.**5.63
sarpdkmc
sarpdkmc (üye)
İstanbul / Amatör

Birşey daha sormak istiyorum;
canon m42 adaptör ile bu makinanın objektifini kullanabilirmiyim?

Tarih: 9 Ekim 2008, 17:48 - İp: 78.***.**0.144
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

tabiki, ben de kullanmayı planlıyorum canon aldığımda...

Tarih: 20 Ekim 2008, 21:12 - İp: 78.***.**9.186
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

4-5-6yı beğendim gayet güzel.

Deklanşöre her basış paralı olmasa aslında dijitalden daha fazla haz veriyo..

Tarih: 21 Ekim 2008, 00:16 - İp: 78.***.**9.100
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Birşey daha sormak istiyorum; canon m42 adaptör ile bu makinanın objektifini kullanabilirmiyim?

ewt kullanabilirsin.. ama m42 adaptörler çeşit çeşitdir.. lensin özellikle arka kesimi görünecek şekilde bi iki fotoğrafını koyarsan ne tip alacağını söylemeye çalışalım..

aktif olarak dijital makinele + eski MF lens kullanıyorum.. bıraktım AF işlerini.. bu konuda sorusu olan olursa ben de bildiğimi bi iki anlatırım..

Tarih: 21 Ekim 2008, 21:34 - İp: 88.***.**2.186
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

400d kullanıyorum, beyaz dengesi kontrast doygunluk ayarı dışında müdehale yapmıyorum ama öyle ki beyaz dengesi konusunda dikkatlice uzun süre ayar yapmak kötü geliyor gözlerim rahatsız oluyor.
Şunu farkettim isterse daha güzel olsun bilgisayar başında durmak bana göre değilmiş.. Sadece zaman aldığından değil, fazla ayar yapmak doğallığı bozuyormuş gibi geliyor elbette jpegnin de doğal olmadığının farkındayım
Ama yine de makinadan çıktığı gibi istiyorum fotoğrafları.

Farkediyorum da analogun zevki gerçekten de başka, eski fotoşlarda bi gren var eskilik hisi var bu bana o kadar cazip geliyor ki.. Ama masrafı ve bi kısım bilgisayarda bi kısmı kağıtta olacak fotoğrafların yarattığı düzensizliği sevmemem bunu engelliyor..

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:46 - İp: 88.***.**4.218
selcan57
selcan57 (üye)
Yurtdışı / Amatör

4. kareye bayildim
makina da ayri guzel

bende dedemin eski makinasini çaldim (buna benzer)
ama henuz denemeye firsatim olmadi
eger sonuçlar bu kdr guzel olacaksa hemen baslamaliyim
lakin nasil kullanildigini bilmiyorum, denemem lazim

Tarih: 15 Aralık 2008, 00:59 - İp: 82.***.**0.20
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

aslında bir tane almak lazım ya en azından saygıdan

Tarih: 15 Aralık 2008, 04:09 - İp: 78.***.**2.28
qall
qall (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,

benimde zenit 12 xp war..baba yadigarı , daha dün aldım küçüklüğümden beri hep benim olsun istemiştim ve en sonunda oldu :D

arkadaşlar benim fotograf makinem çok yakın çekmiyor acaba başka lensmi almalıyım

Tarih: 16 Aralık 2008, 15:53 - İp: 85.***.**8.180
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

lensin üzerinde kaç mm yazıyor? standart lensi 58 mm dir.. ortalama bir yakınlık sağlar... geniş açı için 16mm almanız lazım.. tele için de 135 veya 200mm lensler almanız lazımdır...

kolay bulamazsınız, daha çok yurt dışı ebay sitesinde bulunur.. m42 vidalı kategoride aramanız lazımdır..

selamlar..

Tarih: 16 Aralık 2008, 21:19 - İp: 78.***.**4.66