pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
senereren
senereren (üye)
Sinop / Meraklı

Arkadasımda yine analog bir fujıcaya ait teleobjektif var.Zenitime takıp denedim.Fotoğraflar hep bulanık çıktı.Bu objektıfın zenıte uymaması mumkun mu yada uyması?

Tarih: 10 Nisan 2008, 02:08 - İp: 78.***.**8.50
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

zenit modelleri arasıdaki farkı bilen varmı acaba ?

12 xp
11
et
ttl
e

bu modeller arasındaki fark nedir ? bunların objectif tipi nedir . her zenit aynı objektifleri kullanabilirmi?

Tarih: 27 Nisan 2008, 13:14 - İp: 85.***.**6.113
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

modeller arasindaki farklar buyuk degil.orda yazdigin modeller'de ayni objektiv kullanabilirsin. zenit e iclerindeki en eski modeldir.. diafram sadece manuel calisir onda ve isik olceri distandir yani ttl olcum yoktur.. zenit et isik olceri ayni ama diafram otomatik deklansre bastigin an kapaniyor. tabiki manuel modda calisma imkanida var , objektife bagli.. cou zenit et lerin ust ve alt kapagi plastiktendir cunku uretildikleri firma KMZ degil BeLomo .. zenit 11 le zenit et arasinda fark yoktur ama zenit 11 zenit et ten daha dayaniklidir.. zenit ttl zenit 11 in icten isik olcerlisidir ve vizorun icinde kucuk bir ok bulunur.. zenit 12 xp ( сд ) zenit ttl ile aynidir sadece icinde ibre yerine led vardir.. ledle isigi ayarlamak daha zor ( tamamen benim fikrim ) aralarindaki en iyi makina zenit ttl ve zenit 11 .. ( buda tamamen benim fikrim ) saygilar .. sunuda eklemeliyim , objektifler M42 vidali k bayonet zenitlerde var mesela zenit 122-k ve baska bircok otomatik model ..

#turntablis' tarafından 27.04.2008 17:05:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2008, 17:03 - İp: 213.***.**4.203
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

(m42__takumar__screw)-(maunt) hepsi aynı çapta ve standarttaki lensleri ifade etmektedir. zenit,pentax,fujica gibi markalar vidalı objektifli modellerinde maunt-bayonet ismi olarak bunlardan birini kullanmıştır.
uyumlu objektif veya makine ararken anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.

Tarih: 27 Nisan 2008, 21:47 - İp: 78.***.**4.148
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

turntablis ve oguzhanman yardımlarınız için teşekkür ederim ...

bu bigiler benim gibi bi çok meraklının merakını giderecektir.

Tarih: 28 Nisan 2008, 00:04 - İp: 85.***.**0.242
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

onemli degil michelin kardesim .. baska sorun varsa zevkle cevaplarim .. genc olmama ramen yasamimin cogunu zenitlerle geciriyorum

Tarih: 28 Nisan 2008, 00:42 - İp: 213.***.**4.203
sbatur
sbatur (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,

siteye yeni üye oldum, elime bir hafta kadar önce zenit 12xp fotoğraf makinesi geçti ve bir anda içimdeki fotoğrafçının ortaya çıktığını anladım(ya da sadece öyle sandım) , ancak fotoğrafçılıkla ilgili herhangi bir bilgim olmadığı için ilk 36 pozun sadece 3 tanesi, ikinci 36 pozun 18 tanesini yanmadan bastırabildim.
Doğrusunu söylemek gerekirse deklanşöre bastığım zaman beliren ışıkların , yada makine üzerinde yazan rakamların ne anlama geldiğini bilmiyorum ve fotoğrafları tamamen tesadüfen çekiyorum. bunlar hakkında bana yardımcı olursanız , yada bunları anlatan bir sitenin linkini verebilirseniz çok sevinirim.
makineyle çektiğim fotoğraflardan bi tanesini eklemeye çalıştım ama umarım başarılı olabilmişimdir.

Tarih: 22 Mayıs 2008, 08:01 - İp: 78.***.**4.86
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=23463

Tarih: 22 Mayıs 2008, 14:51 - İp: 85.***.**2.21
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

national geographic' in verdiği fotoğraf eğitimi cd lerini tavsiye ederim 4 tane olan - hatırladığım kadarıyla geçen senelerde verildi.-internetten paylaşım sitelerine bir bakın dört dörtlük bir eğitim seti (yeni ve orta düzey için) .

Tarih: 22 Mayıs 2008, 18:10 - İp: 88.***.**2.140
docs
docs (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba bende bu konuya yeni katıldım daha 16 yaşındayım lisede fotoğrafçılık okuyorum film yıkamak için hoca manuel makina aldırmıştı zenit 122 kullanıyorum biraz çözdüm ama bu konudan sonra nerdeyse tamamen çözdüm benim evin içinde çektim fotolar çıkmıyor flaşımda yok sanırım enstanteneden dolayı değilmi?Enstanteneyi düşürmem gerekiyor?Birde sizlere bi abi olarak gördüm için soruyorum ya bu zenit dışarı çıktımda sanki bir digital slr makinalı biri heran benle dalga geçicekmiş gibi geliyo acaba geçerlermi yaa ?saçma bi soru ama
Teşekküler daha sizlerden öğreneceğim çok şeyler var =)

Tarih: 21 Haziran 2008, 01:00 - İp: 85.***.**4.235