pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

mavi izci, benim bu foruma eklediğim tüm fotoğraflar pozmetresiz çekildi, tamamen kendi yeteneğim ile... bir arkadaş daha sormuştu, ona ortalma değerleri vermiştim bu topicte, bir oku istersen, yine de yardımcı olabilirim zenit hakkında herşeyle ilgili...

aramıza hoşgeldin...

eğer pozmetresi çalışmıyor ve yaptırmak istiyorsan, ben kardeşime verdim zeniti ve o da pozmetresiz çekemem abi yaptıracam ben dedi. o da ankarada , irtibata geçebilirsin onunla...o yaptırırsa pozmetreyi , sana haber ederim...

Tarih: 8 Şubat 2008, 02:13 - İp: 88.***.**9.105
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Pozometresiz 20 ye yakın poz çektim herhalde yarısı ya karanlık ya da parlaktır ama olsun ben sonuçlarına katlanabilirim.Benim anlamadığım taktığımız filmin asasını makine anlamıyor değil mi ? Soldaki yer ile mi oynamam lazım mesela 100 yazısı yok orada.

Tarih: 8 Şubat 2008, 10:16 - İp: 85.***.**3.38
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

yok mavi izci, orası önemli bir parametre değil, pozmetre çalışmıyorsa...

100 asa lık film için;
perde hıznı 1/125 yap;

çok güneşli havada f16
normal öğleden sonra güneşi f11
parçalı bulutlu f8
bulutlu 5.6
koyu gölge f4 veya 2.8 (ışığa göre)
1/30 perde ve f2 ile güçlü ışıkta içmekanda da fotoğraf çektim ben , flashsız, ama ampül ışığında değil...

bu değerleri aşağı yukarı referans alabilirsin, ama diyaframla oynayarak , koyu gölgeli ya da ,parlaklığı fazla fotoğraflar da çekebilirsin, artık sana kalmış, bir nevi yemek pişirmek gibi, ben ilk makaramda sadece 5 fire vermiştim bu verilerle

Tarih: 8 Şubat 2008, 13:22 - İp: 88.***.**3.165
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sağol fujisever fotoğrafçı dayının bilgileriyle de örtüşüyor zaten ama bir aşk akandım Zenit aldım zaten analog makinem vardı :D neyse arada bir arkadaşlarıma ödünç veririm sevindiririm garibanları

Tarih: 9 Şubat 2008, 03:49 - İp: 85.***.**3.38
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Merhaba herkese.....Harika bi olay bu nostaljik oldum burayı okurken hemen gittim zenitimi buldum....Babamındı...polonyalılardan almıştı hiç unutmam...İlk makinemdir kendileri....K10d ve S5 in yanında daha bi sağlam durur baba gibi....

Ama ufak bi sorunum var.....Öncelikle makinem zenit 11...Perdesi veya aynası ile ilgili bi sorun var....belki daha başka sorunları da var...Ama Çanakkalede bu işle ilgilenen kimse yok...Lisedeyken çok yaşlı bi adam vardı ona verdim yapacaktı..Ama 1 ay durmasına karşın yapmadı veya yapamadı...Şimdi öncelikle stahl arkadaşım veya yardımcı olabilecek diğer arkadaşlar...makinemi kargo ile göndersem,bildiğiniz bir yere onu onartıp yeniden ilk günkü haline getirtebilir (ücretini bir şekilde size ulaştırarak),sonra tekrar kargo ile hiçbir masrafa girmeden bana geri gönderip eski zenitime hayat verebilirmsiniz?Dilerseniz deneme çekimleri de yapabilir bi süre test edebilirsiniz...Yeter ki tamir olsun....

Birde bana uyumlu ve önerebileceğiniz güzel lens varmıdır...

Saygılar..

Tarih: 9 Şubat 2008, 13:36 - İp: 88.***.**2.26
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ankarada Ali Değer usta var analog makinalardaki tecrübesiyle tanınıyor.Bir şansımızı deneyebiliriz orda,

bir de burkay fotoğraf yetkili servisi var dijital-analog hepsini halleder.

Tarih: 9 Şubat 2008, 14:12 - İp: 85.***.**3.38
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

mavi izci bu iki ustanın da tam adreslerini yazar mısın?

Tarih: 9 Şubat 2008, 17:29 - İp: 88.***.**3.213
swok45
swok45 (üye)
Balıkesir / Amatör

Canbasri Balıkesir merkezde yalçın elektronik var ve ustalığı süper ben kendi zeith 12 xp min perdesini ve pozometresini o na yaptırdım ve şuan çok mükemmel çalışıyor.

Tarih: 9 Şubat 2008, 21:56 - İp: 78.***.**0.11
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

okullar açılıyor, sanırım bir daha foruma uğrayamayacam, son kez bir fotoğraf yükleyeyim, işte zenit aşkı, gelecek nesillere kalacak olan bir fotoğraf aşkı !

#fujisever' tarafından 10.02.2008 02:57:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2008, 02:55 - İp: 78.***.**8.136
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

http://www.burukay.com/ dan bilgileri alabilirsin, Ali Değer ustanın da yerini biliyorum ama tam adres bilmiyorum bir aratsana forumda.Sanırım İzmir Caddesi civarındaki moda çarşısındaydı.Gitsem bilirim ama bana tarif et deme :D

Tarih: 10 Şubat 2008, 10:12 - İp: 85.***.**3.38