pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Benim de Zenit 12XP!im var.Ama şu ana kadar bastırdığım iki makara fimin sonuçlarından pek memnun olduğumu söyleyemem.Tabi bunda benim acemiliğim de var.Sizin çekimleriniz daha başarılı.Bana vereceğiniz tavsiyeler var mı? Bir de fotoğrafların dijitale akterımını filmden mi yoksa baskıdan mı tarayıp yaptınız? Tarama işini siz kendiniz mi yaptınız yoksa fotoğrafçıda mı yaptırdınız?Kendiniz yaptıysanız hangi tarayıcıyı kullandınız?Amma da soru sordum ya. Teşekkürler.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 15:47 - İp: 88.***.**5.89
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım sizinde makinanız yeni hayırlı olsun diyelim öncelikle.
ben çok sevdim bu makinayı, bu koyduklarım dün yaptıgım ilk deneme cekimlerim ki 200 ASA lık fuji kullandım. neden 100 lük almadım bende anlamıs degilim
zaten dikkat ettiyseniz mısır çarsısı içinde cektigim fotograflar cok daha net.

yani tavsiyeden ziyade ben makinanın pozometresine göre cekim yaptım. tabii ışık ortamına göre daha sonra entsantaneyti ve diyaframı kontol etmek sarttıyla.
zaten inanın 3 -5 cekimden sonra ne deger vereceğinizi 3 aşağı 5 yukarı tahmin edebiliyorsunuz.

tarama işinide fotografları bastırdıktan sonra evde kendi scannerımla yaptım. gecen sene aldıgım su 3lü sistem. yazıcı tarayıcı fotokopi olan makinalardan. sanırım şimdi de 150 milyon civarlarında satılıyor. biraz detay kaybı oluyor ama beni idare eder. evde kullandıgım ,,
epson rx425 photoprinter
dediğim gibi aynı zamanda scanner.

#stahl' tarafından 08.08.2007 16:03:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 15:56 - İp: 85.***.**6.118
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Ben makineyi yaklaşık 3,5 ay önce gttigidiyor.com'dan 50 YTL'ye aldım.Makinemi bende çok seviyorum.Ama aldığım baskılar pek hoşuma gitmedi.Özelliklede fotoğrflardaki kumlanma beni deli ediyor.
Canon 4400F tarayıcı aldım geçenlerde.Filmleri tarattım ama tarama sonucu da baskıdan pek farklı değildi.Hem kumlanma hem de çamur gibi.Sanırım değişik filmler ve değişik baskı yerleri deneyeceğim.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 16:28 - İp: 88.***.**5.89
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

fotografdaki kumlanmalar harika duruyor yaaa.
fotografi fotograf gibi gostermisler heleki kumlu birazda catlak olsalar istanbulun tarihi mekanlari ile birlesince albenileri cok daha fazla oluyor..Hayırlı olsun makineniz

Tarih: 8 Ağustos 2007, 18:36 - İp: 85.***.**0.29
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tskler sayın altas. benimde cok hosuma gitti inanın.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 18:57 - İp: 85.***.**0.18
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

İç mekan çekimlerinde flaş kullandınız mı?

Tarih: 8 Ağustos 2007, 23:03 - İp: 81.***.**8.168
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fotoğraflar sahiden çok iyi. yapay değil de gerçek renkler bunlar. eskiden kalma bir tarzları var.
iso 1600 de cillop gibi fotoğraf için milyarlar döküyoruz dijitallere ama iyi mi ediyoruz nilemeyeceğim.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 23:30 - İp: 81.***.**8.105
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

7430 hiçbir cekimde flaş kullanmadım.

buffalo beğeniniz için tşk ederim.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 00:53 - İp: 85.***.**6.125
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gule gule kullan..heralde her fotografcı bır kere eline almıstır bu zenıt makinelerden
gercekten analogun zevki apayrı ama işte tembellik sardı bunyeyı...bende bugun buralardaydım ama su cektiklerin gibi tek fotografım yok..
zenıtımı ozledim..

buarada galerimdeki mesafe baslıklı fotografı zenıt 122 ıle cekiştim gurur duyarım o fotografla resmen

Tarih: 9 Ağustos 2007, 02:28 - İp: 85.***.**9.17
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tşk ederim gaijin haklısın sanırım. her fotografla ilgilenen sanırım mutlaka bir zenit sahibi oluyor.
ama olunmayacak gibi değilmiş inan. ne biliim öylesine sevdimki ben bu makinayı aşkım diye bahsediyorum artık

bu arada mesafe adlı fotografınız baktım cidden cok iyi müthiş bir ters ısık calısması olmus.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 11:33 - İp: 85.***.**5.82