pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

benim dedemden kalma zenit 12xp im var.bende çok severim makinemi.canım sıkıldıkca elime alır kurcalarım ayarların unutmamak için arada bir çekim yaparım.bide bu makinelerin sesine dicek bi lafım yok çok hoş bi sesleri ve görüntüleri var severim 12 xp yi.hayırlı olsun bu arada.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 13:26 - İp: 88.***.**0.144
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bendede zenıt 122 ve zeıss ıkon var
en az 5060 yıllık bunlar
üstelik benim zenıt ımde dedemden miras kaldı cyaxar gibi

Tarih: 10 Ağustos 2007, 15:35 - İp: 88.***.**0.138
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

"Fotoğrafçılık"a dair ender mesajların olduğu bir topik olmuş. Çok hoş..
Son zamanlarda fotoğrafçılık diye bahsedilen kavram değişmeye başladı.. İçi boşalmaya başladı diye nitelendirecem ama bu eskiye bağlılık yada "yobazlık" gibi olabileceği için "değişmeye başladı" tanımı daha uygun.

Eski zamanlarda (analoglu hatta zenit 122 li) günlerde yaptığımız fotoğrafçılık daha farklıydı. Çekeceğiniz fotoğraflara göre film seçiminden tutunda banyosuna kartına kadar tercih ve ayar yapmak fotoğrafçılıktı.
Bugün olduğu gibi abode poşotop yoktu.. eğer kadrajınız içinde istenmeyen bir unsur varsa ya kendi imkanlarınızla kadrajdan çıkarır yada çıkana kadar beklerdiniz. Şimdiki gibi poşotopa atıp kadrajdaki kamyonu yok etme imkanınız yoktu.
Stahl'ın dediği gibi perde sesi, elle kurmak daha ötesi çektiğiniz fotoların neticesini 3-5 gün beklemek fotoğrafçılık kavramı içinde enteresan-güzel heyecanlar barındırıyordu..
şimdiki fotoğrafçılık deklanşöre basmaktan ibaret. üstelik bir fotoğraf için günün belli saatini beklemek falan kalmadı.. binlerce kere çekin dijital ile.. çeşitli yazılımlarla istediğiniz ışık koşullarına getirebilirsiniz.. değişti yani..

Kodak Basçek amatör makina + 2 film + 2 pil = 24 ytl
Giriş düzeyi dijital ortalama = 1200 ytl...

hala teredütlerim var..

Tarih: 11 Ağustos 2007, 10:03 - İp: 85.***.**0.250
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

ve şöyledirki ben fotograf cekmeye digital bir makina ile başladım. işin temelini tamamen okuyarak ve arastırak öğrenmeye calıstım.

mesela diyaframın kısılıp açılmasının fotograf üzerinde ne gibi bir etki yarattıgını ben kompakt makinamla degil okuyarak ve bazı örnekleri görerek öğrendim. çünkü o sınıfta digital bir makina diyafram değişikliğinin yarattıgı etkiyi gözlemleyemiyorsunuz. hatta böyle bir sey oldugunu öğrendikten sonra makinamla en az 200 defa denemişimdir ama neden olmadıgını, bunun sensör boyutunla alakalı oldugunu ve bu makinaların herdaim netalan derinliğini verdiğini yine okuyarak öğrendim

belki fotografcılık adına kötü bir baslangıc.
ama şimdi yeni aşkımla fotografa yeni baslamıs biri gibi hissediyorum kendimi. önceden teoride gördüğüm çalışma esasını şimdi pratikte görüyorum. zaten makinamı elime aldıgım ilk gün sadece çalışma esasını inceledim. film yokken içinde enstantane degişiklerini perde işleyişini diyafram yapraklarının nasıl acılıp kapandıgını vs herseyine baktım.

ben digital fotograf cekerkende rokometin dediği gibi kadraja girmesini istemediğimiz bir unsuru veya ışık miktarını vs asla değiştirmiyordum. fotograf üzerinde yapılan oynamalar bence bana göre degil.yani makinadan cıktıgı gibi seviyordum. sanırım gelenekçiliğim buradan basladı benim.

sonuc olarak digital makinamı bir köşeye bıraktım ve gercek fotografcılıgın, gercek fotograf cekmenin tadını cıkarıyorum su an yeni aşkımla beraber

Tarih: 11 Ağustos 2007, 11:31 - İp: 88.***.**4.128
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bence eski makinalarla çekmenin tadı öyle farklıki
ben banyoları kendim yapmıyorum
ama tab için verdiğimde
çıkan fotoğrafları almaya giderken heycandan kalbim duracak gibi oluyor
abartmıyorum
çünkü içinden ne çıkacağı kesin değil
bazen harika fotoğraflar berbat çıkıyor
bazen herhangi bir kare harika oluyor
bu arada benim zenıt 122 mde bir sorun var
diyaframı koptu önce
yaptırdım ama bir işe yaramadı
renkler bulanık ve eskisi gibi canlı çıkmıyor!
bu konuda yardım gerekli bana!

Tarih: 11 Ağustos 2007, 16:00 - İp: 88.***.**1.237
cherryfe
cherryfe (üye)
İstanbul / Amatör

Selam herkese,

siteye az önce üye oldum.

Nedeni ise babadan kalma zenit 12xp herkeste bi yadigarlık var sanırım. Ve bunun sayesinde fotorğafçılık kursuna başladım. Çok yeniyim daha 1 hafta oldu.

Zenit ile fotoğraflarım nasıl olur diye merak ediyorken "stahl" mesajını gördüm. Ve çok sevindim fotoğraflarıda görünce.

İnşallah bende bir pil alıp artık daha düşünerek çekeceğim fotoğrafları eklerim .

Tarih: 22 Ekim 2007, 00:14 - İp: 88.***.**0.192
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Avatarımdaki fotoğraf Zenith le çekilmişti. Renkler tarayıcım yüzünden morarmış,orjinali çok daha güzel. Şimdi milyarlık dslr var, çeşit çeşit lensim var ama şöyle bir fotoğrafım daha yok. O zaman film, banyo parasını zor bulurduk ama yakışıklıymışız yahu. Dijital kaydırdı tipimizi.

Tarih: 22 Ekim 2007, 01:06 - İp: 88.***.**7.79
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

sthal ilk 2 fotografın dışındakiler harika.özellikle boncuklu olandaki renkler ve kuş fotografındaki alan derinliği cok güzel.netleme işini iyi kıvırmışssın .bende zenit-e kullanıyorum valla kıskandım .

bu arada hangi fuji filmi kullandın(velvia,provia,sensia...?) boncuk ve vapurun renklerini cok beğendim çünki.ayrıca helios 58 mm f2 olan ojektifi mi kullanıyorsun.

Tarih: 22 Ekim 2007, 02:06 - İp: 85.***.**1.236
mustafaonur
mustafaonur (Objektif)
Ankara / Firma

Bende 10 yaşımda Babamın balayına giderken aldığı 1976 model ZENİT makine ile tanışmıştım.Fotoğraf zevkini o makine aşılamıştı.onun üzerine iki ZENİT makinem Daha oldu 1985 model(pozometresi pilli) ve 1974 model.
Onun verdiği tadı hiç bir makinede bulamıyorum.
Benim 135 mm teleobjektifimde var çok güzel portreler çıkartır.
Ama arasıra yine zeniti kullanırım fakat masraflı oluyor.
Dijital çekersem kart başına sadece 0.175 ykr
Zenit makinemde çekersem kart başına 0.175 ykr+0.223 ykr=0.398ykr
toplamda 36 ad. dijital 6.300 ykr iken zenitte 14.300 ykr ye tekabül ediyor.
film 5.00 ytl
banyo 3.00 ytl hesaplarsak
ama zevk meselesi.
yinede ara ara kullanırım.

Tarih: 22 Ekim 2007, 03:15 - İp: 85.***.**6.65
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

cherryfe
öncelikle aramıza hoşgeldin. umarım kısa zamanda yeni fotograflarını görürüz

ulyses
sabah sabah cok güldürdün beni digital kaydırdı tipimizi lafı bitirdi beni

winnerboy
begenin için tşk ederim. fuji 200 ASAlık film kullanmıştım. bide o kumlu cıkan fotograflarda benim acemiliğimden kaynaklandı. makinamı ilk aldıgım gün cekmiştim onları pozometre ayarını film ASA sına göre ayarlamamışım ilk başta ondan öyle oldu sonradan farkettimde işi düzelttim zaten sonuc ortada bu arada evet 58 mm f2 olan objektif var üzerinde.

mustafaonu
eger elinde varsa zenitinle cekilmiş fotografların burada paylasırsan cok sevinirim.
bu arada eminönde 36 lık film baskı dahil 7.5 ytl ye yapan biryer vardı. benim elimde bitmek üzere olan bi film var bitsin oraya vericem

Tarih: 22 Ekim 2007, 10:25 - İp: 85.***.**2.94