pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

selam herkese.bende de bi dededen kalma bi 12xp var ama geçen film alıp kullanaym dedim bi baktımki makinenin perdesi oturduğu raydan çıkmış.bunu sit.da nerde yaptırırım bi de duyduuma göre biraz maliyetli oluomuş yapımı ne dersiniz?

Tarih: 25 Ekim 2007, 11:47 - İp: 81.***.**8.13
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

cyaxar hani tamiratı konusunda su kadar tutar diye birsey diyemem. ben makinamı netten satıs yapan birinden almıstım. daha sonra hayyama gidip pil yuvasını temizletip pil taktırmıstım. hayyamda en üst kat köşedeki dükkandı.
orada satılan bi 12xp vardı mesela adam 1 senede dükkan garantisi verip 70 ytl ye satıyordu. ama yinede tavsiyem sen hayyama bi ugra belki küçük bir müdahele ile çalışır duruma gelebilir. gerekli kontrollerinide yaptırırsın.

Tarih: 25 Ekim 2007, 13:27 - İp: 85.***.**0.185
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

offf...
benim kinin de aynası tutukluk yapıyormuş, 36 lık makara boşa gitti...
geçici bir çözüm bulduk, 100 asa lık film taktım, tekrar başlıyorum çekimlere, sanırım salı günü paylaşırım artık...

önce pozmetre, şimdi ayna...
çok bahtsızım ya...

Tarih: 25 Ekim 2007, 19:23 - İp: 88.***.**2.129
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

f2 , 1/125 , 100 asa fujicolor...

Tarih: 31 Ekim 2007, 23:41 - İp: 88.***.**1.104
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

f5.6 , 1/125 , 100 asa fujicolor

Tarih: 31 Ekim 2007, 23:45 - İp: 88.***.**1.104
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

f8 , 1/125 , 100 asa fujicolor

3 foto da pozmetresiz çekildi, yavaş yavaş tecrübe ediyorum zeniti, tek sorunum şimdilik kaliteli tarama, bilgisayara attıktan sonra kontrast ve keskinlik vermek zorunda kaldım, çünkü netsiz ve grenli çıktı tarama yüzünden...karta baskıları ise mükemmel...

Tarih: 31 Ekim 2007, 23:49 - İp: 88.***.**1.104
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim emektar zenıt 122 de bu
onunla fotoğrafçılıktan zevk almaya başladım, tabi digital fujim biraz kıskandı

Tarih: 1 Kasım 2007, 00:00 - İp: 88.***.**1.104
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben de Gümüş Periyi(Canon S2) kıskandırtmak istiyorum bir Minolta ile.Vazgeçebilirdim ama vazgeçmemeye karar verdim.Analog dünyasına da el atıcam.

Tarih: 1 Kasım 2007, 01:45 - İp: 144.***.**0.195
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

fujisever
sanırım sende dogal bi pozometre var
fotografları çok iyi pozlamışsın tbrkler valla

Tarih: 1 Kasım 2007, 11:25 - İp: 85.***.**3.31
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

inanın baskıları daha hoş, ama filmden taratınca çok fazla gren oluştu, cam gibi taratamam biliyorum ama yine de bu kadar veri kaybı canımı sıktı, daha iyi bir tarama yaptırdığımda daha iyi fotolarla dönerim...

digital makinemi de pozmetresiz kullanmaya karar verdim bu arada

ha bir de zenite yani "kuma" ya bir 200 mm lik tele alacam, inşallah fuji beni terk etmez

Tarih: 2 Kasım 2007, 00:33 - İp: 88.***.**8.144