pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ben de yılbaşında istanbuladayım, 80lerden kalma eski tip yashica fx 3 üm ile çekim yapıcam:o)

Kontrastı arttırılmış ve gereğinden çok doygun renklerden soğumaya başladım nedense.

Bilgisayar başında vakit harcamadan sadece çekmek istiyorum:o)

Tarih: 28 Aralık 2008, 19:08 - İp: 78.***.**3.105
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

12XP ile ET nin arasında ne gibi farklar var arkadaşlar.bunu yazabilirmisiniz.

Tarih: 1 Haziran 2009, 17:53 - İp: 88.***.**3.184
serur
serur (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
bende foruma yeni üye oldum ve senin gibi bir adet Zenit 12 XP ve bir adet Praktica MTL 5 B makinem var. ne yazık ki fotoğrafçılık konusunda pek birşey bilmiyorum. çekimlerin çok güzel olmuş. çekim yaparken kullandığın değerleri yazarmısın ?

Edit: Başlığı tamamen okudum. artık bundan sonrakileri beklicem. Zenitle 100 asalık bir film alıp çekime başlıyorum pazometreyi nasıl kullanacağımı bile bilmiyorum. değerler hakkındada en ufak bir fikrim yok ama fujiseverin verdiği değerleri kullanarak birşeyler deneyeceğim.

Bir sorum var tripod alıp mı kullanayım yoksa ellemi çekeyim neyi tavsiye edersiniz ? ayrıca makinemin içindeki aynayı değiştirmem gerek hafif çizikler var ne kadara mal olur hayyamda ortalama ?

ayrıca ; resimi çekerken arka tarafı buğulandırıp ön taraftaki nesneyi netleştirmeyi nasıl yapıyoruz yardımcı olurmusunuz ?

ilk mesaj için çok soru oldu ama kusra bakmayın

#serur' tarafından 06.06.2009 10:25:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2009, 11:04 - İp: 212.***.**1.176
hoppuri
hoppuri (üye)
Rize / Amatör

arkdslar zenit 12xp kullanıyorm objektif almayı düşünüyorm 200mm yardımcı olurmusunz hangi marka vs. cevaplarınızı bekliyorum

Tarih: 17 Temmuz 2009, 01:24 - İp: 78.***.**5.150
crazyisko
crazyisko (üye)
Balıkesir / Amatör

hoppuri gittigidiyor da zenit yaz ara var bi tane 200 mm objektif. ben de sey sorcaktım, benım de zenit e diye makınam var ama ben 200 mm objektif alım dıorm, ama yenı basladım, sızce alsam mı? yanı daha dıger objektıfı cozmeden? bı de 12vp ye olan 200 mm benım e ye de olur mu? ya da dıger makınaların objektıflerı zenıtlere ya da zenıtlerın farklı modellerınınkı bırbırlerıne oluo mu? bı de asa ıle ılgılı bı sorum var, 100 asalıkla 200 asalık fılm arasında nası bı fark var? yanı elının tıtremesı ıle ılgılı bısıler ya da netlık fln mı? sımdıden sag olun arkadaslar

Tarih: 19 Temmuz 2009, 12:49 - İp: 88.***.**7.206
analogaski
analogaski (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bir Zenit 12xp aldım. İlk fotoğraf makinem fotoğraf çekmeye bununla başlıyorum. İlk baskılarımı da aldım 30 pozdan 15i istediğim gibi. Fakat sanırım benim pozomtrem de sorun var. Yeşil ya da kırmızı ışık göremiyorum vizörden. Bu fotoğraflarımın kalitesini etkiler mi? Yani pozometre ne işse yarar olmasa da olur diyebilir miyiz? Ya da benim pozometem var da ben mi göremiyorum dersiniz. Lütfen yardım edin.

Tarih: 9 Nisan 2011, 19:42 - İp: 46.***.**0.97
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Pozometrenin çalışması için makinenin pilini değiştirmeniz gerekebilir.Pil yoksa ya da bitmişse pil takmalısınız yoksa poz durumunu gösteren vizör içindeki lambalar çalışmaz.(Pil kapağı hemen vizörün solundadır.Tornavida ya da bozuk paranın kenarı ile açın.İçinden çıkan pilleri yenisi ile değiştirin.)

Tarih: 12 Nisan 2011, 02:00 - İp: 95.***.**6.201
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Ben de geçen hafta bir Zenit-E aldım. Aldığım gün eve giderken bir de film aldım, 100lük, fuji. İlk filmimden bi kaç kare paylaşmak istiyorum.

Bazısında böyle mavi çizgiler var.

Hala öğrenme aşamasındayım, iyice kavramaya çalışıyorum. Bu filmde çıkmayan bir sürü poz oldu.

Şimdi kullandığım filmde öncekinde çıkmayan karelerin birkaçını farklı ayarlarda tekrar kareledim. İnşallah bu sefer çıkar.

#zeze-0' tarafından 11.10.2011 12:43:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ekim 2011, 10:21 - İp: 212.***.**6.206
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yillar once foruma uye olma sebebim oldu bu konu, ilk buraya yazmistim.. Hey gidi gunler hey.. Neler degisti, zenitin vizyonu hep ayni

Tarih: 17 Ekim 2012, 14:02 - İp: 217.***.**3.225