pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Başınızı çok ağrıttım Zenitseverler ama başıma kötü birşey geldi...

Makinam filmi parçalamış,filmi sardığımı zannetmiştim ama açtığımda çok moral bozucu bir manzara ile karşılaştım.Zaten ışıkta açtığım için film de heba oldu

Makinanın geri sarma işlemi sırasında böyle bir şey yapması mümkün mü,yoksa ben bir yerde yanlış mı yaptım?

İdeal şekilde film nasıl takılır ve nasıl geri sarılır ki ?

Tarih: 13 Şubat 2008, 23:16 - İp: 144.***.**0.132
swok45
swok45 (üye)
Balıkesir / Amatör

Zenit 12xpnin deklanşörün alt kısmında yuvarlak deklanşörün basınca içine geçtiği bir yuva var o metal yuvayı aşağı doğru bastırıp filmi rahatlıkla sarabilirsin,eğer basılı tutupta sardıysan ve film parçalandıysa ozaman makinanın mekanir bir sorunu olabilir.

Tarih: 14 Şubat 2008, 12:48 - İp: 85.***.**1.163
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir tane filmi heba edip 36 lık pozu bitirip çekmeyi planlıyorum işin doğrusunu tam öğrenince bir arkadaşıma ödünç vermeyi düşünüyorum

Tarih: 14 Şubat 2008, 13:33 - İp: 85.***.**3.207
kobratayan
kobratayan (üye)
İzmir / Meraklı

benim makinem zenit-e aslında ne işe yarıyor bilmiyorum ama güzel bir makineye benziyor banada yadigar gibi birşey eniştemin dedesinden çok eski 30 yıllık fln ama çok güzel flash ı yok ama ışığı idare eder çok seviyorum 1 haftalık çok seviyorum

Tarih: 29 Mart 2008, 22:55 - İp: 88.***.**8.58
ahmet46
ahmet46 (üye)
İstanbul / Amatör

ZENİT BİR NUMARA BAYILIYORUM BU MAKİNAYA DİGİTAL MAKİNA PARASI DENKLEŞTİRMİŞTİM ZENİTLE ÇEKTİĞİM BİR KARE BENİ VAZGEÇİRDİ, ŞİMDİ HALA ONU KEŞFETMEYE ÇELIŞIYORUM YİNE DİJİTAL ALICAM AMA ÖNCE ZENİTİN HAKKINI VERMEK LAZIM KULLANAN BİR DAHA BIRAKAMIYOR .SİZİN KARELERDE ÇOK HOŞ ÇIKMIŞ TEBRİKLER I LOVE YOU ZENIT O BİR YILDIZ

Tarih: 30 Mart 2008, 23:52 - İp: 88.***.**8.80
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasalr zenıtının pozometresi calısmayan ve tamır ettirmeyıde dusunmeyen birisi, pil kapagını bana yollayabilirmi acaba???
benimkinin pozometre calısır vaziyette ama pil kapagı yok...
oyuzden kullanamıyorum...

Tarih: 31 Mart 2008, 17:56 - İp: 88.***.**3.69
runasin
runasin (üye)
Sakarya / Amatör

MERHABA BEN BİR 12XP ZENİT KULANICISIIYIIM YENİ BAŞLADIM AYARLARI HAKKINDA AYRINTLI BİLGİ VERRİRSENİZ ÇOK SEVİNİİRİM TEŞEKÜRLER

Tarih: 1 Nisan 2008, 11:55 - İp: 88.***.**0.56
rethax
rethax (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar konu sahiden güzel bilgilerle dolu
bende de Zenit Et ve Tokina 75-260mm 1:4.5 lens var henüz makaranın yarısına bile gelemedim zeniti tanımaya çalışıyorum şu an.Ne makinanın ne de lensin ayarlarından anlıyorum artık deneme yanılma yoluyla bulucaz. merak ettiğim ise Tokina 75-260mm 1:4.5 lensi ne gibi çekimlerde kullanabileceğim ve nasıl bir lens olduğu.

#rethax' tarafından 08.04.2008 16:01:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Nisan 2008, 15:57 - İp: 88.***.**5.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bugun yenı bir makara film aldım..
diger makinem babamda ıstanbulda, zaman gecsin diye zenıte dondum..
uzatma tupu almıstım birtane denemek istedim.. perdenın trıpodluyken bile makineyı titrettigini unutmusum
bide bunu sabıtlemeye calıs işin yoksa

Tarih: 9 Nisan 2008, 23:30 - İp: 78.***.**9.212
senereren
senereren (üye)
Sinop / Meraklı

Zenit 122'im var ve yeni yeni fotoğrafçılıkla tanışıyorum.Diyafram,enstantane ayarları konusundaki incelikleri benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Tarih: 10 Nisan 2008, 02:04 - İp: 78.***.**8.50