pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Aşkım (zenit 12xp)

Fotografla haşır neşir olmaya basladıgım bu son 1 senedir 2 adet makinam oldu. ikiside digital.
hali hazırda fuji s9600 kullanıcısıyım.
Gecen gün bir arkadasıma istegi üzerine eski bir rus malo malı olan lomo marka makina alıp ona gönderdim.
o esnada zeniti gördüm. inanılmaz cekici geldi. ilk aşk diye tabir edilenden sanırım

ertesi gün nette arastırmaya baslayıp hemen bir tane buldum zenit12xp. dün kavustum makinama.
ve dün ilk işim hayyama ugrayıp oradan deneme cekimleri yapmak oldu.

sanırım digital slrlike makina kullandıgımızdandır, meger optik vizörden dünyaya bakıp, o perdenin sesini ve tıkırtısını duymak ne müthiş birseymiş.
deklanşöre basıpta sonradan filmli elle kurmak ise dahada büyük keyif verici bir olay.
ve digitalde yaptıgımız gelişi güzel deklanşöre basmadan itina ile fotograf cekmek, dahada özen göstermek sanırım bana daha çekici geldi.

makinanın kendine has o eski havası, deri kılıfı vs
çok hoş. galiba bundan sonra digitali tamamen bir kenara bırakıp sadece zenitimle fotograf cekecegim.

ve dün cıktıgım kısa deneme turunda aldıgım bir kac kare. hemen bastırdım sonucları görmek için. evdeki scanner ile yükledim pcye. sonuclar gayet güzel.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:32:29 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 08.08.2007 13:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 09:40 - İp: 88.***.**1.254
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 19 Temmuz 2008, 18:08 - İp: 78.***.**4.25
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 19 Temmuz 2008, 18:38 - İp: 78.***.**4.25
megamefta
megamefta (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraflar çok güzel. bu fotoları nerde tarattınız gayet kaliteli gözüküyor..

Tarih: 20 Temmuz 2008, 14:29 - İp: 195.***.**6.122
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

iskenderunda, sıradan bir fotoğrafçıda.. ama fotoğrafçı arkadaşım, belki özel ilgilenmiştir banyosu ile...

Tarih: 21 Temmuz 2008, 15:48 - İp: 88.***.**9.1
megamefta
megamefta (üye)
İstanbul / Amatör

ben de tek tek eklemek istemedim (üşendim açıkçası ) bir galeri açtım hoşuma giden fotoğrafları koydum zenitimle çektiğim

http://picasaweb.google.com/okayster/Zenit

Tarih: 22 Temmuz 2008, 15:43 - İp: 195.***.**6.122
megamefta
megamefta (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada kafama bir şey takıldı benim makinanın pozometresi pili takar takmaz ışıklarını yakmaya başlıyor haliyle pil ömrü de az oluyor böyle olunca. pil dayanmıyor makinaya tanesine 5 ytl verdiğim sony lr54 pil 3-4 gün 18 kuruş verdiğim çin malı pil 1-2 gün götürüyor. zenitin kullanma kılavuzuna baktım piller senede bir değiştirilmelidir diyor.

sizde durum nasıl?

Tarih: 24 Temmuz 2008, 00:55 - İp: 195.***.**6.122
feturka
feturka (üye)
Mardin / Amatör

bende yeni başlamak isteyenlerdenim . nette bir tane zenit 122 buldum . 60 ytl diyor.fiyatı nasıl sizce.ama şuan çok kararsızım. çünkü bu makine hakkında hiç bilgi,m yok.

Tarih: 25 Temmuz 2008, 06:40 - İp: 88.***.**9.84
404
404 (üye)
İstanbul / Amatör

kimi neyin mutlu ettiğini karar kıldığında kişi o makina ile devam etmelidir , hemen hemen her markada hâla analog makilarının üretimi devam ediyor ve digital ile aralarındaki fark hatrı sayılacak kadar.
Ben hem prof. hemde amatör olarak çekimlere katıldığım için film/baskı/scan işleriyle uğraşamıyacak kadar yoğun ve taakatsizim bu sebeple digital benim için kaçınılmaz oluyor.

bu sebeple bu arada konusu acılmışken 1 hafta önceden güzel bir hatıra sergiledim aşağıda ;

önce av göze kestirilir

yakalandığını anlayan av endişelidir

ver lan elindekini .
etraftakıler elimdekini görünce ellerini havaya kaldırıveriyor bu arada. (gerçekten korkanlarda oldu)

işin açıkcası bu kişi munichin 850.yıl kutlamaları için değil bundan daha önce de fotoğraf çekmek için para biriktrip pek yakın sayılmayan bir köyden gelmiş. fotoğraf düşkünü tatlı pepelek bir konuşması var tonton yanakları babacak göbeği , onu cüssesini kabul etmeyen beyazlamış klasik gömleği ve üst kısmında can çekişen sigaralarıyla sevdim, arkada çantasını açmışlar garibimin zaten bende dialoğa öyle girdim akıllı bıdık sadece tren saatlerını koyuyormuş oraya pekte konuşmaya yatkın o benim makınayı ben onunkını denedım birde 2.el eski modellerın satıldığı biryerin adresını verdım çok sevindi umarım birgün tekrar görüşürüz ama bu kadar ağır yük taşıma tamammı

Tarih: 25 Temmuz 2008, 12:31 - İp: 85.***.**0.188
erkanbayir
erkanbayir (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

şu işe bakın rusların dandik makinesi sizleri bir yıldır yazışmalarla oyalıyor millet aya siz yaya 40 yıllık zenit in her tarafı makine olsa ne olur

Tarih: 25 Temmuz 2008, 16:17 - İp: 88.***.**6.118
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

erkanbayır , hadi güzelim başka kapıya, buradan sana polemik çıkmaz..

arkadaşlar lütfen cevap vermeyin...

Tarih: 28 Temmuz 2008, 11:42 - İp: 78.***.**9.23