veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Sony A 580 İzlenimleri

Ağustos ayının sonuna doğru tanıtımı yapılan makinayı sanırım Türkiye de ilk alan kişi ben oldum. Geçtiğimiz ay yurtdışında yeni satışa çıkmasına rağmen Türkiye de sadece bir adet gelen ve Media Markt Bursa mağazasının açılışına özel gönderilen makinanın sahibi oldum. Şu an Tr de çok yeni olduğu için makina ile ilgili bir bilgi bulmak mümkün değil. Merak eden arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim. Zira makinam 20 günlük olmasına rağmen 3000 shuteri devirmiş bulunmaktayım.

Tarih: 21 Kasım 2010, 17:58 - İp: 95.***.**2.213
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" acaba içerden gizli iso yükseltmesi mi yapıyor "

Aynen öyle Panctom , 1/3-1/2 stop arası çaktırmadan ISO boost yapılıyor imiş.

Yalnız artık bunlara alışmak lazım ; aynı şekilde gizli ISO yükseltilmesinin f1.4 lensler makinaya takıldığında ( Canon/Nikon , hepsi ) tarafından da yapıldığı ortaya çıktı - 1/2 stop civarı .

Tarih: 4 Aralık 2010, 01:21 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Veysel arkadasim hem sen haklisin hem biz hakliyiz.Eger konuna hakim olmak istiyorsan sen postlarini yapmayi burakma.Bizde katki saglar muhabbeti surdururuz fotograflarin ile ilgili olarak.Zaten cok uzayip giden sayfalar ulasimi agirlastiriyor ve ne kadar saglikli olur insanlari aydinlatma acisindan bilemiyorum.Sen bence konu ac A580 test cekimleri falan diye daha iyi olur.A580 aldim ,ilk bende var,isteyene yardim ederim biraz havada kalmis ve herkes biryerden vurabilir bu laflari

Tarih: 4 Aralık 2010, 07:05 - İp: 221.***.**6.23
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

[/IMG]

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Artık Sony mi diğerleri mi mevzuunu bırakıp konumuza dönelim. Fotoğrafları sigma 55-200 ile çektim. Kit lens 18-55 i denemeden sattım. Şimdi sony dt 16-105 sal siparişi verdim. Haftaiçi elime geçince denemelere devam edeceğim. Sorularınız varsa, denememi istediğiniz detaylar varsa yerine getirmeye çalışırım.

#veysel_kaya' tarafından 04.12.2010 08:41:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 08:32 - İp: 78.***.**3.105
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Resimlerin beyaz dengesi kirmizi tona daha cok kacmis gibi geliyor bana nedense.Gercekten camur atmak icin degil allah var hos resimler ama bu konuda gozlerim oyle soyluyor.Ortamdaki isikmi bu sekildeydi aksamustu gunesi gibi falan bilemiyorum tabiki.

#ozansan' tarafından 04.12.2010 10:03:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 09:54 - İp: 221.***.**6.23
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

16-105 çok iyi bir lens, aralığı da çok güzel. Çok incelemiştim bir ara... En güzel yanıda hep Ters Işıkta çok iyi performans vermesi deniyor birçok yerde.

Ozansan renkler konusu sanırım makine üstündeki kriterlerden kaynaklanıyor birazda. Vivid seçildiğinde veya başka mod seçildiğinde bu renkler daha kontraslı ve daha canlı gözüküyor.

Mesela ben böyle bol ağaç yaprak varsa bazen Günbatımı (ben öyle adlandırıyorum) modunu kullanıyorum. Birde tabi kişisel tercih oluyor. Ben yüksek kontrası seviyorum mesela.

Veysel panaroma modunu ve Alacakaranlık modunu bir test et. Özellikle alacakaranlık az ışıkta ve flash kullanılmayacak yerlerde ciddi hayat kurtarıyor. İşin ilginç yanı bunu tripodsuz yapmak.

Tarih: 4 Aralık 2010, 11:07 - İp: 81.***.**9.145
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet bazı fotoğraflarda kırmızıya yakın tonlar var.
bazıları ise gayet dengeli ve güzel..

kırmızıya yakın tonlarda, ışık şartları etkin olmuştur fikrimce..
bazı durumlarda kullanıcı müdahelesi gerekiyor.
WB ayarına ufak bir müdahele iyi olur bu durumlarda..

mesela celvini düşürmek, 5500 değerinin altına inmek..

Ve bir faktör daha..
Lens te bu kırmızıya yakın tonları veriyor olabilir.
Bende sigma 70-300 apo vardı bir ara..
dikkatimi çeken yanı, renkler hep sıcak çıkıyordu bu lens ile..

sonra sattım, sony 75-300 aldım ve sorun düzeldi.
bir daha kırmızımsı tonlar görmedim hiç..

Ve mesela MİNOLTA 50mm LENSİM..
Bu lenste beyaz dengesinin şaştığını pek hatırlamıyorum.

Lens faktörü kesinlikle önemli..
16-105 gelince daha farklı olacak diye düşünüyorum.

Paperman hocam, f:1.4 lensler bir kandırmaca oluyor yani bu durumda
aklıma kötü şeyler geliyor.
bu lenslerde iso bost yapmasının mantığı nedir ki???

#panctom' tarafından 05.12.2010 01:42:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 13:51 - İp: 94.***.**2.108
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Fotoğraflarda ki pastel tonlar w-b ayarları ve dendiği gibi lens ile alakalı. Bu tonları sevdiğim için kullanıyorum. Sigma 55-200 her zaman biraz bu tonlara kaçıyor. Altta panorama denemelerim var. Bu modu çok sevdim. Ummadık anlarda hayat kurtarıyor.

Tarih: 4 Aralık 2010, 14:42 - İp: 78.***.**6.113
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Veysel arkadaşım fotoğraflar çok güzel özellikle gölet sonbahar teması olan fotoğraf...

Bu fotoğrafları eklerken lens ve enstantene ile diyafram değerlerini de ekler misin?

Bizim için de bir tecrübe olur.

#delirendeli' tarafından 04.12.2010 14:59:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 14:58 - İp: 217.***.**9.210
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

win7 kullanıyorsanız fotoğrafları bilgisayara indirdikten sonra sağ tuşla tıklayıp özellikler'de ayrıntılar sekmesinde exif bilgilerine ulaşabilirsiniz. fotoğraflarda merak ettiğiniz bilgiler mevcut.

Tarih: 4 Aralık 2010, 15:07 - İp: 217.***.**7.32
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Bunu bilmiyordum teşekkürler yözkan

Tarih: 4 Aralık 2010, 15:10 - İp: 217.***.**9.210