veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Sony A 580 İzlenimleri

Ağustos ayının sonuna doğru tanıtımı yapılan makinayı sanırım Türkiye de ilk alan kişi ben oldum. Geçtiğimiz ay yurtdışında yeni satışa çıkmasına rağmen Türkiye de sadece bir adet gelen ve Media Markt Bursa mağazasının açılışına özel gönderilen makinanın sahibi oldum. Şu an Tr de çok yeni olduğu için makina ile ilgili bir bilgi bulmak mümkün değil. Merak eden arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim. Zira makinam 20 günlük olmasına rağmen 3000 shuteri devirmiş bulunmaktayım.

Tarih: 21 Kasım 2010, 17:58 - İp: 95.***.**2.213
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Hayırlı olsun
Ben de a580'i bekliyorum.Fiyatı nasıl Iso performansı iyi mi, çok noise yapmıyor sanırım.Bir de makine ele oturuyor mu ?

Tarih: 21 Kasım 2010, 18:46 - İp: 85.***.**8.166
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Dediğim gibi ben makinamı açılışa özel kampanyadan yarı fiyatına aldığım için vereceğim fiyat sizi yanıltabilir. Ama 2000 liranın altına düşmeyeceğini düşünüyorum. Tabii garantisiz fiyatı bu.

Makinanın iso performansı fazlasıyla yeterli bence. 12500 e kadar olan iso 3000 e kadar temiz, 6000 e kadar da temizlenebilir fotoğraflar sunuyor. Canon 50 D Nikon D 300 ile aynı sensöre sahip olmasına rağmen iso da bunlardan çok daha başarılı.

Sonynin en büyük sorunu bence ele oturmayan fotoğraf makinası üretmesi. Alt sınıflara nazaran ele oturan bir body e sahip olmasına rağmen elleriniz büyük ise pek memnun kalamayabilirsiniz. Sağlam lenslerle heybetli bir görüntüye sahip oluyor.

Tarih: 21 Kasım 2010, 19:29 - İp: 95.***.**2.213
solaktrk
solaktrk (üye)
İstanbul / Meraklı

Bildiğim kadarı ile canon 50d ve d300 deki sensörlerle aynı değil. Sony next serisi ile beraber backlight özelliği kullanıyor bu da ISO performansını artırıyor.

Tarih: 25 Kasım 2010, 19:08 - İp: 78.***.**1.32
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Haklısınız. Ben sensörleri aynı derken sensör boyutları demek istemiştim aslında. O makinaların üzerinde ki sensörler 4 sene öncesinin sensörleri. Bu ise çok yeni

Tarih: 26 Kasım 2010, 01:07 - İp: 95.***.**7.229
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

hayırlı uğurlu olsun.
güle güle kullanın

ben de a580 alacağım, bekliyorum.

örnek fotoğraflar buraya eklerseniz çok güzel olacak bizler için

Otomatik beyaz dengesi nasıl sonuçlar veriyor, bunu çok merak ediyorum.
dışarda veya mekan içinde?

Tarih: 26 Kasım 2010, 01:30 - İp: 94.***.**8.177
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Örnek fotoğrafları siteye yüklemek istedim fakat sadece bir fotoğraf yüklenebiliyormuş siteye. O da onay bekliyor. Umarım fikir verebilmesi açısından yararlı olur. Fotoğraflarda küçültme hariç herhangi bir müdahale yoktur.

#veysel_kaya' tarafından 26.11.2010 11:08:50 tarihinde düzenlendi.

Otomatik beyaz dengesi nasıl sonuçlar veriyor, bunu çok merak ediyorum. dışarda veya mekan içinde?
Gündüz çekimlerimde tamamen manuel kullandığım için pek dikkat etmedim. Ama günbatımında gayet başarılı sonuçlar veriyor.

#veysel_kaya' tarafından 26.11.2010 11:11:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2010, 10:56 - İp: 85.***.**9.201
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Benim kastettiğim farklıydı.
Yani manuel çekim yapsanız dahi, beyaz ayarını otomatik seçebiliyorsunuz.
Muhtemelen sizin beyaz ayarı AUTO WB olarak seçili..
Yani otomatik beyaz ayarı..

ve sonuçlar iyi görünüyor.

galeriye ekledikleriniz zaten çok fikir vermez.
buraya eklemeniz daha uygun herkes için..

teşekkürler

Tarih: 26 Kasım 2010, 23:48 - İp: 94.***.**6.218
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Nereye gitsem Sony neden aldın canon ya da nikon almalıydın falan gibi konuşmalara tanık oluyorum. Sanırım Sony nin haketmediği bir ön yargı var üzerinde. Ama şunu demeliyim Bir Sony a 500 kullanıcısı olarak hiç pişman değilim sony aldığıma. Elimden düşürmüyorum makinamı ve keyfle yeni denemeler yapıyorum. Acemiyim ama iso performansını ben beğendim. 6400 de çok ufak kumlanmalar oluyor ve üstesinden gelinir. Kit lens te çok hoşuma gitti. Sonuç benim gibi bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli. Artık uzamnalaştıkça yenilenslere ihtiyaç duyabilirm.
Altını çizerek söylüyorum: Canikon culara kanmayın , aynı özelliklere %30 daha fazla ödemeyin.

Tarih: 27 Kasım 2010, 19:36 - İp: 81.***.**2.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Nereye gitsem Sony neden aldın canon ya da nikon almalıydın falan gibi konuşmalara tanık oluyorum

kolayı var cektigin fotografları gosterip susturacaksın.
canon olsa ne farkı olurdu bu fotografı diyeceksin, beyind evreleri yanar konusmazlar fazla.

Tarih: 27 Kasım 2010, 21:25 - İp: 92.***.**0.234
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sadece makina almak gibi bir durum olsa idi aferin Canon yada Nikonculara kanmayin lafinda haklisin derdim.Ancak olay bir makina almaklada bitmiyor.Bunun 2.el pazari olsun,yayginligi,lenslerin cesitliligi ve kalitesi,makinalarin ergonomisi ve menu zenginlikleri,aydinlatma sistemleri ve diger pek cok ozelliktir insanlari Canoncu ve Nikoncu yapan .Sony cok secici olmayan kullanicilari hedef almis,fiyat avantaji ile giris seviyesi pazarina hitap eden bir taktik izliyor bana gore.Dikkat ederseniz zaten Sony profesyonel seviyede boy olcusemez bu bahsettiginiz markalarla.Sony cok fazla ince konularda kafa patlatmayan kullanicilar icin fiyat performans acisindan gayet iyi makinalar uretiyor bu dogrudur.Biz Nikoncu ve Canoncular agizlarina bu lafi dolayip marka havasi atanlar degil,bu isin icine girmis ve bazi avantajlari tecrube etmis kisileriz diyebilirim.Hem ben Sonyde tavsiye etmisimdir bu forumda,pentax da ayrica ama hepsinin bir yeri ve kullanicinin isteklerine gore anlami vardir o tavsiyelerin...

Tarih: 27 Kasım 2010, 21:52 - İp: 221.***.**6.23