veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Sony A 580 İzlenimleri

Ağustos ayının sonuna doğru tanıtımı yapılan makinayı sanırım Türkiye de ilk alan kişi ben oldum. Geçtiğimiz ay yurtdışında yeni satışa çıkmasına rağmen Türkiye de sadece bir adet gelen ve Media Markt Bursa mağazasının açılışına özel gönderilen makinanın sahibi oldum. Şu an Tr de çok yeni olduğu için makina ile ilgili bir bilgi bulmak mümkün değil. Merak eden arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim. Zira makinam 20 günlük olmasına rağmen 3000 shuteri devirmiş bulunmaktayım.

Tarih: 21 Kasım 2010, 17:58 - İp: 95.***.**2.213
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Nasıl anladın sensörün tozlu olduğunu Senin monitör tozlu olmasın sakın. Şaka bir yana valla ben farkedemedim...

Tarih: 1 Aralık 2010, 19:02 - İp: 78.***.**9.90
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Simdi bende farkettim desem kavga cikacak.Sensorun tozlu oldugunu tam boyut olmadan anladik biz yani sana hayret elinde tam dosya var.Demek toz temizleme sistemi hikaye.Alinmaz Sony falan iste...
Fotograflarinizi begendim yanliz orda duralim...
Sonyciler Canon yada Nikona laf atmasa bizim bisey dedigimiz yok ayrica ama o fiyata Sony alirim falan ile baslayip,kasaya Nikon yazsan yok satardi muhabbetleri tetigi cektiriyor.Herkes kendi isine baksa laf atmadan cok super olacak.Bizim sebeplerimiz Sony kasasina Nikon yazsanda degismez,Nikon kasasina [email protected] antika olur Nikon kasa Minolta lens...

#ozansan' tarafından 01.12.2010 19:27:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2010, 19:20 - İp: 221.***.**6.23
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Evet sensör epey tozluydu. Lodoslu havada anayol kenarında fotoğraf çektiğimden, ve de ilk denemelerim olduğundan kaynaklanmış olabilir. Elimde olan 18-55 kit ile 55-200 ü sürekli tak çıkar yaparken tozlanmış. Eve gidince farketmiştim tozlandığını. Temizlik setimi aldıktan sonra bir kez temizleyip beyaz zeminde inceledim sensörü. Neyse ki yapışıp kalan bir şey yok sensör üzerinde.

Tarih: 1 Aralık 2010, 19:28 - İp: 95.***.**0.104
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

900küsür pixelliğe bakmaya bile gerek yok forum sayfasında küçültülmüş halinde bile belli oluyor diyafram 25'te çünkü. lens değiştirirken özensiz davranmışsınız herhalde. bende de vardı. konu bile açmıştım(konu açmamışım mevcut konu içinde sormuşum). hatta aynamda vardı vizörden görüyordüm o derece. kılavuza uygun temizlik yapın. bir blower edinin herşeyi çözüyor. ya da bu kadar kısık diyafram kullanmayın. zaten paperman'ın yazısı var diyafram ile ilgili okursanız epey faydası olur.

bende eklemeden edemedim, fotoğraflarınız gayet güzel. tripod kullandınız mı bu pan için?

#yozkan88' tarafından 01.12.2010 19:33:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2010, 19:30 - İp: 217.***.**3.141
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

usta pan dediğiniz(ilk defa duydum yalan söylemeyeyim) fotoğrafları nasıl çektin acaba harikaymış..?

Tarih: 1 Aralık 2010, 20:56 - İp: 78.***.**8.144
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Pan fotoğraflarını çekerken tripod kullanmadım.
Nasıl çektiğime gelince diyaframı iyice kısıp enstantaneyi 1\20 nin altında tutup hareket eden cisimle birlikte cihazı çevirerek fotoğrafı çektim. 100 denemeden 70 ini sildim tabii. Çünkü netliği tutturmak epey zor oluyor.

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:13 - İp: 78.***.**0.154
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

tripodsuz baya zor olmuştur ama sonuçlar gayet iyi :/ diğer fotoğraflarda çok iyi makinenin performansı hoşuma gitti gördüğüm kadarıyla tabi.

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:19 - İp: 78.***.**8.144
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tripotsuzda çekenler oldu,sahilde gezide millete çektirilmiş idi , çekip deneyin sizde arka planı olanlı bir yerde yerleşke de..

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:32 - İp: 85.***.**5.203
veysel_kaya
veysel_kaya (üye)
Bursa / Amatör

Cihazın eksilerine gelince:

Pil ömrü yeterli değil bence. Belki çok kurcaladığım için olacak ama ömrü çabuk bitiyor.

Videoda otofokus yokmuş. Kullanmayacağım belki ama büyük eksiklik.

Sony gövde üretirken hala bayan elini baz alıyor sanırım. Alt serilere göre baya gelişmiş olmasına karşın ele tam oturduğunu söyleyemem.

Tek tekerlek yerine çift olsaymış daha kullanışlı olurmuş.

Şimdilik bu kadar.

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:37 - İp: 78.***.**0.154
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Ben nikon D3100 almayı düşünüyorum pentax kx ile arasında kalmıştım sonra nikon daha cazip geldi kx ten daha ucuz ve daha çok özelliği var. D3100' de autofocus var imişş bakalım alınca göreceğiz nasıl bir makine

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:43 - İp: 78.***.**8.144