fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Yeni Üst Band...

Kurdeleyi kestik ve jüri üyelerinin oylarıyla ilk üst band seçimini yaptık.

Muhtemelen ilk olması sebebiyle katılım 20 seçici üyeye rağmen biraz düşüktü. Önümüzdeki günlerde katılımında artmasıyla sitenin rengini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

Kural olarak şimdilik sadece en az 2 kişiden oy almış fotoğrafların puan ortalamaları dikkate alındı. İlk seçimde, uzunca bir süredir üst bandta yer alamayan siyah-beyaz fotoğrafların 2 fotoğrafla birden temsil edilmesi bence seçim döneminin ilginç noktalarından biri. (Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu gibi oldu... , neyse siyaset karıştırmayalım... )

Katılımlarından dolayı jürideki arkadaşlara teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:46 - İp: 88.***.**4.52
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

forumumuza hayırlı olsun gerçekten şimdi üstbantlık resimler olmuş
saygılar...

Tarih: 15 Ağustos 2007, 13:38 - İp: 81.***.**7.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu kişiden yorum istemiyorum dye bir butonu kimse kullanmaz sanırım..
sonucta fotografın degerini aldıgı aferinle olcuyor uyeler..
cok basarısız bir fotograf su ust galeridekilerden daha fazla oy alıyor kankalar sayesınde..
sonrada burada aman ust galeri nede guzel olmus yorumları yapılıyor...
daha gecen ust banttaki bir portreye ust galeriyi haketmeyen alelade bir portre dedim..
gelen cevapta alelade olsa ffc de bukadar yorum almazdı yazıyor..
yanı burada yapılan bir eleştirinin zerre onemi yok aslında ffc dekiler herseyı biliyor..buradakilerin begenisinin yada fotografa bakısının zerre onemi yok..

boyle kişilerin eleştiri degil alkıs ıstedigini farketmemiş bir kişi bile varsa ahmaktır..

----
yeni uygulamanın dahada cok katılımla devam etmesini diliyorum..
7 puandan yuksek puan almamıs bir fotografın ust galeriye cıkamayacak olması gibi bir kuralın 1,2 puan verilen fotografların hiç puan verilmeyenlere ustunlugu olması gibi bir durumu ortadan kaldıracagını dusunuyorum..
hem 7 puanın altındaki fotograf zate haketmiyordur yukarıyı..

Tarih: 15 Ağustos 2007, 14:20 - İp: 88.***.**7.176
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Uzun bir zamandır böyle güzel bir üst-bant görmedim.

Demek ki aklın yolu birmiş...

İyi bir sistem çıkmalıydı ve çıktı da...

Umarım ki bu sistemin çarklarına da bazı olumsuz şeyler gelip yapışmaz...

Seçici 20 üye belki ilk zamanlarda acemilik çekecektir bu normal karşılanmalı fakat kısa sürede bu acemiliğin aşılacağına inanıyorum.Belki yine bu süreç içinde puanlama esaslarına farklı boyutlar kazandırılabilir, detay oluşturulabilir...

Başlangıç için bile çok iyi bir sistem bence...

İlerisi neler getirir neler götürür bence şimdilik bunu konuşmak gereksiz...

Bugünü iyi atlatmak,yarın için yeni fikirler oluşturup hazırda bekletmek gerekir diye düşünüyorum.

Bu konuda emeği geçen bütün fotodostlarıma selamlar,saygılar.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 14:34 - İp: 88.***.**3.208
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Dik kadraj konusunda bir gelişme var mı ?

Tarih: 16 Ağustos 2007, 12:59 - İp: 81.***.**7.49
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.Çağdaş

Beni hedef alan yorumunuzda yine döktürmüşsünüz,isim vererekte yazabilirdiniz.
Bir arkadaşımızın seçim yaparak üst banda seçtiği fotografıma alalade ifadesini kullandınız.Bu ifade yanlıştı sadece,Bende size bu fotografın alalade fotograf olmadığını FFC de aldığı yorumlarla kanıtladığını yazdım.
Yazmamın sebebide portredeki ifadenin,yazı ile tutarsız olduğunu belirtmenizdendi.
Bende diğer sitededeki yorumlarda yazı ile ifadenin tutarlı olduğu yönünde görüşler geldiğini aksi bir yorumun gelmediğini vurguladım.
Sizin saptırmalarınızdaki gibi burdakiler anlamıyor ordakiler anlıyo diye yazılmadı.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:01 - İp: 85.***.**2.225
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Size yazdığım mesaj aynen alttadır.
Fotografıma yaptığınız eleştri için teşekkürler öncelikle,Teknik açıdan size katılırım biraz kontras vermem gerekirdi,portrenin ifadeside bakış açısına göre değişebilir,Bu kare alalade bir fotograf olmadığını FFC de aldığı yorumlarla kanıtladı.Aksine ifadenin fotografla uyumlu olduğu vurgulandı.Sizin bakış açınıza saygım var ama,asla alalade fotograf değil.

Bu mesajı alıp başka yerlere taşımak size yakışmaz.Alkış olayına gelince ben şahsen işin bu kısmını çoktan aştığıma inanıyorum,Üst bant,alkış,bir şey elde edememişlerin sorunudur.
Sizin bir türlü kabullenemediğiniz dostluk asıl amacımızdır,Her şeye muhalif olacağınıza olumlu şeylere çalışın.
Açıklamamda mahsur yok şu an seçici konumundayım,seçici olduğum sürecede fotograf yüklemeyeceğim.Seçicilerin üst banda çıkmasına karşıyım.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:17 - İp: 85.***.**2.225
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

sn. Necat bey,merhabalar
ffc'de başarı kazanmış olmak veya olumlu yorum almış olmanız o sitede kalmalı.diğer sitedekilerin beğendiğini bizim beğenme gibi bir zorunlugumuz yok.
ayrıca o sitede olmak bir ayrıcalıkmı getiriyor,
burdaki üyeliğimizle ordakinin arasında nekadar fark var sizden dinlemek isterim.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:31 - İp: 88.***.**4.6
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

ayrıca seçici olmak bir ustalık göstergesi değildir.
burda objektif vede aktiflik önemlidir.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:34 - İp: 88.***.**4.6
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Zafer bey sizde yanlış anladınız,ben fotografa yapılan teknik ve bakış açısına saygı duyduğumu söyledim,
Ben fotografa yapılan alalade lafının çok hoş olmadığını en azından bana ve seçici arkadaşa üzüntü vereceğini söyledim,Yoksa FFC miş,başka sitelermiş işin o boyutunu
hepimiz biliyoruz hepsi aynı,
Ffc yi örnek vermemin sebebi fotograftaki modelin ifadesinin yazıyla uymaması yönünde eleştri gelince
burdan gelen eleştrilerde bir tek bile aksi yönde eleştri gelmediğini vurgulmaktı.Olay ffc ,Net foto olayı değildir
İşi lütfen bu boyuta taşımayın,Ben fotografa netfoto da başladım burda öğrendim ve en çok dostum sizde dahil burada
ve herzaman her arkadaşıma söylediğim gibi burdan daha sıcak site yoktur.Sizinde böyle algılamanıza üzüldüm.Tekrar söylüyorum takıldığım şey alalade sözcüğüdür.Sevgiler.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:46 - İp: 85.***.**2.225
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Zafer bey size yazarken konuyu bu sefer başka yöne çekiyorsunuz,
Seçiciyim, ustayım diye bir ifadem varmı.
Objektif olunup olunmadığı zaten seçilen karelerden belli olacak,ben zaten 20 kişiden biriyim.

Ve tahmin ediyorum her zaman bu 20 kişi olmayacak.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 19:53 - İp: 85.***.**2.225