fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Yeni Üst Band...

Kurdeleyi kestik ve jüri üyelerinin oylarıyla ilk üst band seçimini yaptık.

Muhtemelen ilk olması sebebiyle katılım 20 seçici üyeye rağmen biraz düşüktü. Önümüzdeki günlerde katılımında artmasıyla sitenin rengini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

Kural olarak şimdilik sadece en az 2 kişiden oy almış fotoğrafların puan ortalamaları dikkate alındı. İlk seçimde, uzunca bir süredir üst bandta yer alamayan siyah-beyaz fotoğrafların 2 fotoğrafla birden temsil edilmesi bence seçim döneminin ilginç noktalarından biri. (Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu gibi oldu... , neyse siyaset karıştırmayalım... )

Katılımlarından dolayı jürideki arkadaşlara teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:46 - İp: 88.***.**4.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yengeye oklava takımı gonderdim evlilik hediyesi..bişe olmaz korkma

Tarih: 17 Ağustos 2007, 19:02 - İp: 88.***.**7.176
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi arıza yapıyor.. diyeceksiniz ama;
Benim bu sitede sevdiğim şey, nisbeten mütevazi hali, ve ÖZELLİKLE puan olmaması idi.
İnsanlar ister bakar ister bakmaz, ister beğenilerini yazar ister yazmaz, ben memnunum.
Fotograflara bir tür puan verilmesi hiç hoşuma gitmedi. Fotografların puan dışında tutulabilmesi için bir mekanizma varsa veya olacaksa, ve puanlama sadece üst bantla sınırlı kalacaksa diyeceğim pek bir şey yok.
Sadece dışında kalmak istiyorum. Fotoggraflarımın puanlanmasını istemiyorum.
Eğer böyle bir mekanizma olmayacaksa ve fotograflarım puanlanacaksa artık fotograf yüklemeyi düşünmüyorum.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 19:29 - İp: 85.***.**9.248
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

puanlama yerine 20 arkadaş sadece bantta görmek istediği
fotoğrafı işaretlese
seçme hakkı verilen arkadaşlar
fotoğrafı açtıgında oy kullanan arkadaşları göre bilse
ve otokontrol sağlansa.
çok şey istiyorsam şimdiden özür dilerim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 19:46 - İp: 88.***.**4.6
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fatih Bey, bu puan sistemi değil aslında. Yalnızca üstbanda çıkacak fotoğraflar için düşünülmüş bir yöntem. Bunun dışında asla rekabet gibi bir amacı olmadığını düşünüyorum.

Şöyle kısaca geçmişe bakarsak;

-Önce site yönetimi üst banda çıkacak fotoğrafı kendi belirliyordu, zamanla şikayetler arttı, bezen çok özensiz davranıldığı söylendi.Öte yandan zaten tek kişinin haftada 2-3 kere üst bandı değiştirmesi çok zaman alıcı bir şeydi.

- Daha sonra o zaman Radikal gazetesinde olduğu gibi yürüsün işler, üst bandı o günkü editör belirlesin dendi, editörler site üyesiydi ve her editör kendisinden sonraki editörü de belirlesin dendi.

Başlangıçta güzel işleyen bu sistemi zamanla yürütemez olduk.

En sonunda yine üyeler tarafından ortaya atılan bir fikir doğdu, üst bandı bir değil daha çok sayıda üye seçsin dendi.

Bu noktada puanlar aslında fotoğrafın kalitesini ölçmüyor, zaten kimse kimsenin fotoğrafını değerlendirecek durumda değil. Puanlama sisteminin samimiyetsizliği konusunda hemfikiriz, ben de katılıyorum size. Ama bu sadece üst bandı belirlemek amaçlı bir şey, ''üst bandı bir kişi belirleyeceğine 20 kişi belirlesin'' tarzı bir yaklaşım.
Bu 20 kişi de sitedeki en bilgili 20 kişi değil asla.

Ben bunu seçim anketi yapan firmaların anketlerine benzetiiyorum, her sınıftan, her gelir düzeyinden 100 kişiye hangi partiye oy vereceğini sorarsak seçim sonuçlarını 1-2 puan farkla tahmin edebiliriz. Sitedeki de buna benziyor.

Bir süre sonra gündemden düşecek, kimse puan verildiğinin farkına bile varmayacaktır.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 19:48 - İp: 88.***.**7.156
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

merhabalar
ben bu sistemde bir aksama var diyorum üst
bantta görmek istediğim fotoğrafları işaretleyelim böylece her seçmenin bir oyu olur etkisi kendisi kadar olur
adam kayırmada böylece engellenmiş olur.
ben sevdiğim arkadaşa kıyak geçemem.
böylece adalet sağlanmış olur.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 20:05 - İp: 88.***.**4.6
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

ÜÇÜNCÜ SEÇİMLER SONRASI; EN İÇİME SİNEN ÜST BANT ...

#AYG' tarafından 20.08.2007 10:41:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 10:40 - İp: 81.***.**7.212
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

güzel üst band gerçekten de. yalnız sanırım dalgınlığa geldi, omerk iki fotoğrafla birden üst bantta.)

Tarih: 20 Ağustos 2007, 11:01 - İp: 81.***.**7.49
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

jüri ile seçimde eğer en çok puan veya oylamaylada en çok oyu almış ise iki veya üç karenin çıkması hiç problem olmamalı derim.
ama ben yine dönüyorum aynı konuya oylama sistemi olsun puanlama değil
selamlar

Tarih: 20 Ağustos 2007, 11:38 - İp: 85.***.**9.178
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Yeni üst band seçim sistemiyle ilgili görüşlerimi açıklama ihtiyacı hissettim.

1-) Sitede seçenler ve seçilenler (veya birinci sınıf üyeler – diğerleri, iyi fotoğrafçılar –diğerleri, siteye sahip çıkanlar-diğerleri, elitler-diğerleri, ..vs gibi de adlandırılabilecek) olarak – istemeyerek de olsa- bir ayrım oluşturulmuştur. Bu siteye aidiyet duygusunu ve katılımı – bazı üyeler açısından - olumsuz etkileyecektir.
2-) Yeni sistemin tek bir kriteri vardır ... beğeni. Seçici kurul beğendiği fotoğrafa yüksek puan verererek üst banda taşımaktadır. Bunun sonucunda bu hafta olduğu gibi aynı üyenin iki fotoğrafı veya sonraki haftalarda daha fazlası üst bandda yer alabilecektir. Ayrıca üst bandın en azından yarısının sürekli olarak güzel fotoğraf çeken sınırlı sayıda üyelerin fotoğraflarından oluşacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktur.
3-) Daha önceki seçimlerde uygulanan değişik kategorilerden (SB, manzara, makro...vs gibi) fotoğraf seçme kriteri bu yöntemle tarih olmuştur.

Amaç sadece en güzel fotoğrafları üst banda taşımaksa bu sistem devam edebilir. Yoksa aralarında istişare etme imkanı olan sınırlı sayıda üyeden oluşan –sn lazut’un da dile getirdiği gibi – daha dinamik bir komisyonla bütün kriterleri aynı anda gözeten bir seçim sistemi düşünülebilir.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 12:41 - İp: 85.***.**2.54
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar , sistem önermek kolay ama sistem yürütmek zor.

20 kişinin istişare etmesi mümkün değil ki. şimdi puanlara baktım, en yüksek puanlısı 84 puan almış fotoğrafların. demekki 20 kişilik komisyonun en az yarısı ilgilenmiyor bile.
bir de istişare etsin dersek 2 kişi istişare eder.

oy veren üyeler seçkin filan da değil, bu konuda bir alınganlık seziyorum. bana oy verme yetkisi verilmiş, seve seve dileyene devrederim,kolay bir şey değil, her gün ortalama 1,5 saati galeriye ayırıyorum ve benim işim gücüm de var. öyle zevkli bir şey değil. dediğim gibi, isteyene devredebilirim. şu an işyeimde çalışıyorum ve sık sık galeriye bakıyorum. öğle aralarında yürüyüş yaparım normalde, bakın bu gün çıkmadım. ayrıcalık değil külfet bu iş.

daha önceki sistem çok mu sağlıklıydı demek istiyorum. yaklaşık 3-4 aydır siyah beyaz fotoğraflar üst banda çıkmıyordu.

bir üyenin iki fotoğrafla birden üst banda çıkması dalgınlığa gelmiş olmalı. bir sonraki üye çıkar olur biter. üst üste üst galeriye çıkmak zaten mümkün değil.

son 3 seçimde de 3-4 kişinin bile yorum yazmadığı bazı fotoğraflar üst banda çıktı. ilk banttaki siyah beyazların ikisi de 3-4 kişiden yorum almıştı, komisyon üyeleri demekki çok da ilgisiz değil.

şu andaki üst bandın ilk footğrafı üst banda çıktığı anda 7 yorum almıştı.

üst bantta yer alan keman kullanıcı isimli arkadaşımızın seçimlerini çok sert eleştirdik, ama gördüğünüz gibi yine üst bantta. yani adaletsiz bir durum olduğunu sanmıyorum.

kendimi deşifre ettim ve şunu söyleyeyim, 2 üye hariç kimler komisyonda onu da bilmiyorum.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 12:52 - İp: 81.***.**7.49