fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Yeni Üst Band...

Kurdeleyi kestik ve jüri üyelerinin oylarıyla ilk üst band seçimini yaptık.

Muhtemelen ilk olması sebebiyle katılım 20 seçici üyeye rağmen biraz düşüktü. Önümüzdeki günlerde katılımında artmasıyla sitenin rengini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

Kural olarak şimdilik sadece en az 2 kişiden oy almış fotoğrafların puan ortalamaları dikkate alındı. İlk seçimde, uzunca bir süredir üst bandta yer alamayan siyah-beyaz fotoğrafların 2 fotoğrafla birden temsil edilmesi bence seçim döneminin ilginç noktalarından biri. (Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu gibi oldu... , neyse siyaset karıştırmayalım... )

Katılımlarından dolayı jürideki arkadaşlara teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:46 - İp: 88.***.**4.52
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Gaijin, sana katılmıyorum bu konuda. Bu anketvari uygulamaya kayılanlar siteyi aktif olarak kullananlardan 20 kişi. Zaten siteyi aktif olarak kullanan 2000 kişi de yok. O nedenle üst banda çıkmak herkesin hakkıdır.
20 kişi bir nevi genel seçimlerde uygulanan anket gibi, ben öyle düşünüyorum, fotoğraflara puan verdiğimiz kanısında da değilim. Zaten defalarca yazdım, kimsenin fotoğrafına puan vermek benim haddime de değil, amatör bile sayılmayan kendince fotoğraf çeken biriyim yalnızca. Ben yaptığım işi puan olarak düşünmüyorum. O nedenle başka bir uygulama da olabilir, 8,9,10 diye düşünmemek gerek.

Bence üst bant oldukça güzel, daha önceki haftalarda da güzeldi.

Bir de şu dik kadrajara çözüm bulunsa diyeceğim yine.

Tarih: 4 Eylül 2007, 08:49 - İp: 81.***.**7.49
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar bu puanlama işine fazla takdığımızı düşünüyorum..Burda verilen puanlar fotoğrafın güzel veya çirkin olduğunu değil ne kadar beğenip beğenmediğimizi gösteriyor..Ya da üst bantta görmeyi ne kadar isteyip istemediğimizi..Onun için fotoğraf sahipleri alınmamalı..

Ha öte yandan oy da kullanılabilri.Yani önemli olan üst bantta çıkacak fotoların belli başlı bir kritere göre seçilmesi..Ki hemen hemen herkes hem fikirdir üst bant gayet ghüzel..Kendi adıma bağlantı sorunum olduğu için fazla oy kullananmamamıştım ama bu sorunum şu an ortadan kaltı vegüne yaklaşık 15-20 fotoğrafı oylayabileceğimi düşünüyorum..

Sonuç:Bu sistem gayet güzel..

Tarih: 4 Eylül 2007, 11:11 - İp: 212.***.**2.133
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

buffalo zaten cekince bana ait degil zafer abiye ait..
ben sadece haklı yonleri oldugunu vurgulamak istedim..
benımde cok fazla problemim yok ust bantla acıkcası..
sonucta 5 fotograf secilecek ve bakıyorum 4 tane guzel fotograf secilmiş birde benimki secilmiş
--
son anda puanla dusmek herkes için olabilecek bir sorun ouyzden aslında esitlig bozan bir durum yok ama suda var,herkesin begenisi aynı degil ben 9 veririm belki sen 6 yada bir fotograf vardır ikimizde on veririz..burada bir gariplik sozkonusu..
bende demişimki "boyle bir sorun gercekten rahatsız ediciyse,gerekiyorsa ve talip varsa secici sayısı artırılabilir,bu sayede tek puanın fotografı yerınden etmesi olasılıgı bıraz azalabilir.. "

haa tabıkı sadece oy vermeninde sakıncaları var,bazılarının gormedigi 4x4 luk bır kare mesela sadece senın ve benım tarafımdan gorulse ve oy alsa,bariz hataları olan tanıdık birinin fotografı 10 kişi tarafından gorulup ust banta tasınabilir..nede olsa suanda ortalama alınıyor ama ozaman ortalama alınamayacak..
--
sanırım yıne en iyi cozum 5-10 kişiyi daha puan sistemine katmak?

Tarih: 4 Eylül 2007, 14:34 - İp: 81.***.**8.180
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

varılan bu noktada eskiye dönmek olmayacağına göre bari önerimi söyleyeyim.

seçiciler kurulu sadece atananlarla sınırlı kalmasın.
üst bantta fotoğrafı yayınlananların da oy kullanma hakkı olsun.

takdirlerinize..

Tarih: 4 Eylül 2007, 22:08 - İp: 81.***.**7.179
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

Üst bant değişimi süreside bir değişiklikmi yapıldı.

Tarih: 11 Eylül 2007, 10:31 - İp: 81.***.**8.111
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Değişiklik yok. Muhtemelen bizim @admin günleri karıştırdı.

Tarih: 11 Eylül 2007, 14:25 - İp: 88.***.**2.150
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bu admin gaijin değilse ben de lazut değilim. .Yolculuğu bitmedi ya. İşler aksamaya başladı

Tarih: 11 Eylül 2007, 17:22 - İp: 88.***.**4.141
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

sn admin bari dünkü seçilenlerin hakkı yanmasa daha iyi olmazmıydı,
selamlar

Tarih: 12 Eylül 2007, 10:37 - İp: 81.***.**8.111
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 12 Eylül 2007, 21:07 - İp: 85.***.**2.251
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

neslihan07 nin fotografi daha bugun eklenmis nasil hemen ustband cikiyor anlayamadim, yine bir sorun mu var ust tarafta?

Yoksa ozel bir durum mu?

Tarih: 21 Eylül 2007, 19:13 - İp: 192.***.**9.70