fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Yeni Üst Band...

Kurdeleyi kestik ve jüri üyelerinin oylarıyla ilk üst band seçimini yaptık.

Muhtemelen ilk olması sebebiyle katılım 20 seçici üyeye rağmen biraz düşüktü. Önümüzdeki günlerde katılımında artmasıyla sitenin rengini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

Kural olarak şimdilik sadece en az 2 kişiden oy almış fotoğrafların puan ortalamaları dikkate alındı. İlk seçimde, uzunca bir süredir üst bandta yer alamayan siyah-beyaz fotoğrafların 2 fotoğrafla birden temsil edilmesi bence seçim döneminin ilginç noktalarından biri. (Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu gibi oldu... , neyse siyaset karıştırmayalım... )

Katılımlarından dolayı jürideki arkadaşlara teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:46 - İp: 88.***.**4.52
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

evet sistemde dünden beri anlaşılmaz bir puan düşürme oldu,
en yüksek puanlı fotoğraf sistemi iptal edilmişse bizde bilelim.
Ömer bey çok çok haklı
selamlar

Tarih: 29 Ağustos 2007, 10:54 - İp: 81.***.**9.135
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

VERİLEN PUANLAR REVİZE EDİLEBİLİYOR DEMEK? ÇOK İLGİNÇ..

ÇIKAN SONUCA GÖRE PUANLARDA DEĞİŞİKLİK Mİ YAPILIYOR? YADA OYUN OYNAR GİBİ BEN VAZGEÇTİM Mİ DENİYOR?

YENİ SİSTEM ŞEFFAFLIK, ADALET, EN İYİYİ BULMA AMACI İLE DENENMEKTEYDİ...

SONUÇLAR ÜZERİNDE OYNAMALAR OLABİLMESİ HOŞ DEĞİL...

#AYG' tarafından 29.08.2007 11:10:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 11:03 - İp: 85.***.**6.236
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Verilen puanlarda revize söz konusu değil.

Daha öncedende söylediğim gibi 20 kişi oylama yapabilmesine rağmen katılım hala çok az, sevgili Ömerin 96 ortalama oy almış fotoğrafına 2 kişi 100 1 kişide 90 puan vermiş. Katılım az oluncada 1 kişinin verebileceği oylar anlık fotoğrafların yerlerini değiştirebiliyor. Ömer beyin diğer fotoğrafıda 3 kişiden 1-90, 1-70, 1-100 oylar almış.

Sabah üst band ilk değiştirildiğinde ömer beyin "Ayasofya" fotoğrafı üst şeritteydi ve 3 tane siyah ağırlıklı fotoğraf vardı, puanlamaya baktığımda ilk 5 te ömer beyin bir fotoğrafı daha vardı. Ömer beyin önemsemeyeceğini düşünerek (20 kişilik oylama listesinde bende varım) oy kullanmadan daha etkili bir fotoğraf olduğunu düşündüğüm için tercihimi ikinci fotoğraftan yana kullandım.

Soru işaretleri oluşturuyorsa kimlerin fotoğraflara kaçar puan verdiğini de açıklayabilirim.

Katılımın az olmasıyla ilgili olarak: oylamayı yapan arkadaşlar sorun yaşıyorlarsa bildirmelerini rica ediyorum

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:08 - İp: 88.***.**9.115
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

Sanirim bir yanlis anlasilma soz konusu bu seferki ust band konusunda.. Ben hergun yaklasik 10 fotografa yorum ve puan veriyorum eger 20 katilimci arkadasin icinde cok fazla ilgilenmeye zamani olmayan arkadasin yerine baskalari secilsin yada 20 kisiye bir 10 kisi daha eklensin kanimca.. Saygilarimla..

Tarih: 29 Ağustos 2007, 13:36 - İp: 198.***.**2.246
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fikret bey in açıklamasını okuyunca şaşırdım. ben sanıyordum ki, 95 puan alan bir fotoğraf en az 10-12 kişiden oy almış.
meğerse puanlar toplanıyormuş, sonra da kullanıcı sayısına bölünüyormuş.
bu ne demek, katılım çok az demek.
bu konuda da cemone ye katılıyorum.
ben zaten galeriyi sürekli izlerim,net anımsamıyorum ama 3 fotoğrafa oy vermiştim sanırım. demekki 2 kişi daha vermiş.

komisyon üyesi arkadaşları göreve davet ediyorum

aylardır fikret bey in başının etini yedik ''komisyon komisyon'' diye. komisyon kuruldu, ortada kimseler yok...iki tıkla beğeni ifade etmek zor değil.

yine de bence üst bantlar 3-4 haftadır gayet güzel.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 13:56 - İp: 81.***.**7.49
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Oylamaya katılan arkadaşların bu güne kadar kullandıkları toplam oy kişilere dağılmış şekliyle aşağıdaki gibidir. Bu konu altında bir şekilde kendini deklere etmiş arkadaşların isimlerinide yanlarına yazdım gerçi diğer arkadaşlarda çok gizli kişiler değil.

ID ------ Toplam Puan (100 üzerinden)
412 ------ 5260 (zafertekin)
2242 ----- 4390
11237 ---- 3480
13555 ---- 2600
14059 ---- 13140
20235 ---- 10240 (cemone)
20936 ---- 210
21075 ---- 14280 (buffalo)
22579 ---- 14770 (ayg)
29703 ---- 420
34982 ---- 3920
38217 ---- 100
40194 ---- 2170
44778 ---- 230
49165 ---- 4970
49492 ---- 10380 (gaijin)
61692 ---- 6470
70271 ---- 17400

859 farklı fotoğraf 1699 kere bir şekilde oylanmış.

Yukardaki tablodanda anlaşılacağı gibi oylamanın ciddi vakit aldığı ortada, herkesten işini-gücünü bırakıp oylamaya katılmasını bekleyemiyeceğimize göre, bizim en az bi 20 kişiye daha ihtiyacımız var. Bu konudaki önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:10 - İp: 88.***.**9.115
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

hocam
şimdi puanlama bana göre pek etik değil.,
kendi adıma söylüyorum ,usta değilim nasıl gercek bir ustanın karesine puan verebilirim.
Sitede gerçekten ustalar var.Verilen puanlar ustaları üzüyormuş gibi geldi bana.
Puan yerine ,oy verilse yani, sadece seçici arkadaşlar üst banta çıkmalı diye düşündükleri fotoğrafa oy verse.Böylece kimse kırılmaz ve gereksiz matematik işlemi yapmayız.
Ben şimdi bir puan verdim arkadaşımın karesi 80 puandı ben verince 76 oldu. Anladımki benden önceki arkadaşların kıstası yüksekmiş,puanı düşüncede üzüldüm
oylama ile olsaydı bir oyda benden almış olacaktı.
Ömerk hocamın ve mekici dostumun puanlarıda bunun için düşmüş,
20 kişi yeterli olacak bu durumda en az 3 oy almış fotoğraf yukarı çıkar aynı üyenin iki karesi çıkmaz aynı üyenin ayda yalnızca iki sefer karesi üst banta taşınır gibi bazı kıstaslar getirilebilir

Tarih: 29 Ağustos 2007, 17:12 - İp: 81.***.**9.135
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Aslında üst bant ile ilgili hiç konuşmayacak ve yazmayacaktım.
Sebebi ise, daha önce bu konuda görüş bildirdiğimde, sevdiğim bazı arkadaşlarım kırıldı, bunu hiç istemezdim.
Üst bant hassas bir konu anladım!

Fakat şu anda tüm iyi niyetimle bir görüşümü sunmak istiyorum. Ve zaten kişilerle ilgili olmadığı için bu görüşüm, rahatlıkla yazabilirim.

Ben Zafertekin abimin görüşüne katılıyorum.
Şahsen kendim seçiciler arasında değilim.

20 seçici arkadaş puan vermek yerine, üst bantta görmek istedikleri fotoğrafları işaretleseler çok daha adaletli olur fikrimce..

Puan olayında, çok güzel bir fotoğraf, son anda aldığı düşük bir puanla hakkını kaybedebilir çünkü..

Seçici arkadaşlar, dilediği kadar oy versin.
Ama fotoğraf başına en fazla 1 oy kullanabilsin.
En fazla oyu alan 5 fotoğraf, günü gelince banta çıkar.

Nacizane fikrimdir. Fikrimce daha adaletli olacaktır.

Tabii ki, çoğunluğun isteği ve sevgili fdiker'in takdiridir.

Herkese selam ve sevgiler..

Tarih: 3 Eylül 2007, 09:33 - İp: 88.***.**2.103
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Bence üst banda seçilen fotograflar,çok güzel olmaya başladı
ancak Fikret beyin verdiği link ,başta giden fotografları gösteriyor.Bence bu hiç iyi olmadı.Bu etkili oluyor.Zafer beyin fikrine katılıyorum.Görmek istediğimiz fotograflara 1 oy kullanalım.Yinede kaliteli fotograflar üst banda taşınıyor.

Tarih: 3 Eylül 2007, 11:59 - İp: 85.***.**3.47
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ust bant gercekten cok iyi olmus. 2 tane 10 2 tane 9 verdigim fotografın ustte olması benım ıcın gurur verici,
puanlama sisteminin eksileri oldugu hususunda zafer beyın son yazdıgını dusundumde haklı yanları var..
her kişinin begeni yada puanlama krıterı aynı olmadıgından son ana kadar yuksek alan bir fotograf son anda aldıgı puanla gerilere dusebiliyor..
ancak buda aslına bakarsanız demokratık bır durum,sonucta secici kurulun hepsinin aynı fotograf bılgısıne sahıp oldugunu dusunmek ıyımserliktir..
ve yıne kuruldakılerın bazılarının makro bazılarının manzara vs vs agırlıklı calıstıgı ve puan verdikleri soylenebilir..zaten burada amaclananda bır mozaık yaratabilmek puanları bu cercevede eritebilmektir diye dusunuyorum..
boyle bir sorun gercekten rahatsız ediciyse,gerekiyorsa ve talip varsa secici sayısı artırılabilir,bu sayede tek puanın fotografı yerınden etmesi olasılıgı bıraz azalabilir..
fikir yuruten arkadasların fikirlerini yazması ve tartısmamız sonucunda gerekenler kararlaştırılabilir..

---------

degişmeli editorluk zamanında fotograflarımın ust banta secilmemesini rica etmiştim,şimdiki sistemdede puanlama sisteminin içinde oldugum ve bu bilindigi için fotograflarımın ust banta cıkmasını istemedigimi belirtmiştim..
azonce farkettimki galata adlı fotografımı onurlandırıp ust banta cıkarmıs arkadaslar,oncelikle tesekkur ediyorum..
ama dusuncem degişmedi,feragat etmek zor olsada ve belki secici kurula saygısızlık gıbı algılanma ihtimali olsada,mumkunse bir sonraki fotografla degiştirilmesini rica ediyorum..

Tarih: 3 Eylül 2007, 15:02 - İp: 81.***.**8.69