dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı Kişiler - Aynı Yorumlar

Merhabalar

Diyeceksinizk ki; !!Hayrettin yinemi benzer konular

Günde yaklaşık 170-200 kişinin gezdiği sitemizde, fotoğraflara yapılan yorumları (eleştiri demiyorum, çünkü kimse yapmıyor) hep aynı 10-15 kişi yapıyor, ve de hep aynı şeyleri yazıyor. (Yürü Mahmut kim tutar seni)

Başlık altında toplayarak 5 maddeden oluşan yapılması gerekenleri yazdığım bir fotoğrafaın altına, benden sonra yine aynı 7 kişi aynı şeyleri(Yürü memet kimse sana yetişemez) yazıyor.

Fotoğrafının açıklama bölümüne ''öylesine çektim'' yazan birine ''Ellerine sağlık hocam, mükemmel olmuş, kutlarım seni'' diye yazmanın nedenini anlayamıyorum açıkçası.

Kişiye göre değişse de bu tür kelimeler bu kadar basit kullanılmamalı.

Öyle sanıyorum ki forumu kullanan arkadaşların yüzdesi galeriye fotoğraf ekleyenlerin 20% sine denk geldiği için bununda pek önemi olmayacak.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#dilaver61' tarafından 02.08.2007 09:36:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 09:33 - İp: 85.***.**5.6
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

tembelkus neden karşındakinin kim olduğunu araştırmadan yorum yazıyorsun ?

senin yorumuna yazdığı cevabından anladığıma göre fotoğraf alanında Ara Güler'den sonra ikinci olan birisine denk gelmişsin...

Lütfen yorum yazarken biraz daha özen göster.

Şaka bir yana ne seni tanırım nede bahsettiğin yorumu kime yazdın bilmem etmem ama yazdığın yorum ve aldığın cevabı değerlendirerek konuşuyorum;

araştırsa ne olacak ki? Madem oldun, madem erdin, madem büyük fotoğrafçısın kimse sana neyi nasıl çekeceğini anlatamaz, sana yorum yapma kabalığında bulunamaz o zaman o değerli ve muhteşem karelerinin fotoğraf paylaşım sitesinde işi ne diye? sorarlar kusura bakma...

Tarih: 12 Eylül 2007, 12:05 - İp: 213.***.**2.98
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim mustafa86

Tarih: 12 Eylül 2007, 16:09 - İp: 85.***.**0.231
luminosity
luminosity (üye)
Konya / Meraklı

Farklı bir kişi olarak bende bikaç kelime birşey yazayım
Fotoğraf makinamı alalı 1 hafta oldu ve sitelere üyeliklerimi yeni yapmaya başladım sırf birşeyler(aslında çok şey)öğrenip en azından öylesine fotoğraf çekmemek için.
Sitedeki fotoğraflara ve yorumlarını dikkatlice okuyorum ki;birisinin de, kötü olmuş bu çekimde şu teknikleri kullansan daha iyi olurdu diye yazan eleştirilerini duyarım umuduyla ama nerdee..
Birde yeni başlayanlar için bi çekimserlik oluşturuyor bence bu,
ne zaman cesaret eder de fotoğrafımı eklerim bilmiyorum tanıdık kimsede yok ya)
Yeni biri olarak çok mu yazdım ne..
Çok doluyum anlıycanız çoook)
saygıyla ve sevgiyle kalın.

Tarih: 12 Eylül 2007, 17:04 - İp: 85.***.**2.25
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

En baba fotoğrafı çeksen de tarafsız olma yüzünden sıradan bir kedi fotoğrafı kadar yorum alamazsınız. Ha almasanız ne olur? Koca bir hiç.

Yorum yapan, daha doğrusu yaptığını sanıp fotoğrarflara ''güzel'' diyen 30'geçmez. Onlarda maaşallah imece usulü gibi her fotoğrafın altında sıraya geçmiş gibi duruyorlar. Sıralamaları değişsede, kişiler yine aynı.

Değişen tek şey fotoğrafların altındaki sıralamaları.

Çooook yazdım, yine yazıyorum. Fotoğrafla alakası olmayan hatta siteye yüklenmesi bile gereksiz olan (bana göre albüme bile konmaz) fotoğrafı yorumlayan o arkadaşlardan bir kaçına ((Fotoğrafın nesini beğendiğinizi yazarmısınız?'' dediğimde .

Bazan, onu fotoğrafa ısıtmak için yaptığını,

Bazan, yazabildiğinin sadece bu kadar olabileceğini,

Bazan, emekli adamım eğleniyorum, biri ne yazarsa onu yazıyorum bende,

Bazan ise dost edinmenin en güzel yolu olduğunu.

Bu ve buna benzer bir sürü sebep var kendilerince.

Tarih: 12 Eylül 2007, 18:27 - İp: 85.***.**0.231
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Buradan birkaç sayfa evvel gaijin arkadaşımızın bazı ilave leri var efecan. Yorum yapacağın arkadaşın sana vereceği cevaplar bazan kırıcı da olabiliyor. Ama tam tersi, özelden uyardığın arkadaş sana '' lütfen bunları fotoğrafımın altına ilave edermisin?'' de diyebiliyor.

Tarih: 12 Eylül 2007, 19:01 - İp: 85.***.**0.231
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

maalesef pohpohçuların varlığı gercek..
her fotonun altına aynı sözü yazanlar;
fotoğrafı tıklayıp açmadan ezbere "çok güzel" diyenler var.

ama katılmadığım bir konu daha var.

yorumlar her zaman üyeye yapılmıyor.
bu konuda onlarca örnek verebilirim.
ben bazen pazarbey'in, hüsmenaga'nın "10" yoruma bile ulaşamadığını gördüm mesela..

Ya da çevresi çok olan bir üye..
Ve "kötü" bir fotoğraf ekledi.
İşte burada ipler kopuyor ve o üye yorum alamayabiliyor.

Mesela dilaver bey; ağustos ayında bir günbatımı fotosu eklediniz. Bence "kötü" bir fotoğraftı. Güneş yukarıdayken çekilmiş, kompozisyonu olmayan ve benzeri yüzlerce olan bir fotoğraftı. Altına da "10 eylül'de görüşmek üzere" yazdığınız küçük bir veda fotoğrafıydı. Normalde çevresi geniş bir kişi, özellikle de bir veda fotoğrafı ekliyorsa ilgi büyük olur!

Ama siz "3" yorumda kaldınız ve sonra fotoğrafı sildiniz.

Demek ki her zaman üyeye yorum yapılmıyor. Bu da bunun kanıtıdır. Güzel bir fotoğraf çok zaman layığını buluyor.

Bir örnek daha;

sitede İzmir'li bir üye vardı.
adı: selcukdan

çok iyi fotoğraflar ekliyordu. çevresi ise yoktu. fotoğrafları ilginç ve sıra dışıydı. Tam anlamıyla "fotorafçı gözüyle bakış"ı vardı bu üyenin.. Sonra baktı ki, böyle sanatsal fotoğraflara ilgi yok, raiting getirecek bir konu işlemeye karar verdi. Ve dehşet güzel bir "yıldırım" fotoğrafı ekledi. Anında korkunç yorumlar almaya başladı. yorumlar bir günde "50"ye dayandı. Demek ki, üyeye göre değil bazen bu işler..

gerçi sonradan şu çıktı ortaya..
yıldırımı başka bir fotoğraftan kesip, kendi çektiği izmir gece fotoğrafına monte etmiş. ve bunu da açıklama kısmına yazmamış. bu ortaya çıkınca, tüm fotolarını silip terketti siteyi.. Yaptığı yanlıştı tabii ama, sonuçta o da yorumların bazen kişiye yapılmadığını görerek gitti.

Kişiye göre de yapıldığı oluyor tabii.. ama bu sınırlı sayıdadır. 5-10 kişiyle.. Fotoğraf gercekten iyiyse layığını buluyor çok zaman..

Tarih: 13 Eylül 2007, 17:22 - İp: 88.***.**2.129
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet efecan.. yorum yazarken kırıcı ve alaycı olmadan eleştirmeliyiz.
ve hatasını anlatmalıyız. ya da üşenmiyorsak, nasıl düzeltebileceğini söylemeliyiz.

işte "eleştiri" budur!

Tarih: 13 Eylül 2007, 18:26 - İp: 88.***.**2.129
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tebrikler topik yakışmış.

Tarih: 14 Eylül 2007, 14:41 - İp: 88.***.**5.170
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Tebrikler çok güzel bir kare...

Tarih: 16 Eylül 2007, 01:49 - İp: 85.***.**4.48
siyahperde
siyahperde (üye)
Ankara / Amatör

Siteye üye olalı çok olmadı ama görüğüm kadarıyla sitede yorum olayları daha çok "al gülüm-ver gülüm" şeklinde oluyor. Sayfayı yenilemeden son eklenen fotoğraflara bakıyorum ve her fotoğrafta kopyala-yapıştır kullanan birkaç kullanıcının yorumlarını görüyorum. Çok komik bir durum tabi bu. Yani egosunu tatmin etmek isteyen insanlar için yanlış bir yer bence burası.

-İşte yorumun. Al gülüm..
+Ver gülüm.. Oo iyimiş. İşte bu da senin yorumun. Sen de al gülüm..

Saygılar

Tarih: 22 Nisan 2008, 16:18 - İp: 78.***.**3.236