dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı Kişiler - Aynı Yorumlar

Merhabalar

Diyeceksinizk ki; !!Hayrettin yinemi benzer konular

Günde yaklaşık 170-200 kişinin gezdiği sitemizde, fotoğraflara yapılan yorumları (eleştiri demiyorum, çünkü kimse yapmıyor) hep aynı 10-15 kişi yapıyor, ve de hep aynı şeyleri yazıyor. (Yürü Mahmut kim tutar seni)

Başlık altında toplayarak 5 maddeden oluşan yapılması gerekenleri yazdığım bir fotoğrafaın altına, benden sonra yine aynı 7 kişi aynı şeyleri(Yürü memet kimse sana yetişemez) yazıyor.

Fotoğrafının açıklama bölümüne ''öylesine çektim'' yazan birine ''Ellerine sağlık hocam, mükemmel olmuş, kutlarım seni'' diye yazmanın nedenini anlayamıyorum açıkçası.

Kişiye göre değişse de bu tür kelimeler bu kadar basit kullanılmamalı.

Öyle sanıyorum ki forumu kullanan arkadaşların yüzdesi galeriye fotoğraf ekleyenlerin 20% sine denk geldiği için bununda pek önemi olmayacak.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#dilaver61' tarafından 02.08.2007 09:36:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 09:33 - İp: 85.***.**5.6
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

#Kumköy34' tarafından 06.08.2007 23:45:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:57 - İp: 88.***.**0.204
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet konu gayet güzel de biologusun dediği gibi çözüm ne..

Tarih: 3 Ağustos 2007, 01:58 - İp: 195.***.**7.218
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Çocuğumuzun, komşunun bahçesine zarar vermemesini önleyebiliriz. (cümle düşükmü oldu?) Ama tavuğumuzun, komşumuzun bahçesine zarar vermesini önlemek için, çocoğumuza kullandığımız yöntemleri kullanamayız. Tavuğu kesemeyiz, komşuya ''Benim tavuklarım var, sen sebze falan yetiştirme'' de diyemeyiz. Ne yaparız??? Ya bir çoban dikeriz, ya da çit yaparız.

Senelerdir İstanbuldayım. Bir gün eminönünde işportacıları kovalamaktan yorulan zabıtalar, onları kalabalık bir ordu gibi ablukaya alıp, tezgahlarıyla beraber caminin önüne topladılar. Tesadüf ya bende ordayım. İçlerinden en kıdemlileri sanırım, yaşça da büyük olduğu belli, iki basamak yukarı çıkarak konuşmsına başladı.

''Arkadaşlar bu böyle olmaz. Bizi görüyorsunuz dağılıyorsunuz, bir gidince kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Çobansız yaşamanızın vakti gelmedimi daha?''

Ha biz ne yaparız?
Bizim gibi amatör komşu sitelere bakarak, kelime sayısı kuralı koyabiliriz, kişilerin eleştirilerinin farklı kurallarla aynı üyelere yapılmamalarını sağlayabiliriz,

Ya ni ''ÇİT'' yaparız

Konuya yönelik farklı fikirleri olan arkadaşlarımız vardır elbette.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 09:51 - İp: 85.***.**0.147
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Tek kişiyi hedef alıp biraz acımasız eleştirdiğinizde tasvip etmemiştim. Yani daha yapıcı eleştirilebilirdi diye düşünmüştüm.

Ama bu defa "YÜZDE YÜZ HAKLISINIZ" diyorum.
Ben bazen bir fotoğrafa eksikleri yazarken çok zorlanıyorum, kırmadan nasıl yazarım diye..

ama yazıyorum sonuçta.. Hatta açık açık yazdım diye küsenler oldu çok az.. genelde çoğu üye aslında eleştiri kaldırıyor. Yani açıksözlü olsak birşey kaybetmeyiz demek ki..

sadece bazen aynı kişiye üstüste "5" defa olmamış diyemiyorum.
beşincide "ilginç ve değişik olmuş" diyorum ki, biraz moral olsun.

Bu durumu değiştirmek için "SOMUT" birşeyler yapılmalı..
Çok hak veriyorum ama forumlarda paylaşarak düzelmiyor.

Benim bir fikrim var!
Bu görüşe katılan tüm arkadaşlar şöyle birşey yapalım:
Ekleyeceğimiz ilk fotoğrafın adı "ELEŞTİRİN" olsun. Ben en geç pazartesi ekleyeceğim ve "eleştirin" olacak fotoğrafımın adı..
Ve açıklama kısmına da, fotoğraflara yapılan yorumlara "çok güzel olmuş" demenin o kişiye birşey katmayacağını ve her fotoğrafa eksiklerini güzel bir dille yazmamız gerektiğini belirtelim.
ve diyelim ki.."eleştirin"..
şu anda benim fotoğrafımı da eleştirin.

bu akımı büyütebilirsek, galeride çok daha fazla izlenme olacak ve ses getirecektir.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 19:18 - İp: 88.***.**0.166
denden
denden (üye)
İstanbul / Meraklı

eleştiri yapacak kadar gelişmedim bu konuda.. ama gözümün görebildiği kadarını söylüyorum.. en azında fotoğrafın bende nasıl izlenimler bıraktığını bildirmek istiyorum.. genelde tebrikler güzel fotoğraf yazıorum.. daha çok beğendim fotolara bakıyorum çünkü..

eleştiri; bilir kişinin işi.. henüz gelişmedim..
ve bence bu sitede benim gibi bir sürü insan var.. biz ne yapalım ? susalım mı?

Tarih: 3 Ağustos 2007, 19:51 - İp: 85.***.**6.69
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Hastalığın tanısını koyduk sıra tedavi dediğimizde birden topic durur nedense yada işi geyiğe döker konuyu güzelce çamurla kapatırız.

Evet eleştirmek gerekiyor fotoları...

İlk sorun şu....

Kaçımız fotoğrafı okuyabiliyoruz?

Bir kere denk geldi,hoşuma gitti: Dijital müdahale kategorisine konmuş bir çalışmayı yine üyelerimizden birisi, bunda çok fotoşop var diye eleştirmiş.

Herhalde olacak, kategorisine baksana aklı kıt arkadaşım denmiyor ama

Fotoğraf çekmek kadar fotoğrafı okumak ve yorumlamak belli bir birikimi ve kültürü de ister...

Bravo,eline sağlık sözlerini sizler eleştiri mi zannediyorsunuz?

Yada sırf eleştirmek için,hocam en arkadaki ağacın dalını kadraja dahil etmeliydiniz demek te eleştiri değildir....

Fotoğrafa konu olan ana obje ve yan konular irdelenmeden doğrudan çerçeveyi beğenmedim yada yazı sitili gözümü tırmalıyor diyenler de çıkıyor...

Yani demem o ki zaman içinde birikim sahibi olan kişiler daha anlamlı şeyler yazıyor.Çünkü bir fotoğraf altında söyleyeceği bir çok kelimeyi barındıyıor bilgi haznesi.

Eeee adamın cebinde fotoğrafa ait kelime yoksa ne yazacak?

Aferin,tebrikler,yürü be kim tutar seni diyecek

Ama şu bir gerçek burada fotoğraflar değil şahıslar yorumlanıyor...

Filanca abimiz foto eklemiş mi diyerek galerisini gezip 3-4 fotoğrafını alkışlayıp ülke puanını artırmak zaten çok moda.

Haa o filanca abimiz ne eklerse eklesin koşulsuz kabul görüyorsa durum daha vahimdir.

Burada ben "filanca abimiz" sıfatını örnek olarak verdim.

Siz bunun yerine ablamız,kankamız,hemşomuz şeklinde de düşünebilirsiniz.

Zaten bunları uzun zamandır tartışıyoruz değişen bişey olmuyor...

Tabir caizse bir takım kanka guruplarının "östaki borularını" havalandırıyoruz hepsi bu...

Tarih: 3 Ağustos 2007, 20:23 - İp: 88.***.**1.80
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

isim isteyen galeriden yaptıgım yorumlara girsin..ilk sayfada antalya isimli fotografa baksın..isim isteyene isim..sadece bir tane..isteyen olursa daha onlarcasını verebilirim..cekinecegim birşey yok sonucta..

----------------------------------------

mesele kişinin, "bak adama aferin dedim, buyuk iyilik yaptım"
dusuncesinden kaynaklı bır yanılsama..
adam sanıyorki birine aferin dersem, şevki artar hevesi artar,bende dostluk arkadaslık paylasım adına bırsey yapmıs olurum..
bu kadar sacma bir dusunce olurmu?? olur..

----------------------------------------------
sarı çizmeli mehmet aganın binbir hata olan fotografına sırf adı mehmet aga diye "yav sen yapmıssın helal olsun zaten senın işin bu" diyorsa adam, sonrada gelip buraya bravo cok iyi konu acmıssınız yazıyosa kusura bakmasın ama sacmalamaktan baska birşey yapmıyordur..

--------------------------------------------

ben derimki fotografcıların isimlerini kaldıralım fotografın altında.. enazından galerideki kucuk hallerinden..şakşakcılar enazından tanımadıgı birinede aferin cekerde (nede olsa sayfayı actım,bı kopyala yapıstırda buna yapayım der)onlarda nasiplenir..

hep iddia ettim yine ediyorum..
aynı fotografı bir tanınmamıs uye,birde kankası cok olan uye yuklesin..biri enazon 500 izlenme 60 yorum alır (eleştiri degil,aferin,super,bravo ustadım),digeri 15 izlenme bir aferinde kalır...bunun adı ikiyuzluluktur..
bunu kendine yakıstıran adama bır araba sopa at farketmez bildigi (daha dogrusu bilmedigi) yolda yurur..

----------------------------------

Tarih: 3 Ağustos 2007, 20:38 - İp: 88.***.**7.157
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu arada birini kırmak kırmamak ne demekki??
burası fotograf sitesi ve ogrenme ogretme amacı tasıyor..

ozaman kişiye; "ulan bu nasıl fotograf serseri sil bunu kemikerini kırarım salak herif" gibi bir yorumda yazılmayacagına gore eleştirmekten neden cekinelim neden cekinilsin..yazmassın ozaman yorum olur biter..
birine sırf ulan ben buna eleştiri yaptım onceden şimdi yazarsam ayıp olur diye aferin denirmi???

acık konusayım ben kişinin ana kızmasına gucenmesine vs. aldırmam..isteidigi gibi davranabilir..
bana kızsada gucensede bir daha oyle bir kare cekerken ister istemez dediklerimi dikkate alacaktır. bilincaltı boyle bırseydır..ve ben o kişinin daha iyi fotograf cekebilmesine bir nebze bile katkıda bulunabıldıysem ne mutlu bana derim..
o bunun farkında degildir,ben bunun farkında degilimdir belki ama sonucta kişi daha iyi fotograf cekmiş olur...

ben burada takdir tesekkurmu bekledigim için degil,insanlara yardımcı olabılmek,enazından olabildigimi hissetmek için bulunuyorum...

bana gelen yorumların yuzde doksanı super kutlarım vs..
ama bu yuz tane içinde bir tane su soyle olsaydı dıyene daha cok deger veririm..
ozelden mesaj atar tesekkur ederim.bana onlarca tesekkur geliyor,onlarca yardım istegi geliyor,insanlar su nasıl olabilir diye soruyor..bu benım için bin tane tesekkurden,bın tane tebrikten degerlidir...
arkadaslık dostluk birbirini pohpohlamakla olacaksa olmaz olsun..yanlsıını soylemeyen adamdan dost olmaz

Tarih: 3 Ağustos 2007, 20:48 - İp: 88.***.**7.157
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aslinda arasi cikan netfotograf bulteninde simdiye kadar cok elle tutulut biseyler bulamamistim lakin

Fotograf nasil elestirilir. diye bir bolum yapabililer gelecek sayida. Veya gelecek sayi yok ise bile bir link halinde. Ve sirasiyla elestirmenin dikkat etmesi gereken hususlar maddelerce belirtilebilir. Tabii bunu hakikatten fotodan anlayan birilerinin yapmasi lazim. O bizim klavuzumuz gibi olabilir. o klavuza uygun sekilde elestiri yapabiliriz. yani atiyorum 10 madde varsa hepsini gozden gecirip eksik gorduklerimizi "klavuzun 4. maddesine gore bak eksik gibi gozukuyor bu foto" diyebiliriz belki.

Bunda da kesinlikle soz dinlemeyenler cikacaktir lakin hic degilse bu klavuzu okuyanlarin cogu fotograf nasil elstirilir neresine once dikkat edilir, gibi benimde bilmedigim bir cok seyi ogretmis olunur.

boyle bir Klavuz oneriyorum yonetimden.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 20:48 - İp: 192.***.**9.70
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

*fotograf sahibini kırıcı rencide edici ifadelerden kacınılarak,fotografın eksikleri uzerinde yorum yapmak..
*kompozisyon, yaratıcılık, estetik, kadraj vs. gibi kavramlardaki eksikleri gostererek nasıl duzeltilmesi gerektigini acık ir dille izah etmek..(kadraj olmamıs.diyorsan neden olmadıgını nasıl olabılecegını soylemelisin)
*acıklama isim fotograf arasındaki ilişkinin ne derece uygunluk gosterdigi konusunda dıkkat etmek..
*diger yorumlarıda dikkate alarak,yorumlardaki haklı haksız yonler uzerinede dusunmek
*fotografın bulundugu kategoriyle ilişkisini yorumlamak

bunlar ilk akla gelen ve eleştiri yapılırken kullanılması gereken seyler..ama tabiki eleştiriyi bir kalıpa,belli bir şekle sokamayız..bu cokda yanlıs olur ama kişilerin sadece iyi yada kotu demek yerıne enazından ya ben bunu sevdim sunu anımsattı,sevmedim su gozume ter geldi demesini isterim..

Tarih: 3 Ağustos 2007, 21:01 - İp: 88.***.**7.157