dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı Kişiler - Aynı Yorumlar

Merhabalar

Diyeceksinizk ki; !!Hayrettin yinemi benzer konular

Günde yaklaşık 170-200 kişinin gezdiği sitemizde, fotoğraflara yapılan yorumları (eleştiri demiyorum, çünkü kimse yapmıyor) hep aynı 10-15 kişi yapıyor, ve de hep aynı şeyleri yazıyor. (Yürü Mahmut kim tutar seni)

Başlık altında toplayarak 5 maddeden oluşan yapılması gerekenleri yazdığım bir fotoğrafaın altına, benden sonra yine aynı 7 kişi aynı şeyleri(Yürü memet kimse sana yetişemez) yazıyor.

Fotoğrafının açıklama bölümüne ''öylesine çektim'' yazan birine ''Ellerine sağlık hocam, mükemmel olmuş, kutlarım seni'' diye yazmanın nedenini anlayamıyorum açıkçası.

Kişiye göre değişse de bu tür kelimeler bu kadar basit kullanılmamalı.

Öyle sanıyorum ki forumu kullanan arkadaşların yüzdesi galeriye fotoğraf ekleyenlerin 20% sine denk geldiği için bununda pek önemi olmayacak.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#dilaver61' tarafından 02.08.2007 09:36:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 09:33 - İp: 85.***.**5.6
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ben fotoğrafın içinde büyüdüm.
Karanlık odada babamla baskıya girdim çocukluktan beri..
babam gazeteci, profesyonel fotoğrafçıydı.
fotoğraflarla büyüdüm.
Ondan eğitimimi aldım.

Kendim fotoğraf sanatcısı değilim.

NOT: O fotoğrafa sanat unsuru demedim zaten.. hoş sadece ama dağ gibi yorumu hak etmez!

#panctom' tarafından 06.08.2007 22:06:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 18:32 - İp: 88.***.**0.136
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

''Hangi fotoğrafta sanat var, hanginde yok iyi bilirim.''

Ben bu cümleyi kullanamam panctom, Konunun eğitmeni olsam bile.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 18:50 - İp: 85.***.**7.115
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sanat bazen eğitimle oluşmaz içimizde Hayrettin abi..
Doğuştan vardır.
Bir mozart, bir leonardo da vinci mesela..

Ama haşa...
asla..
lütfen kesinlikle ben sanatkarım demiyorum.
onların tırnağı bile değilim.

ama kendime ve cevreme yetecek kadar görürüm bazen.
bu doğuştan, babadan..
babam sanatçı; fotoğrafçı, heykeltras, boks sampiyonu ve..

sarkıları çok meshur olmuş bir bestekar.
bu yüzden bazen sanat, insanlarla beraber doğar, dünyaya gelir. Sonradan kazanılmaz.

o linkteki fotoğraf sanat değil ama manzaranın güzelliği itibarıyla hoş.
dağ gibi yorumu hak etmez belki tabii..

bu sitede öyle kötüler de var ki..
keşke onlardan birini örnek gösterseydin abi..

#panctom' tarafından 06.08.2007 22:09:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 18:59 - İp: 88.***.**0.136
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bence bu konu
asıl maksadına geri dönse iyi olucak
bu forum konusunu görmesem şimdi ben açıcaktım
buraya ciddi amaçlarla fotoğraf gönderen herkesin yapıcı eleştirilere ihtiyacı var
ne "harika süper"den yanayım nede"bu ne ya buna fotoğrafmı diyorsun sen"gibiyorumlardan.
önemli olan kendinde biriktirdiğin birikim ve tecrübeyi başkalarıyla paylaşmak
yoksa senin "süper"olarak yaptığın yorum fotoğraf sahibini anlık mutlu etmenin önüne geçemez.
ona hiç bir katkısı olmaz yani.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 19:13 - İp: 88.***.**3.8
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

#panctom' tarafından 06.08.2007 22:10:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 19:17 - İp: 88.***.**0.136
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafımı en iyi sen okumuş olsan bile ''be okurun'' demen yanlış panctom.

Asıl mesajı görsen bile ''ben görürüm'' demen yanlış.

Portfolyomda ki meslek hanesi boş olan arkadaşların elleri arkasında sahilde dolaşanlar olduğunu düşünme panctom.

Atılan bir mesaj, ve yapılan tek eleştiri okuyabilen için fotoğraf gibi kişi kendini belli eder.

Fotoğrafı çekenle okuyanın hislerinin bir olmasına imkan yok.

Karşıdan gelen sert ışıkla fotoğrafın fazla net olmayacağını kişi bilemeyip ''netlikte biraz sorun'' var demesi gibi.

Meraklanma, tüm yorumları okur, hepsine teker teker cevap verme huyum vardır. (tek kelime dahi olsa bile.)

Tarih: 6 Ağustos 2007, 21:52 - İp: 85.***.**7.115
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Çok haklısın Hayrettin abi..
Ben okurum dememeliydim.
orada hatalıyım ama sanırım bugünkü olayların bir sonucuydu bu lafım da..
Bir yerde sinirlenmiştim. Ve o laflar bunun sonucudur.

"ben görürüm, ben bilirim" demek güzel ve erdemli söz değildir.
zaten ben de o zihniyette bir değilim aslında..
Bu konuda haklısın..
sakin kafayla yazsaydım, öyle yazmazdım!

Tarih: 6 Ağustos 2007, 22:04 - İp: 88.***.**0.136
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sana katılıyorum isbucay.

Bu başlığımın gördüğü ilginin dışındakiler, aynı ''sallama''ları yaptıklarından buraya yazacak neleri labilirki? (20%'i diyerek küçük bir payı çıkarmak istiyorum, onlarda kendilerini, zamanları olmadığından yazamadıklarını bilirler)

Seyrek olarak ta yapmış olsam, ''Güzel fotoğraf'' yorumuma gelen teşekkür, online iae 2 dk yı geçmezken, olması istenilen veya bariz hataların olduğu fotoğrafa yaptığım eleştiri, ki benden önce o klasik kafiyeler olduğu halde, fotoğraf genelde siliniyor.

Yaptığım eleştirileri sık kullanınlara ekleyip gün sonunda tekrer bakmak istiyorum ama, 3/4'ünü göremiyorum.

İnsanlar eleştiri istemiyor. Bir yol tutturmuş, hemşo, kanka abicim falan, 10 kişi arkasında, ne koyarsa gidiyor misali eğleniyor.

Zaten fotoğraf yorumlayanların hitap şekline bakınca o yourumun içeriğinin önemi farklı,

........... abicim yine döktürmişsün, süpersin beyaaa,
ben demiştim abi bu adam bunun kitabını yazar, falan.

Adam yeni makinesiyle, alışması gereken bir fotoğraf yükleyip öneri ve tavsiye istemesine rağmen ''tablo yapıcam abi'' deniyor. ''Makineniz çok daha iyi fotoğraflar çekebilecek kapasiteye sahiptir, öğrenmeye çalışın, kitapçığı okumanı gerek, makinenizin yapabileceklerini bilmeniz gerekir'' dediğimde, o fotoğrafı bir daha göremiyorum.

Bir yemek lezze testinde, önünüze gelen yemeğin karşısına ''Bu sizin ayşe teysenin lahana dolması'' yazılırsa, Teyzenize ayıp etmemek için yapmanız gerekenler vardır.

Herkes kendini, yanındakinden daha iyi bilir.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim

#dilaver61' tarafından 11.08.2007 12:27:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2007, 11:06 - İp: 88.***.**7.175
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

bu konuyu açtığınız gerçekten iyi olmuş. ben şu ana kadar yorum yazdığım tüm fotoğrafların büyük hallerine baktım ve fotoğrafa bakınca düşünüyorum onun artı eksi yönlerini kendimce ve bunları yazmak istiyorum daha çok.çünkü amacımız hatalarımızı görmek ve kendimizi geliştirmek. benim fotoğraflarıma yazılan yorumlarda da elinize sağlık güzel bir kare olmuş yerine fotoğrafın iyi ve kötü yönleri yazılsa çok daha mutlu olurum. konuyu açtığınız için teşekkürler dilaver61

Tarih: 11 Ağustos 2007, 11:28 - İp: 85.***.**0.87
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hiç yorum almamıs bir makroya netligin eksikligi ile ilgili bir eleştiri yaptım,fotografta renk ve derinligi cokbegendigimide yazmıstım ama anında silindi
allah allah..
--
bu bizim siteye has bir ozellikte degil..
fk ' da bir eleştiri yazdım fotografın birine..belliki kankası bol bir uyeydi ve gercekten haketmedigi puanlar ve yorumlar alıyordu..eleştirime diye cevap yazan kişi ozelden eleştirinizi sılın lutfen diye mesaj atmıs..

hem eleştiriye tahammulu yok,hemde bunun bilinmesini istemiyor ozelden mesaj atıyor..bu sitedede cok var oylesi...çook..evrensel problem galiba

Tarih: 11 Ağustos 2007, 14:19 - İp: 88.***.**8.173