dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı Kişiler - Aynı Yorumlar

Merhabalar

Diyeceksinizk ki; !!Hayrettin yinemi benzer konular

Günde yaklaşık 170-200 kişinin gezdiği sitemizde, fotoğraflara yapılan yorumları (eleştiri demiyorum, çünkü kimse yapmıyor) hep aynı 10-15 kişi yapıyor, ve de hep aynı şeyleri yazıyor. (Yürü Mahmut kim tutar seni)

Başlık altında toplayarak 5 maddeden oluşan yapılması gerekenleri yazdığım bir fotoğrafaın altına, benden sonra yine aynı 7 kişi aynı şeyleri(Yürü memet kimse sana yetişemez) yazıyor.

Fotoğrafının açıklama bölümüne ''öylesine çektim'' yazan birine ''Ellerine sağlık hocam, mükemmel olmuş, kutlarım seni'' diye yazmanın nedenini anlayamıyorum açıkçası.

Kişiye göre değişse de bu tür kelimeler bu kadar basit kullanılmamalı.

Öyle sanıyorum ki forumu kullanan arkadaşların yüzdesi galeriye fotoğraf ekleyenlerin 20% sine denk geldiği için bununda pek önemi olmayacak.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#dilaver61' tarafından 02.08.2007 09:36:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 09:33 - İp: 85.***.**5.6
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynen katılıyorum..kişilerin yorum yaparken fotografa baktıgını bıle dusunmuyorum,enazından buyuk hallerine..

gecen gun bir fotografa aferin mukemmel olmus diyen biri için ustteki arkadas size kıyak gecmiş galiba dediginizi okumustum
durum tamamen bundan ıbaret..
mesele fotograf sanatyı yada kişisel gelişim veya ogrenme ogretme olayı degil..
mesele hatır gonul muhabbet ego tatmını..

bu sebeple zaten tanınmayan bırının ıyı fotografı tanınan bırının kotu fotografı kadar begeni almıyor..
bu yuzden zaten kimse kendini geliştiremiyor,ve bu yuzden bırısı eleştiri yazıp kral cıplak dediginde sen benim kim oldugumu biliyormusun havalarına giriyor..

şimdi bu konuya cevap yazacak arkadasların coguda bu tip yorumlar yazan,bu tip yorumlar alan ama ben yol gosteriyorum,dostluk onemlidir vs diye kendini kandıran arkadaslar olacaktır..
yanı bir bakıma kendiniz calıp kendiniz oynayacaksınız..

Tarih: 2 Ağustos 2007, 12:35 - İp: 88.***.**8.202
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

cok hakli ve yerinde bir konu bu bence. ben sahsen kendimce fotograflara iyi yorumlar, yani fotografi ceken arkadasa yol gösterecek yorumlar yazmak icin cabaliyorum. ki bunda pek basarili olmayabilirimde. ama yine bunu yapmaktan vazgecmiyorum.
yazdiklarim, belki dogru belki yalnistir.

cogu arkadasa özel mesaj yoluylada yazip, bilgiler almaya calisiyorum.

benim fotograflarima yazilan bütün yorumlara da tesekkür edip, yazan arkadaslara hep minnettarim. cünkü yazilanlar benim bir nevi ilerlememi sagliyor. ancak böyle yalnisi, dogruyu ayirt edebilir sonucta insan.

sevgiyle kalin..

Tarih: 2 Ağustos 2007, 13:49 - İp: 84.***.**5.187
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

valla katılıorum size.ama bu konu hakkında o kadar çok topic ve cevap okudum ki burda kimse yi değiştiremioruz işte.napıcaz yardakcılığa devam.ben şahsen burda kimseyi tanımıorum güzel foto oldummu yorumumu yaparım çünkü benim gözümde haketmiştir.ne bu ya o benim tnıdığım benim msn de ekli ben o adamı tanıorum kötüde olsa yorumumu yaparım pohpohlarım edaları.bence çok yanlış.bu sitede birilerine bişiy öğretilecekse yanlışda olsa doğruda olsa fotoğraf yorumsuz bırakılamamlı.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 16:39 - İp: 88.***.**3.95
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştirileriniz yapıcı değil yıkıcı olsun!

Josef Stalin

Tarih: 2 Ağustos 2007, 17:17 - İp: 85.***.**1.143
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Güzel konu tebrikler.
Aman dilaver hoca eliştirde gör gününü.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 18:51 - İp: 88.***.**4.163
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

enazından aynı seyı bile soylesen farklı yollardan soylemeli..
birine tebrikler guzel fotograf dersin,digerine guzel olmus tebrikler dersin bir baskasına tebrik ediyorum,gercekten guzel olmu dersin vs.vs.

hepsinede kopyala yapıstır yapılmazkı..
tabi bu işin latife kısmı..
----------------

ama suda varki hem gayet hos bir fotografa mukemmel olmus dıyorsan hemde vasat altı bir fotografa mukemmel diyorsan hiç konusma daha ıyı..iyi fotografa haksızlık en basitinden..

Tarih: 2 Ağustos 2007, 19:11 - İp: 88.***.**1.64
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Yazmaya (isim belirtmeye) gerek varmı Kumköy34

Tarih: 2 Ağustos 2007, 23:01 - İp: 85.***.**5.6
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir kişi olsa "o" denirde,bu durumda ancak "onlar" denilebilir..

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:35 - İp: 88.***.**8.125
isbucay
isbucay (üye)
Konya / Amatör

Dilaver bey bu tür çok topik açtınız ve bir çoğunada katılımıştım bunada olduğu gibi ama ne yazıkki katılım az .Ama bu bir sorun değil artık bence bu köklendi kökleniyorda.Sitenin iliğine kadar işleyen bir kök oldu.Yani biz siz ne kadar bağırsakda anlayan 1x se anlamayan 100x olacaktır.

Ya birde bi türlü anlam veremediğim tripler vardır.

"eleştirelim pohpohlamayalım, dersiniz."

-"ya kardeşim eleştirme becerim olsa eleştiririm yok ki bende güzel,hoş tebrikler, vesaire vesaire...", derler.

Ya bir amatör yada ilk kez başlayan bir fotoğrafçı fotoğraflara baka baka yada bazı yerlerde gördüğü güzel eleştirileri okuya okuya bence bir fikir sahibi olur.Öle sanıyorumki bu düşüncemde de yanılmıyorum (ki yanılıyorsam da düzeltin ). Nebilimm yazmak mı zorlarına gidiyo nedir anlamadım bir türlü...

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:41 - İp: 85.***.**6.30
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Katiliyorum dilaver61 e
peki cozum ne olmali?
tamam taniyi koyduk hastalik varda tedavi konusunda neler yapabiliriz?
goruslerinizi bekliyorum zira benim aklima gelen bisey yok. dediginiz gibi ayni kisler girip cikiyor ve birazda tanidik oldumu ver gazi gitsin.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:51 - İp: 192.***.**9.70