fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Full Review (ilk Defa)

SONY A-100 için ilk kapsamlı değerlendirme (Fullreview) Cameralabs'da yapılmış. (yakında Dpreview, Imaging resource ve Steve's Digicam da da testler yaınlanmaya başlar sanırım)

Piyasadaki en iyi Giriş seviyesindeki DSLR olduğu belirtilmiş. Şu ana kadar en iyi olan 350D'nin sadece yüksek ISO'da daha iyi olduğu, onun dışında her alanda A-100'ün daha iyi olduğu yazıyor.

Test sonuçlarında 85 almış,
350D...80,
D50 ...78,
D200...91 almış

daha fazlası için adres aşağıda...

http://www.cameralabs.com/reviews/SonyA100/index.shtml

Tarih: 18 Temmuz 2006, 00:37 - İp: 85.***.**9.210
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Pervince selamlar ...
Eğer benim yazıma sinirlendi isen yanlış anlamışsın.
Ben spot metering konusuna misilleme olsun diye söylemedim. Tabi ki eksik eksiktir...Keşke canon böyle bir hıyarlık yapmasa imiş.Fakat Allah var bu makinanın çektiği resimlerin temizliğine hayranım olay yanlızca bu...
Keşke şu yeni çıkacak A100 ün sensörüde 350D gibi kalite bir CMOS olsaydı.O zaman tadından yenmezdi valla

#mbsahan' tarafyndan 29.07.2006 01:28:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:26 - İp: 85.***.**8.99
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mbsahan merhaba

A100 deki noise oranı seni çok etkilediği için aşağıya bir fotoğraf yükledim.Ben noise in çok abartılı derecede fazla olmadığı ve fotoğrafın işlendiğinde temizlenebilir olduğu taktirde benim için önemli olmadığını söylemiştim.
Bunu sana daha iyi izah edebilmek için aşağıya A100 ile 1600 ıso da çekilmiş bir fotoğraf yükledim.Ayrıca fotoğrafın orijinali ve çeken kişinin noise temizliği yaptıktan sonraki halinide verdiğim linkten görebilirsin.
Yorumunu bekliyorum.

Fotoğrafın orijinali ve çeken kişinin yaptığı noise temizliğinden sonraki hali BURADA

Aşağıdaki fotoğrafta benim orijinalden yaptığım temizlik.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:37 - İp: 85.***.**1.230
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Nigtmare arkadaşım,
sanırım "canon spot ölçüm yerine partial ölçüm metodunu koymuş" sözü pek geçerli değil. Canonun 30D, 5D, 1Ds,MarkII gibi makinalarında hem partial, hem de spot ölçüm var.

Yani Partial, spotun yerine konmuş olsaydı diğerlerinde de Spot Ölçüm koymazdı canon.

ötekiler üst sınıfta, 350D giriş seviyesinde olduğu için koyulmamış diyebilirsin ama bu da mazeret değil. Yine giriş seviyesinde olan Pentax ist, Nikon D50 ve D70, Konica*Minolta 5D, Sony A-100 de de spot var. Gerçekten de pervincenin söylediği gibi bu standard bir özellik.

Yani canon 350D'yi üretirken nasılsa bunu alacaklar amatördür, yuttururum diye malzemeden çalmış kısacası

#canmahmut' tarafyndan 29.07.2006 01:45:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:43 - İp: 85.***.**0.175
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Teşekkürler...
Abi çok iyi iş çıkarmışsın Temizlenince elde edilen görüntü hiç yabana atılacak gibi degil...

#mbsahan' tarafyndan 29.07.2006 01:59:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:48 - İp: 85.***.**0.248
as
as (Üye)

mbsahan benim yaptığım bu temizlik ve sonucunu dikkate alacak olursan noise in benim için çokta abartılı olmadıktan sonra sorun olmadığını görmüşsündür.Bu fotoğrafın orijinali ve raw çekilmiş ham hali orijinal yazılımı ile birlikte bende olmuş olsaydı bu temizliğin sonunda çıkacak fotoğrafın 100 veya 200 ıso da çekildiğini düşünebilirdin.Burada önemli olan makinanın çıktı kalitesinin bu işlemleri kaldıracak seviyede olması.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:55 - İp: 85.***.**1.230
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sağolasın As,
gerçekten iyi bir sonuç

noise'in makina seçiminde her şey demek olmadığını anlatan somut ve güzel bir örnek.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 01:59 - İp: 85.***.**0.175
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Evet abi bu konuda haklısın önemli olan makinanın çıktı kalitesinin bu işlemleri kaldıracak seviyede olması
Benim bilgisayarda bir kaç resim var onlarda deneyeceğim noise temizleme işini

Tarih: 29 Temmuz 2006, 02:02 - İp: 85.***.**0.248
as
as (Üye)

mbsahan deneyeceğin fotoğraflar FZ30 dan elde ettiklerin ise böyle bir sonucu alman biraz zor bilgin olsun.
Sony A100 de bu işlemi kendiside yazılım ile yapabilirdi.Ancak görünen o ki A100 fotoğrafta yazılımla pek oynamadan çıktı veriyor.

Canmahmut sende sağol.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 02:07 - İp: 85.***.**1.230
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

mbSahan arkadaşım, sana sinirlenip yazmadım, senin söylediklerinde aykırı bir sey yokki, son derece mantıklı....

As, sonuç harika olmuş,
noise olayının gerektiğinden fazla abartıldığını düşünüyorum

Tarih: 29 Temmuz 2006, 02:12 - İp: 85.***.**0.175
as
as (Üye)

pervince çok haklısın.Noise olayı çok fazla abartılıyor.
Bazı makinalar bu noise temizliğini yazılım ile kendi içinde halledip noise azlığı ile ön plana çıkıyorlar.Bence bu biraz da aldatmaca.Sonuçta bütün dslr türü makinalarda benzer sonucu elde etmek mümkün.Çünkü bu makinalar sensörlerinden dolayı kaliteli çıktılar veriyorlar.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 02:18 - İp: 85.***.**1.230