fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Full Review (ilk Defa)

SONY A-100 için ilk kapsamlı değerlendirme (Fullreview) Cameralabs'da yapılmış. (yakında Dpreview, Imaging resource ve Steve's Digicam da da testler yaınlanmaya başlar sanırım)

Piyasadaki en iyi Giriş seviyesindeki DSLR olduğu belirtilmiş. Şu ana kadar en iyi olan 350D'nin sadece yüksek ISO'da daha iyi olduğu, onun dışında her alanda A-100'ün daha iyi olduğu yazıyor.

Test sonuçlarında 85 almış,
350D...80,
D50 ...78,
D200...91 almış

daha fazlası için adres aşağıda...

http://www.cameralabs.com/reviews/SonyA100/index.shtml

Tarih: 18 Temmuz 2006, 00:37 - İp: 85.***.**9.210
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Sevgili Adnan Abi...

Kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem.Amacım burda biz bize bu yeni çıkacak ve çıkmış olan ürünler hakkında rahatça konuşabilmek. 800-1600 iso degerlerindeki noise fazla olduğu için bu makinayı almam sizde almayın gibi birşey demedim ve diyemem. Sözüm meclisten dışarı "armut a bu armuttur demekte" ayıplanamaz ve yadırganamaz...Zaten bu elma demeklede elma olamaz...

Sizin söylediklerinizde haklılık payı var ama ben kapalı mekanda loş ortamda çektiğim aile fotograflarında flasın yarattıgı imaj arkasındaki o kocaman gölgeyi sevedim gitti...
Şimdi burdan yola çıkarak flashla alacagım yukardaki pozu flashsız yüksek iso da az noise üreten ve SteadyShot özellikli bir makinada çeksem daha güzel olmaz mı? Ve bu ürünün kullanılabilirlik yetenegini artırmaz mı?Zaten DSLR alan bir kişi kullanılabirliği artırmak için bu kadr yüksek bedeli ödemez mi?

Yüksek iso da noise artısı gercekten durup düsünülmesi gereken bir konu. Bakın FZ30 alırken noise konusu önemsiz o kadar takılacak bir konu degil gb. yorumları dikkate alarak Fz30 aldım. Fakat gece cekimlerinde hüsrana ugramadım desem yalan söylemiş olurum. Tabi ki A100 ve FZ30 u bu konuda yarıstırmak hata olur.

Amacım alma listemdeki ilk sırada olan bu ürünü burada sizilerle tartısarak (bilgi ve görüş alıs verişi düzeyinde)
daha iyi tanımak ve insaallah alırsamda performansı konusunda yabancılık cekmemek. Beklemedigim yönlerine alısmak zorunda kalmamak...

Yanlızca benim dememle bu makina kötü olmayacaktır zaten...İyiler tüm elesriler arasından sıyrılarak öne cıkanlardır...Eleştirmek konusunda acımasız olamaktan yanayım.
Bizleri DSLR almaya yönlendiren zaten begeni seviyemizin yüksekligi degil mi?
..................

Osmanlı merhaba...
Fotografların exif bilgisini degistirip te yayınlayan siteler varsa o zaman vay halimize boyle bir paronoyayı tahmin edememiyorum bile Zaten bilgi konusunda tek bir kaynaga baglı kalmazsak bu konuyu dogal olarak asmıs oluruz.

#mbsahan' tarafyndan 27.07.2006 04:50:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 01:17 - İp: 85.***.**8.156
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mffoto evet ihtiyaca göre seçim yapmak lazım dediğine katılıyorum.Senin için yüksek ıso performansı bir gereklilik ise alacağın makinada bunu araman çok doğal.
Ben günlük genel kullanımda AS nin çok daha yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum.En azından R1 ile çektiğim fotoğraflarda 1600 ve 3200 ıso seçeneği yerine AS nin daha kullanışlı olacağını çektiğim fotoğraf türleri açısından gördüm.Senin dediğin gibi kapalı ve az ışıklı ortam çekimleri için makina alınacaksa o zaman en iyi noise performansını veren makina tercih sebebidir.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 01:17 - İp: 81.***.**6.122
as
as (Üye)

mbsahan elbette makinaların artılarını ve eksilerini burada dile getirmemiz çok normal.
Benim size anlatmaya çalıştığım şey ,çektiğim fotoğrafları dikkate aldığımda benim için 1600 ıso yerine AS özelliğinin tercih sebebi olacağını anlatmaya çalıştım.mfoto nun dediği gibi hem AS nin hemde yüksek ıso performansının olması en iyisi ama şu an böyle bir konfigürasyonu elde etmek oldukça pahalı.Mesala Canon 5D ile IS özellikli bir lens mutlaka daha iyi olacaktır.Ama işin ucunda makinayı çaldırmayıda hesaplamak lazım.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 01:27 - İp: 81.***.**6.122
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Valla abi ne kadar ucuz bir makina çaldırısak o kadarda kardır di mi?Bak bu yönden hiç düşünmedim olayı

Tarih: 27 Temmuz 2006, 01:45 - İp: 85.***.**8.156
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Siz isz olun makinanızı başucunuza koyup uyuyun.Elinizide makinaya kelepçeleyin ki adam çalacaksa makinayı 2 kere düşünsün.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 01:53 - İp: 85.***.**1.77
as
as (Üye)

Arkadaşlar cep telefonu hırsızlığı artık çalınan makinaların kullanılamaması nedeniyle azaldı .Hırsızların artık yeni hedefi fotoğraf makinaları haberiniz olsun.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 02:02 - İp: 81.***.**6.122
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yaklaşık 20 yıldır fotografla iç içeyim, bunun son 10 yılı Amerikada reklam fotografçılığıyla geçti, gerek doğada gerekse stüdyoda yaptığımız çekimlerde bu güne kadar 200 ISO'nun üzerine asla çıkmadık. İş dışında hobi olarak yaptığım çekimlerde de hep (Velvia) 50 İSO bazen 100 ISO kullandım.

Bu günkü dijital makinaların en iyileri bile 400 ISO ve üzerinde noise üretiyor. (kimisinde daha az, kimisinde daha fazla ama mutlaka noise var)

haber fotografçıları dışında yüksek İSO tercih eden bir profesyonel de görmedim. haber fotografçılıgında da olay anını kaçırmamak, gazete baskısında fotografın kalitesinden daha önemli olduğu için gerektiğinde zorunluluktan yüksek iso kullanılıyor.

Dergi fotografçılığında ise kalite ön plandadır. Örneğin National Geographic, GEO,Atlas gibi dergilerdeki fotografların büyük çogunluğu (bu fotografçıların ellerinde en gelişmiş makinalar olmasına ragmen) 50-100 İSOda çekilir. Dikkat ettiyseniz eğer bu tür dergilerde gece çekimleri bile düşük İSOda çekilmiştir. binalar ve mekanlar pırıl pırıl nettir, gren yoktur ama düşük İSO'da uzun pozlamadan dolayı insanlar fludur genelde.

İnsanların niye bukadar yüksek isoya takıldıklarını anlamıyorum, herkes paparazzi fotografçısı mı olmak istiyor.

Fotografın kalitesi önemliyse eğer, mümkün olan en düşük İSOda çekim yapılması,fotograf kalitesini düşüren yüksek İSO'ların çok zorunlu olmadıkça tercih edilmemesi gerekir.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 02:23 - İp: 85.***.**1.165
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Evet Fotoman üstadım bu bir takıntı haklısınız. Fakat sizn gibi profesyonelin eline benim İxus 700 verelim onunlada harikalar yaratırsınız.
Bence ihmal edilen konu bu... Ben profesyonel degilim hatta amator bile degilim. Tabiki sizin ihtiyacınız olmayacak bu özellige benim ihtiyacım olacak. Yüksek İSO daki makinanın basarısı benim fotografcılık konusundaki birçok eksigimi kapatacak. Ben bu gözle bakıyorum. Ayrıca su noktada ayrılıyoruz bahsi gecen 350D eger gözlerim beni yanıltmıyorsa iSO400 kadar 400 de dahil noise üretmiyor...Ama bazı makinalar bırakın 400-800 ü 100-200 de noise üretiyor. 800 de az noise üreten bir makina 100 iso degerinde digerlerinden daha iyi performans sergilemez mi?
Şimdi siz degerlendirin benim acımdan bu bir avantaj degilmi?
Ayrıca yüksek İso performansı yüksek enstantanede çok ihtiyacım olmayacak olan AS den daha önemli degil mi?
Tabii bu konu dısında konusulması gereken cok sey var daha fakat noise konusunu ihmal etmek yerine İso/noise hanesine kocaman bir - yazıp, Super SteadyShot +, LCD kalitesine +, CCD için gelişmiş toza karşı koruma sistemi +, Konicaminolta MAXXUM/DYNAX/Alpha objektifleri ile birlikte çalışır +,Eye Start AF Sistemi + deyip devam edebiliriz.
Sizilerin gördügü artılar ve eksiler nelerdir çünki benim için önemli olan alma potamda olan bu ürünü bütün çıplaklığı ile tanımak
Adnan abi bu arada desene makinayı alınca baya bir paranoyak olacaz.Düşünün o kadar cep hırsızı fotograf makinası hırsızı olmuş, makina bası kaç hırsız düser sizce
Elinde fotograf makinasını gören takibe başlıyor Daha sonra bunlar kavgaya tutuşuyor ben çalacam diye.... Galiba fotograf makinasını yanına alınca 14 lüyü belimize takmak gerekecek...Biraz fazla abartım galiba

#mbsahan' tarafyndan 27.07.2006 03:35:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 03:32 - İp: 85.***.**9.110
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Stüdyoda kontrollu ortamda reklam işi yapıyorsanız elbette yüksek iso ile işiniz olmaz.
Herkesin yaptığı şey dergi veya reklam fotografçılığı değil.
Gece yapılan kayakla atlama şampiyonasında fotograf çekiyorsanız Yüksek enstantaneye ihtiyaç var, ama ışık yok, adama flaş patlatamazsınız.
1/320, iso 12800 (3200 iso 2 poz itildi)

Veya flaş kullanmadan hareket donduracaksanız
1/4000, 1600 iso.

Bunlar paparazzi fotografları da değil.
Dediğim gibi, işinizi ne görürse onu kullanırsınız. Keşke 50 iso her işimi görseydi.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 04:02 - İp: 85.***.**1.153
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

''Yaklaşık 20 yıldır fotografla iç içeyim, bunun son 10 yılı Amerikada reklam fotografçılığıyla geçti''

Sayın fotoman size birşey sormak istiyorum.Ünlü bir derginin fotoğrafçısı olmak,bu işte tanınıp başarılı olmak,dünyayı dolaşmak ve bu işten ciddi anlamda para kazanmak istiyorum diyebilirim.
Yurt dışında bu işi sürdürmek isteyen amatör bir fotoğrafçıya ne gibi önerilerde bulunursunuz?
Benim Fuji S9500 gibi bir makinam var.Bu sizce yeterli mi?

Mffoto selam.Abi;
''1/320, iso 12800 (3200 iso 2 poz itildi)'' diyorsun.Peki 5D,iso 3200 desteği sunmakta.İstediğin kadar itme hakkı veriyormu,iso 25600 yada 51200 gibi?

Madem 5D,iso 12800 e kesin çıkıyor,Canon niçin makinalarında bu özelliği yazmıyor da iso 3200 deyip yanına da 2 stop zorlanabili gibi bir ibare koyuyor?Bu satışları arttırmaz mı?

Mesela ben bilmiyordum bu denli yüksek iso'ya çıktığını makinanın.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 08:33 - İp: 85.***.**7.248