fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Full Review (ilk Defa)

SONY A-100 için ilk kapsamlı değerlendirme (Fullreview) Cameralabs'da yapılmış. (yakında Dpreview, Imaging resource ve Steve's Digicam da da testler yaınlanmaya başlar sanırım)

Piyasadaki en iyi Giriş seviyesindeki DSLR olduğu belirtilmiş. Şu ana kadar en iyi olan 350D'nin sadece yüksek ISO'da daha iyi olduğu, onun dışında her alanda A-100'ün daha iyi olduğu yazıyor.

Test sonuçlarında 85 almış,
350D...80,
D50 ...78,
D200...91 almış

daha fazlası için adres aşağıda...

http://www.cameralabs.com/reviews/SonyA100/index.shtml

Tarih: 18 Temmuz 2006, 00:37 - İp: 85.***.**9.210
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar

Topıktekı arkadaslara bır soru, A100 default lensınyle Canon eos 350d den daha fazla noıse uretıyor anladıgım kadarıyla, pekı bız bu A100 e cıkacak olan 700 dolarlık 16-80 carl zeiss lensı taksak noıse degerı aynımı kalır yoksa dusermı

Tarih: 26 Temmuz 2006, 15:11 - İp: 212.***.**3.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sanırım bir faydası olmaz.Noise'ı bildiğim kadarıyla sensör üretiyor.Sensörün boyutu ile alakalı.Maalesef A100 ile kirlenme devam edecek.Bu kirlenmede sadece Ariel matik ile çıkar.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 15:15 - İp: 85.***.**1.129
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

makulmurat,

kullanılan lensin, noise üzerinde eksi veya artı yönde bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 15:17 - İp: 85.***.**5.234
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Lensin noise azaltmaya bir etkisi yok.Bunu biliyoruz. 700 dolarlık 16-80 carl zeiss lens ne fayda sağlıyacaktır bize? Netlik konusunda mı çok yararı olacak? Sanırım iyi mal iyi para prensibi lensler ve makinalar için de geçerli. İyi lensin sağlıyacağı faydayı açıklayan üye arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 15:49 - İp: 81.***.**5.237
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Herkese göre değişebilir mutlaka ama bence Genel görüntü kalitesi yüksek iso kalitesinden daha önce gelir.

Bir arkadaşımızın dediklerine katılıyorum,(tercihler kişinin tarzına ve ağırlıklı çalıştığı konuya göre değişir), ben 100-150 tane gece fotoğrafım daha az noise'li olacak diye binlerce fotoğrafımın daha düşük kalitede olmasını istemem doğrusu

Nikon D-200 de yüksek İSO'da 350D'den ve D70'ten daha çok noise üretiyor ama bu 350D'nin ve D70'in D200'den daha iyi bir makina olduğunu göstermiyor.

Bugün almak isteyeceğim ilk makina Nikon D-200 olurdu. Simdilik o kadar para ayıramayacağım için A100'ü bekliyorum.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 16:52 - İp: 195.***.**7.2
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

O zaman akla bır soru gelıyor. ccd veya cmos un boyunu buyultmeden yapılan megapıxel yukseltmelerı noıse uretmek zorunda kalıyor . Eger A100 6 megapıxel cıkıs verseydı bu kadar noıse uretmeyebılırdı yanlısmı dusunuyorum.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:04 - İp: 82.***.**4.67
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

fotoman'ın görüşlerine ben de katılıyorum.

Sanıyorum bu noise konusuna çok fazla takılıyoruz. Hatırladığım kadarıyla ben film ile çekim yaparken en çok 100 ender olarak da 400 ISO film kullanırdım ve daha yükseğine gerek duymamıştım. Hatta dia çekimlerinde 25 ve 64 ISO ile çekerdim. Yüksek ISO filmde de gren sorun olurdu. Anladığım kadarıyla şu noise denen olay olmasa, hepimiz şahane fotoğraflar çekip harikalar yaratabileceğiz ama bize mani olan noise.

dadanagast'ın bir mesajında sarfettiği güzel bir sözü geldi şimdi aklıma. Niye fotoğrafları alıyoruz büyüyüyoruz da bilgisayar ekranında mikroskop ile inceler gibi inceliyoruz veya buna benzer bir şey söylemişti. Kaçımız çektiğimiz fotoğrafları bastırdık da sadece noise nedeniyle istediğimiz sonucu alamadığımızı söyleyebiliyoruz?

Tekrar fotoman'ın yorumuna dönersek, "ben hep 800 ve üzeri ISO ile çekeceğim bu nedenle o ISOlarda noise üretmeyen (veya o seviyelerde en az üreten diyelim) bir makine istiyorum diyorsanız seçiminizi ona göre yapacaksınız.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:21 - İp: 85.***.**5.234
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Selamlar,

dpreview.com sitesine bakarsanız oradakiler canon 30d'nin 8mpix ile nikon d200'un 10 mpix arasinda detay bakımından kayda değer bir fark bulamadıklarından bahsediyorlar
Poster vs gibi profosyonel şeyler basılıyorsa Canon 1Ds, 5d yada Nikon d2xs'in FF sensörlerinin yuksek mpix i muhakkakki fark yaratır ama 8 mi 10 mu tartışması bence lüzumsuz. Nikon d200'ü muadili canon 30d ile kıyasladigim zaman aradaki fiyat farkindan (usa) dolayi 1600$'a 1250$ ben 30d'yi tercih ederim ha ikiside ayni para olsa Nikon derdim.

Noise olayina gelince bunun üzerine diğer forumlarda güzel tartışmalar oldu. Kısaca özetlemek gerekirse, sensörün fiziksek ebatlarını büyütmeden içine fazla megapixel koymaya kalkıştığınızda doğal olarak her bir pixelin alanı daha ufak olcaktır. Böyle olunca birim zamanda üzerlerine düşen foton sayısı daha az olacaktır. SNR denilen (signal to noise ratio) değerin yüksek çıkması düşen foton miktarının fazla olması ilede alakalı. Canon bu yüzden muhtemelen APSC için 8 mpix in üzerine çıkmıyor.

Ikinci önemli konu, NR denilen noise reduction algoritmaları. Bu konuda tonla çalışma var hatta benimde yayınlanmakta olan bir akademik çalışmam var. Bunun için arka tarafta çalışan bir dizi kompleks istatiksel hesaplamalar var. Bunun performansı pek çok değişkene bağlı. Canon bu konuda tahminimce önde geliyor.

Son olarak Canon'un kullandığı CMOS sensörlerinin CCD ye göre daha az noise verdiği söyleniyor. Bununla ilgili detaylı bişey bende bilmiyorum.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:30 - İp: 213.***.**5.69
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Eruhi çekmiş olduğun fotoğrafı çok fazla büyüttüğün zaman,fotoğraftaki objelerin bilhassa kenarlarında bozulmalar başlayacaktır.Keskinlik,tonlar,netlik bu tür durumlarda farkı daha da belli eder.İyi lens ile kötü lensinde farkı işte bu gibi durumlarda ortaya çıkar.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:32 - İp: 81.***.**4.19
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Guneyt şöyle birşey duydum Canonda yetkili Eos nickli arkadaştan.Yanılmıyorsam söylemi şuna yakındı;

Ben Canon 5D ile 1Ds Mark 2 arasındaki fotoğraf kalitesinden bahsediyordum.Ve ona madem 2 makinada full frame,5D 16.7 yerine 12.3MP üretiyor ise daha temiz fotoğraflar vermesi gerekmez mi?
diye sorduğumda bana ''her sensör ebadının verimli olarak kullanılabileceği bir maksimum MP değeri vardır ve full frame makinalarda bu değer 20MP'e kadar çıkabilir'' gibi bir açıklama yapmıştı.Bu demek oluyordu ki 2 makinada sınırlarını fazla zorlamamıştı ancak
''1Ds Mark 2 daha kaliteli sensör kullandığı için ve 45 noktadan netlik yaptığı için 5D'ye göre üstündür,fakat; 5D,1Ds Mark 2'yi hayli zorlar'' diye yanıtlamıştı.

Bu çentik arasındaki yazıları aklımda kaldığı kadarıyla onun ağzından açıkladım.Atlamam olduysa affola.

Diyeceğim Canon 8MP,D200 10MP kullanıyorlar diye illaki Canon daha temiz sonuç verecektir diye bir genelleme yapamayız.Çünkü işin içine bilmediğimiz fazlaca faktör giriyor olabilir.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:41 - İp: 81.***.**4.19