netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Pentax K10d Ürün İncelemesi

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 12 Ocak 2007, 15:11 - İp: 85.***.**7.152
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi herhalde yaklaşık 10 gün içinde makina sana gelmiş olur.Herhalde İzmir'de çekimler yapacaksın.
Bende yaklaşık 1 ay içerisinde sınavlarımı bitireceğim.
Senin çekim yapmaya geldiğin bir gün bende makinayı denemek çok isterim.Artık rüyalarıma girmeye başladı alet.

Aklıma takılan şu oldu,sormadan edemeyeceğim.Biliyorum makina hakkında çok deneyimli olmadığın için yorum yapmaktan kaçınacaksın.Dayanamıyorum ve soruyorum;

K10D'nin hasselblad'a yakın performans verdiğini anladım anlatımlarından.Umarım yanılmıyorumdur.Peki sen şimdiye kadar K10D ile ilgili izlenimlerine ve 30D ile ilgili tecrübelerine dayanarak bir karşılaştırma yapsan,bize içinden geçenler hakkında ne söyleyebilirsin?

Yani body fiyatı yaklaşık 30D'nin 1/3'ü ucuz olan bu makinanın artıları ve fotoğraf kalitesi 30D'nin üzerinde mi??

Body yapısı,30D kadar ele iyi oturuyor ve onun kadar sağlam mı?

Şimdiye kadar üretilmiş en iyi SR sisteminin K10D'de olduğunu duydum.K100D'den daha mı iyi çalışıyor?(Stop bazında)

Eğer K100D'den fazla engelliyorsa sarsıntıyı,Canon'un kullanmış olduğun 17-85mm USM IS lensi kadar etkili mi bu SR sistemi??

Çünkü biliyorsun ki kimse lensdeki sarsıntı önleyici kadar başarılı olamaz diyor gövdedeki sistem için.

Kendimce merak ettiğim soruları sordum.Cevaplarsan hem beni hemde merak eden diğer arkadaşları memnun edersin Adnan abi.
Gerçi şu anda yoğunsundur ama fırsat bulursan sevinirim.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:29 - İp: 85.***.**5.40
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

Herkes e iyi akşamlar.Bir ayı aşkın bşr zamandır K10d kullanıyorum.Çektiğim fotolar pek ilgi görmedi çünki her fırsatta belirttim acemiyim diye.Ama aldığım gündem beri bu makinenin neler yapabileceğini biliyordum.

as;sen benim hislerimi resme döktün.Ne diyim ellerine sağlık.Harikalar ortaya koymuşsun.
Bu arada bu yıl içinde K1d nin çıkma ihtimali varmış.Full frame olabilir diyorlar.Eğer çıkarsa kesin k10d yi satıp onu da alıcam kısmet olursa.İkinci el k10d isteyen olur sanırım o zaman

As eline,emeğine sağlık.Bana gecenin bu saatinde iyi ki bu makineyi seçmişim dedirttin.Çok rahat uyuyacağım bu gece çoookk.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:34 - İp: 88.***.**2.153
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar bende aynı fikirdeyim.K10D body ve hatta K100D body fiyatları aşağı,satışlar yukarı.K10D şu an ederinin altında biliyorum ama gönül isterki ucuz olsun.Herkes sahip olsun.Diğer üreticiler de mecburen rekabet için illaki fiyatları düşürsünler.

Bu arada ARAS foto'nun sitesinde hayli komik bir durum var tıpkı aydınlar'da olduğu gibi yada benzeri diyelim

K10D body 799Euro+kdv fakat
K10D+18-55mm 949Euro+kdv .

Buradan çıkan sonuç Pentax 18-55mm kit lensin fiyatı 150Euro+kdv'ye gelmiş oluyor.Yani yaklaşık 330YTL.
Halbuki müşteriyi özendirmesi için lensin çok daha uygun fiyatta satılması lazım.

Şu an Pentax'da 18-55mm kit lens 184Euro+kdv gibi bir fiyata satılmakta.Gerçi kalitesi hakkında Adnan abi,Tolga ve diğer kullanıcı arkadaşların iyi yönde bir kanıları var ancak bana yine de biraz yüksek geldi.

184 euro+kdv=410 ytl kadar ediyor.

Oysa Canon'un kalitesi ile kötü bilinen kit lensinin(ben iyi demiyorum-yanlış anlaşılmasın),ve pahalı satış politikası ile tanındığını düşünürsek,Canon 18-55mm 200ytl'nin altında satıyor diye biliyorum.

Nerede kalmıştık.K10D'nin yanında alırken extradan 330 ytl vermek bana fazla geldi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:43 - İp: 85.***.**5.40
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Kıvanç sınavlara çalışa çalışa nerden soru soracağını iyi biliyorsun.

Kıvanç Pentax 18-55 objektifi Canon un objektifiyle kıyaslama, eğer kıyaslayacaksan Nikon 18-70 le kıyasla. O da iyi bir objektif. Acaba Nikon18-70 in fiyatı nedir?

Amati, makinenin ilk aldığında gönderdiğin fotoları beğenmiştim ama sende hatırlarsınki yanlı davrandığım düşünülmüştü. Şimdi haklı olduğumuz ortaya çıkıyor.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:59 - İp: 85.***.**7.52
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

Haklısın xtolga.Olsun ya gerçekten hiç önemli değil.Bugün k10d bu kadar kişiyi etkileyip buraya bu yorumları yazacak hale getirdi ya ben artık çok rahatladım.Elinize sağlık arkadaşlar.

Tarih: 13 Ocak 2007, 01:37 - İp: 88.***.**2.153
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Adnan, "K10D'nin jpeg görüntüsü keskin mi değil mi?" tartışmalarına son noktayı koymuşsun bence bu fotoğraflarla.. kit lensin başarısını da takdir etmek lazım tabii..

Body yapısı,30D kadar ele iyi oturuyor ve onun kadar sağlam mı?

Bi arkadaşımın 30D'sini kullanmıştım kısa bir süre. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, evet ele 30D kadar iyi oturuyor ve en az onun kadar sağlam, belki daha fazla..

Adnan gibi başarılı çekimleri henüz yapamadığım için, görüntü kalitelerini kıyaslamam doğru olmayacaktır.

#cfiliz' tarafından 13.01.2007 10:09:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 10:07 - İp: 213.***.**6.250
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

K10D nin gövdesi ele çok iyi oturuyor. Objektif yuvası ile Grip arasındaki mesafeninn geniş olması sayesinde parmaklarınız sıkışmıyor.

Tarih: 13 Ocak 2007, 10:15 - İp: 212.***.**0.50
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

Sayın AS sizin fotolar uluslararası ün kazanmış:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=21646384

Tarih: 13 Ocak 2007, 11:49 - İp: 85.***.**8.158
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraf gösterim programlarında resample denen bir özellik var...bu büyük boyuttaki fotoğrafalrı ekrana sığdırlıacak şekilde ayarlandığı zaman bir çeşit render yapıyor ve fotoğrafı yeniden ölçeklendiriyor...bu durum resimdeki kırık çizgileri düzeltesede çok belirgin bir softluk ta getiriyor..sanki blur işlemi yapar gibi...bizde fotoğrafın yeteri kadar sharp olmadığını düşünüp ...daha çok keskinlik veriyoruz...irfanview da bu özelliği açıp kapatmak mümkün. acadsee de değişik yötemler seçebiliyoruz ama tamamen kapatmayı bulamadım ben. pentaxın kendi orjinal yazılımda resampling yapmıyor....fotoğraflar küçük de bakılsa gayet keskin görünüyor.
bunu denemek için bir fotoğrafı . herhangi bir program ile 1024*681 (3/2) veya daha küçük resize yapın ve diğer orjinal fotoğraf ile windows resim gösterici ile karşılaştırın. resize yapılmış resim çok daha keskin görünecektir

#ral' tarafından 13.01.2007 12:12:07 tarihinde düzenlendi.

#ral' tarafından 13.01.2007 12:13:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 12:07 - İp: 88.***.**0.56
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

ah evet dpreview forumuna ekleyen kişi benim sormadan ekledim, bu forumun adını vererek ilave edince, sorun olmayacağını düşündüm

Fotoğraf toplulukları başlığı altına da yazabilirdim, ama K10D ile ilgili de olduğu için buraya ilave edeyim:

Yarın (14 Ocak) saat 12'de Bursa Zafer Plaza'da buluşuyoruz. Hem K10D'yi görme fırsatınız olabilir hem de hava iyi olursa birlikte bir shoot-out yaparız

İlgilenen arkadaşlar buradan mesaj atabilir (alttaki e-mail adresimi msn olarak da kullanıyorum).

#cfiliz' tarafından 13.01.2007 13:50:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 13:06 - İp: 213.***.**6.250