rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
wm1tr
wm1tr (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar, belki burası yeri değil ama bilenlere birşey danışmak isterim:

slr like makinelerle ilgili minik bir araştırmam oldu, ama aradığım şu sorunun cevabını bulamadım:

Slr like fotoğraf makinelerinde, SLR’larda olduğu gibi denklanşöre basıldığı anda mı çekim yapılıyor yoksa kompakt bir makinedeki gibi basıldıktan yaklaşık 1-2 sn sonra mı çekim yapılıyor?

Tarih: 27 Temmuz 2006, 18:49 - İp: 207.***.**8.21
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Güzel bir soru.Tam bir yanıtı yok.Bazen makina çok hızlı netleme yapıp deklanşöre bastığım anda çekiyor bazen ise düğmeye basıyorum(bu ender oluyor) ve 1sn sonra çekim yapıyor.Genel olarak galiba makina karanlık ortamlarda yavaşlıyor ama aydınlıkta hemenle 1/2sn de etki tepki yapıyor.Bunu arkadaşlar bir araştıralım.İlk kez böyle bir soru duydum.Mantıklı,hiç aklımdan geçmemişti.

Birşey daha.Shutter lag terimi genelde hızın bir ölçüsü sanıyorum.DSLR lerde bu süre Like lara göre çok iyi ve DSLR seçiminde tercih sebeblerinin bir ayağını oluşturuyor.
Tam açıklaması nedir bu ifadenin?

Tarih: 27 Temmuz 2006, 19:44 - İp: 85.***.**9.67
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Auto focus makinalar da Deklanşör çift kademelidir.
Yarım bastığınız da focus yapar ve focus yaptığına dair bip sesi yada odak noktasını yaktığı andan itibaren deklanşöre tam bastığınız da pozlama sürenize göre çekim gerçekleşir.
SLR yada kompakt farketmez odaklama sonrasında deklanşöre tam basıldığında fotograf oluşturma işlemi başlar.
Lens ve işlemci hızı burada ön plana çıkar.Canon digital fotograf makinalarla ilgili bir şey söyleyeyim bu anlamda,
İçersin de bulunan ISAPS görüntü teknolojisi bu işlemlerin hızlandırılması için geliştirilmiştir.
Fotograf makinamız da pozlama eğer 1/500sn ise deklanşöre yarım basılıp odak yapıldıktan sonra,tam bastığınız da 1/500sn süresince açık kalan perdeden içeri giren ışık,sensör üzerinde matematiksel bir bilgi oluşturur ve bu bilgi işlemci tarafından yorumlanıp jpeg yada neyse fotograf formatında hafıza kartına kaydedilir.

odak yaptıktan sonra tam bastım perde sürem 1/500 idi ama fotografı 2 sn sonra çekti diye birşey söz konusu olamaz.
oluşması kaydedilmesi ve preview işlemleri sırasında beklediğiniz süre çekim süresi değil fotografın oluşturulma süresidir.
işlemci hızına bağlı olarak farklılık gösterir.

Hoşçakalın.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 20:00 - İp: 85.***.**3.100
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

Satın alma konusunda belirleyici unsurlardan biri.satın almak istediğiniz makinanın manuel kullanımı varsa netliği pozlamayı manuel yapın.daha sonrada denklanşöre basın beklemeden cekiyorsa problem yok ancak bekleme yapan bir çok kompak makinadan yakınan arkadaş oldu.eğer manuel kullanım özellikleri yoksa ve siz denklanşöre yarım basmanızdan sonra sık sık uzunca süre netmemekte sorun yaşıyorsa pek tavsiye edilecek bir cihaz değildir.konu anlık olabilir veya poz verenler sıkılabilir.cekim sonrası makinalar cekim özelliklerine bağlı olarak bekleme yapabilir.bu daha çok raw formatında cektiğiniz karenin hafıza kartına kaydedilmesi süresince gecen süredir.buda yazma hızı yüksek hafıza kartlarıyla düşürülebilinir.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 20:56 - İp: 88.***.**8.148
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
SLR makinelerde deklanşör gecikmesi çok azdır ve hissedemezsiniz. Ancak seri çekimlerlerde durum biraz farklı.
Öte yandan Compact makinelerin durumu ile ilgili bir liste var.
http://www.cameras.co.uk/html/shutter-lag-comparisons.cfm?sort=ShutterLag

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:25 - İp: 85.***.**8.170
wm1tr
wm1tr (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında bu soruyu sorma sebebim de anlık pozlamaları yakalamak idi.
SLR mı yoksa hızlı çekim yapabilen bir slr like mı alayım karar vermiyorum bir türlü.
Alım sırasında (arkadaşların söylediği gibi) en nemli etken en hızlı çekim yapabilen makine olacak Bizim minik yaramaz çok sıkılıyor poz verirken...

Sony dsc h2 deneyen var mıdır? Onda (manuel ayarları yaptıktan sonra) bir dslr kadar hızlı çekim alabilir miyim? Shutter lag için 0.16 sn denmiş, gerçekten bu kadar hızlı mı?

Tarih: 28 Temmuz 2006, 14:37 - İp: 207.***.**8.21
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

h2 veya daha birçok makina gayet istediğiniz ölcüde hızlıdır ancak bahsettiğiniz çekimler az ışık koşullarında yapılacaksa expojur süresi pozlamanın tam yapılabilmesi için uzar.bu durumda makinanızın iso değerini yükseltmeniz gerekebilir.bu expojur süresini kısaltacaktır.ayrıca flaş kullanarakta bunu sağlayabilirsiniz ancak ufaklıklar bundan korkuyor.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 00:20 - İp: 88.***.**5.18
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Ortamdaki ışık azalınca SLR like makinenin hızıda düşüyor. Bunun nedeni sadece enstantene süresinin uzamasından değil. SLR Like makineler az ışıklı ortamlarda netleme yapmakta dahada zorlanıyorlar.

Eğer hızlı çkim yapan bir cihaza ihtiyaç varsa, en ucuzundan bir DSLR makine bile çok iyi bir tercih olabilir.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 07:58 - İp: 85.***.**0.24
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

arka sayfalarda kalan bu konunun;
yeni "izlenimler"
yeni makine alımları
yeni hüsranlar
olabileceği için "up" yapmayı düşündüm..

konunun özüne (hüsranlar) dair kısa mesajlarınız makine SATIN ALMA REHBERİ doğrultusunda üyelere çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Tarih: 16 Eylül 2006, 14:54 - İp: 81.***.**3.73
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Rokomet gerçekten önde olması gereken bir konu. Burada, dergilerde web sayfalarında DSLR makinaları inceliyoruz. Benim gördüğüm genellikle Kit lenslerle ilgili eleştiriler oluyor. Çoğunluklada Kit lenslerle DSLR makine fiyatları daha ucuz. Fakat geniş açı, makro lens eklendiğinde bu fiyatlar ciddi artıyor. DSLR kullanan ve bun konuda uzman dostlar bu Kit lensleri bir değerlendirebilir mi acaba?

Ayrıca bir DSLR almaya karar verdiğimizde Body mi almalı yoksa Kit lensli olarak mı tercih etmeliyiz makineyi? Bir diğer sorumda Body alırsak almamız veya bulundurmamaız gereken lensler asgari ne olamlı?

Kit lenslere baktığımızda genellikle 18-70 lens görüyorum. Bu lens tipinide değerlendirirseniz sevinirim.

Teşekkürker...

Tarih: 18 Eylül 2006, 09:14 - İp: 81.***.**9.145