rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc www.bhphotovideo.com dan istedigin lensin fiyatını search kutusuna yazarak ogrenebilirsin oradaki fiyatların 150-300 usd fazlasına hayyamda bulunabiliyor.

Tarih: 22 Temmuz 2006, 17:14 - İp: 88.***.**7.90
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer fiyatlar türkiyede çok yanıltıcı olabiliyor.Sitede bile aynı ürün için farklı fiyatlar vermişler.Üstelik ellerinde tüm model listesi yok.
Sigmalar fiyat olarak çok uygun,canonlar ise pahalı.

Tarih: 22 Temmuz 2006, 17:40 - İp: 85.***.**6.207
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ba,
28-135 keskinliği iyi, menzili iyi, ama full frame digital makinede çok başarılı değil. Geniş açılarda Kenarlarda purple fringing yapıyor. Filmde o kadar belli olmaz sanırım.

Tarih: 22 Temmuz 2006, 17:48 - İp: 85.***.**9.51
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer, bizim burada 17-40'in ucreti 930 dolara denk geliyor.. o da en ucuz yerde..

...

"30D,350D gibi bayan işi olmadığını gösterdi İlker'e"

ba ba ba sen.. demek bayan isi ha.. sanki s9500 bayagi erkek fotograf makinesi de.. kompact'cilar sizi..

"İlker 30D'yi almaman büyük hata.Çünkü eksik bir özelliği yok gibi.Hem MP'e önem vermiyorsan göze batan nesi var seni rahatsız eden?"

kivanc, ben 350d'yi gecen senenin nisan'inda aldim.. o zaman 30d motuzde yoktu..
beni rahatsiz eden hicbirseyi yok tabii ki..
ama 350d'den sonra alacagim bir makine degil 30d.. magnezyum body'nin benim icin pek de onemi yok..
daha koklu farkliliklarinin olmasi gerekiyor..
sanirim 40d'de olacaktir..

"D200 vizörü harika diyorsun,30D vizörünü gördün mü?"

evet gordum kivanc.. 30d'ninki de buyuk sayilir.. ama d200 kadar degil..
buyuk olmasini bir kenara birak, d200'un vizourunun ayri bir heyacani var.. sozlerle anlatamam, denemen lazim..
bu arada 5d'nin vizoru kocaman.. onu da denedim.. hemide 24-105 ile..

"Fiyatı lens ile beraber 720 pound demiştin.Makinanı 350 pound'a satsan,sadece 370 pound eklemen yeterli gelecek.Çok değilki."

yahu niye satayim.. onun yerine bir tane daha lens alirim..

................

omer gercekten yapsana bir testini 30d'nin..

..................

"İlker 17-40 9 grupta 12 eleman içerirkem, 70-200 F4 L 13 grıpta 16 eleman içeriyor.
Keskinliğinin 17-40 a göre düşük olması normaldir."

furkan, tesekkurler..

"70-200 tüp takıp birde macro çek derim."

dusunuyorum aslinda.. fiyatlari hic de pahali degil tuplerin..

"ayrıca 30D nin vizöründe ISO bilgisi gösteriliyor.
ayarlamalarınızı yaparken 20D de gözükmüyordu ISO ama 30D de gözüküyor. bizzat kullandım. Biliyorum."

aslinda 30d'nin 20d'den olan farklarindan biri de iso'nun viewfinder'da gosterilmesi gercekten de..

...........................

"ayıca bence fazlada f/2,8 düşkünü olmayın en fazla 1,2 stop kazandırır size.F/2,8 yapabilmek için Lensin içersindeki grup eleman sayısı çoğalıyor keskinlik düşüyor. ve fiyatta artıyor F/2,8 die.
Aslında F/4 yeter. çok açık diyafram isteyenler sabit odaklı lensler alsa en iyisidir.
85mm f/1,2 gibi"

furkan hem haklisin hem de... f/2.8 olmasi eger ki bana 1 stop kazandiriyorsa, ben yeglerim..
ama iste f/2.8 lenslerinin agirliklari da artiyor..
85 f/1.2'yi kim kaybetti de biz bulduk furkan..
valla o kadar param olsa, ilk alacagim lens kesinlikle..

............

kivanc, 370d ciksa da farkeden birsey olmuyor.. 350d ile 20de de bircok konuda benzesiyor ama 20d'nin fiyati iki misliydi..
magnezyum body'i o kadar da onemseme.. daha saglam evet, ama sen nasil olsa makinene gozun gibi bakacaksin, 350d de olsa dayanir sana, bana..
ama tabii ki magnezyum olmasinin, elde verdigi his de var..

....................

Tarih: 23 Temmuz 2006, 19:18 - İp: 62.***.**2.10
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Selam İlker.
30D nin 20D den gerçekten de 30D yi alınmasına yol açacak özellikleri var.
En başta 100.000 perde vuruş gücünün olması. bu bile yeter bence.
Türkiyede 20D 30D arasında sadece 100€ fiyat farkı var.

Tarih: 23 Temmuz 2006, 20:28 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

furkan sanirim yanlis anladin beni.. 20d'yi mi 30d'yi mi alayim deseydim, kesinlikle 30d'yi alirdim..
ben su anda 350d kullaniyorum zaten.. isin dogrusu param olsa, gider 30d de alirdim.. ama 30d icin harcamak yerine 350d'm icin bir lens daha alirim diye dusunuyorum..
ama 30d'de, ne bileyim bir digic III olsaydi, 350d'yi satip almak isterdim su anda..

Tarih: 23 Temmuz 2006, 20:36 - İp: 62.***.**2.10
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Merhabalar,
Kodak P880 kullanıyorum. Öncelikle şunu belirteyim, birçokları inanmasada kullanmadan anlayamayacakları kalitede ve benim için fazlasıyla iyi bir makine. 24-140 objektifiyle beni yeterince tatmin ediyor (tabi 24-200 olsa hiç hayır demezdim). Hüsran sayılabilecek tek yanı hazır modlarda -ki hiç kullanmam- gece portresi tek kelime ile berbat. Manual modda gece & az ışıklı ortamlarda mükemmel sonuçlar veriyor ama manual mod kullanamayacak giriş seviyesi kullanıcıları için az ışık ortamı harici flaş ünitesi takılmazsa kabus gibi olacaktır.
Son olarak, şiddetle tavsiye edeceğim bir makinedir...
Sevgiler...

Tarih: 23 Temmuz 2006, 20:58 - İp: 85.***.**1.246
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Allah mı söyletiyor İlker.
Bende digicIII bekliyorum açıkçası.Herkes body lens konuşurken ben işlemcide belki bir atak gelir diyordum photokinada.
durup dururkende söyleyip ortalığı karıştırmak istemiyorum.
bildiğim birşey var sanırlar die.
hayırlısı bakalım.

Tarih: 23 Temmuz 2006, 21:59 - İp: 88.***.**5.193
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

kcbilir, elimizde birtane P880 var, fotoğraf kalitesi iyi ama hafıza kartına çok geç yazıyor. Kullandığımız kart 2Gb lık hızlı SD kart. Başka kartlarda da aynı sorun var. Raw formatından hiç bahsetmek istemiyorum. Onu yazma hızı bir felaket. Sendeki makinede de aynı sorunlar varmı,

Dada 17-40 çok pahalıymış. Bu durumda Sigma 17-70 i birdaha düşünmek lazım. Fiyat farkını görünce.

Kıvanç, magnezyum gövde bizler için çok da gerekli birşey değil. Ancak İstihbarat muhabirlerinin işine yara, sürekli koşturuyorlar, body sağlam olması lazım. Makine iyi olsun, plastik gövdeye de razıyım ben.

Tarih: 23 Temmuz 2006, 22:01 - İp: 85.***.**7.201
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

ilker 17-40 bhphotodan alsana 670 usd fiyatı dunyanın heryerine gonderiyorlar valla sizin orada o fiyatı olması cok tuhaf ben bile buradan 900 usd ye aldım.
kıvanc bhphotovideo da 1200mm f/5.6 haric her lensi gordum ben ama menulerden aramaya calısma kaybolursun sitede anasayfadan search yap, farklı fiyatların sebebi ihracat ve usa icin olan fiyatların farklı olması vergi yuzunden..

Tarih: 23 Temmuz 2006, 22:55 - İp: 88.***.**7.90