rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Başlık makine hüsranları ama sohbet iyi olunca laf almış başını gitmiş.. Diğer başlığa yazan arkadaş burayı görmedi yada yazmayı düşünmedi ben yazayım
H5 ile
-güneşe bakılınca yada gün batımı gibi görüntüler çekilince LCD de mor çizgiler oluşturuyormuş..
-noise oranı yüksekmiş
-flash geç şarz oluyormuş

Tarih: 24 Temmuz 2006, 13:09 - İp: 85.***.**5.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc benim de gittigim sergilerde, hep 1ds'in isimi geciyor fotograflarda.. (veya mark II versiyonu iste..)
..
demek benim kameram bildircin yumurtasi gibi.. bakiyorum cok cabuk karar degistiriyorsun..
bu arada senin s9500 icin ne yumurtasi demek gerekir?

ayrica sen hic 350d'ye takilmis L lensi gordun mu kivanc? hic de bildircin yumurtasina benzemiyor..

Tarih: 24 Temmuz 2006, 13:29 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Yahu İlker insan sevdiğini ve sevdiği makinayı yerden yere vururmuş.Allah seni başımızdan eksik etmesin.

Ya İlker bende 1Ds Mark 2 olsa,benim yurtdışında iyi bir fotoğrafçı olarak ünlenmem mümkün olurmuydu?

Herşey paraya bakıyor bir yerde.Mutlaka harika fotoğraflar çekerdim,ismimi Dünyaya duyururdum.

Sana bir sorum var İlker.Mesela bende Fuji S3 Pro var.Bu makina ile D2X aynı fotoyu aynı kalite ile çekiyorlar.Ya da aynı kalitede lens kullanan 1Ds Mark 2.
Sana hangi makinayla çekildiği gösterilmeyen 3 fotoğraf koysalar önüne,kesin anlarmısın aradaki kalite farkını?

3 makinada üstün,farklar hangi koşullarda belirginleşiyor?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 13:38 - İp: 85.***.**4.162
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc, 1dsMII ile d2x arasindaki farki anlayabilmek hic de kolay degil dogrusu.. demin dpreview'de baktim incelemelerine ve ornek fotograflara, cok cok zor.. en azindan benim gibi bir amator acisindan..

http://www.dpreview.com/reviews/nikond2x/page25.asp

sen fark gorebiliyor musun?

....

s3pro'nun 12 mp'lik fotografini, d2x'in 12 mp'lik fotografindan rahatlikla ayirabilirim.. sen de yapabilirsin..

kivanc neden aslinda fuji ile konusmuyorsun? eger ki fuji s4 pro'yu cikartacaklarsa fuar'la birlikte, belki sana test yapman icin verebilirler.. bosver s3pro'yu artik, eskidi.. [>

Tarih: 24 Temmuz 2006, 14:54 - İp: 62.***.**2.10
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

d2x in renkleri daha canlı gibi geldi bana...

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:01 - İp: 85.***.**5.232
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Panasonic FZ5:

Bu modele ozgu en buyuk husran: Manuel Focus yok

Ilk dijital makinamdi, 100 degil 150 yil onceden beri var olan bir ozelligin 21.yy harikasi 12x focuslu MegaOISli teknoloji harikasinda olmayacagi hic aklima gelmediydi. Makinanin herbir tarafini review etmistim de hic boyle birseyi dusunemediydim.

Menunun bir tarafinda vardir diye dusunmustum ilk kurcalamaya balsdigimda, ne varki fossss cikti umutlarim.

Kullanici klavuzuna baktim, "fokuslayamazsa bir daha deneyin" falan gibi sacma sapan onerilerde bulunuyor, icinde MicroSoft yazilimi falan mi var bu makinanin diye dusundurttu beni bu oneri, reboot da etmelimiydim acaba?

Baska bir oneri: "Benzer uzaklikta yuksek kontrastli baska bir cismi hedef alin, sonra denklansore yarim basarak fokusu sabitleyerek esas hedefe yonlendirin." Demesi kolay tabii, yarim basiyorsun, aperatur kapaniyor, yani anlayacaginiz vizorde hicbir halt gozukmuyor, sonra araki bulasin esas hedefi.....

Bu modele ozgu olmayan, non-DSLR'a mahsus zayifliklar zamanla su yuzune ciktilar:

1. Denklansore basiyorsun, alet mast...n yapmaya devam ediyor 2 saat, bir turlu cekmiyor.

2. Azicik karanlik ortamda EVF'de hicbirsey gozukmuyor.

3. Aman pile dikkat, EVF/LCD kullan kullanma eski Amerikan arabasi gibi benzin tuketiyor.

Dijitale ozgu husran:
Samimi soyluyorum 1965'ten 1985'e kadar uretilen SLRlar benim favorim. Hiz butonu olmasi gereken yerde, aparatur lensin uzerinde, plastik lens denen sey daha icat edilmemis. WYSIWYG : What you SET is what you get. Pil falan da yok, istersen -50 C'ye git yine calisiyor meret, Allah kurma kolununu cekene takat versin yeterki.

Iddia ediyorum, ki benim gibi dusunen coktur, bundan 20 yil sonra Canon EOS1D MarkII hurdaliktaki mustesna yerini bulmusken, o makinalar hala calisiyor olacaklar.

Yahoo CDlerin durability olayi nedir? 20 sene sonra bunlarin hepsi "IO errror" vermezler degil mi? Negatif filmde oldugu gibi kismen kurtaramayiz da..................

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:25 - İp: 85.***.**6.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence her ikisi de benzer vedat.. d2x'in otomatik beyaz ayari daha iyi sonuc vermis ama..
kivancin soyledigi fotografin boyutu cok onemli dogrusu.. eger ki birkac metrelik birsey olursa, sanirim 1dsMII'yu secebilirdik.. ama ufak boyutlarda kalite farkliliklarini gormek zor bence..
.....

"Bu modele ozgu olmayan, non-DSLR'a mahsus zayifliklar zamanla su yuzune ciktilar:

1. Denklansore basiyorsun, alet mast...n yapmaya devam ediyor 2 saat, bir turlu cekmiyor.

2. Azicik karanlik ortamda EVF'de hicbirsey gozukmuyor.

3. Aman pile dikkat, EVF/LCD kullan kullanma eski Amerikan arabasi gibi benzin tuketiyor. "

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:42 - İp: 62.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Konica Minolta 5D

1. Kit lens yeterli keskinligi saglayamiyor. FZ-5'in Leica lensi daha keskin. Bu beklenen bir durumdu aslinda, ben biraz daha paraya kiymaya karar verinceye ve dahi Zeiss da bi zahmet 16-80'i piyasaya surunceye kadar katlanmak zorunda oldugumuz bir rahatsizlik vaziyeti bu.

2.External flash kontrolu hem tam degil hem de zor.

Biraz daha detayli olmaliydi, manuel ayarlara daha fazla imkan tanimaliydi. Mesela wireless "ratio" cekim desteklenmiyor.

Flash compensation olayini menunun dibine gommusler. Neyseki menu her acilisinda en son nerede kaldiysa oraya donuyor, dolayisi ile sik kullanma durumunda bu mesele pratik cozume kavusmus oluyor.

Tam merkeze degil de goruntunun kenarinda denk dusen yakinlarda birisi veya birsey varsa, uzaktaki merkez bir turlu aydinlanmiyor. Kullandigim olcme metodu matrix ve "center weighed" olsaydi normal karsilanacak bu durum maalesef "spot" modunda da devam etti.

External Flash olayini biraz daha kurcalarsam bu konuda kesin sonucu size iletdebilirim.

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:49 - İp: 85.***.**6.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

zeiss 16-80'i alacak misin ozgur?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:53 - İp: 62.***.**2.10
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Antika bende sen gibi SLR yani dijital olmayan makinaların bir takım özelliklerini çeşitli topiklerde yazdım. şu soğukta çalışma olayından tutta film olayına kadar. hatta bir topikte ilkerle kapışıyoruz bakalım sonu nereye varacak.

şu bahsettiğin fokus olayı.. havada bir kuş var şahin mi atmaca mı bilmiyoruz. mübarek hayvan havada asılı duruyor.. tarladaki fareye "focus" lanıyor sanırsam.. arkadaşımın elinde N cp 8800 var.. bir türlü netleyemiyor. her ne kadar havada asılı dursada hareketli bir obje..
bendeki makine ise senin bahsettiklerin gibi olmasada nikon eos500.. makine 2-3 saniye focuslamaya çalıştı ama olmadı.. sonsuz focusa aldı bıraktı.. hemen AF ile tek noktada focusu yaptım ışığı sonuna kadar açıp süreyi kısalttım manuel olarak yoksa gökyüzünün ayarları ile çekecekti.. 3 kare seri çekim yaptım.. ben bunları yaparken 8800 o dediğin "MAnipilaSYON"u yapıyordu.. sanırım geldi de
8800 ekranından baktık 5 kadar kareye.. 4 ünde ortada bir karaltı olan gökyüzü fotosu..1. kuşa benzeyen bir futbol topu
Eos500 ün filmlerini yaptırdık.. kuşun gözü görünmesede aerodinamik ve kuşlar hakkında belgesel yapılabilecek kalitede fotolar..8800 olan arkadaşa hediye ettim fotoları

Tarih: 24 Temmuz 2006, 15:59 - İp: 85.***.**5.232